Starzenie się organizmu to proces, który bywa szczególnie trudny dla kobiet. Wchodząc w pewien wiek, zaczynają dostrzegać zmiany nie zawsze łatwe do zaakceptowania. Zmiany te dotyczą ciała – jego wyglądu i ogólnej sprawności. Ale odbijają się też na duszy. Co zrobić, by przekraczając kolejne dekady życia zachować dobry wygląd, zdrowie oraz pewność siebie?
Pozostać aktywną na różnych polach
Nie ma wątpliwości co do tego, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ciało i duszę na każdym etapie życia. W kolejnych jego dekadach nie powinniśmy rezygnować ze sportu, a wręcz przeciwnie – bardziej przykładać się do regularnych ćwiczeń. To szczególnie ważne w momencie, gdy nasz metabolizm zaczyna widocznie zwalniać. Sport w połączeniu z dobrą dietą pomogą nam utrzymać prawidłową wagę ciała. Dzięki tym dwóm elementom oddalimy od siebie ryzyko rozwoju wielu chorób, ale też zapewnimy sobie dobre samopoczucie i zdrowszy wygląd, co zaprocentuje w kolejnych latach. O tym, jak wybrać sport idealny dla siebie przeczytamy na portalu vitalogy.pl.
Postęp lat będzie mniej dotkliwy, jeśli pozostaniemy aktywne także na innych polach. Praca, podróże czy aktywność prospołeczna nadają sens naszemu życiu niezależnie od wieku. Na pewnym etapie mamy wszak bardziej ustabilizowaną sytuację życiową. Z pieniędzmi i pewną pozycją zawodową możemy więcej. Postawmy więc na rozwój i samospełnienie – to tchnie w nas ducha młodości.
Menopauza to nie kres kobiecości
Przekwitanie to swego rodzaju przejście z jednego etapu życia do kolejnego. Można je potraktować jako nowy rozdział. Cieszyć się doświadczeniami, które mamy już za sobą i czerpać z mądrości oraz dojrzałości emocjonalnej. Niestety, dla wielu kobiet menopauza oznacza koniec kobiecości, sprawia że czują się niepełne, a nawet gorsze. Do tego dochodzą problemy fizjologiczne i emocjonalne związane z przekwitaniem. Huśtawka nastrojów, bezsenność, zmiana wagi, słabsze kości – wszystko to wpływa negatywnie na odbiór samej siebie i nastawienie do życia. W okresie okołomenopauzalnym warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, np. sięgnąć po terapię hormonalną, uprawiać jogę i medytację, ćwiczyć regularnie i zdrowo się odżywiać.
Te praktyki pomogą nam przetrwać trudne chwile. Warto też zmienić spojrzenie na samą siebie. Życie przygotowuje nam bowiem nowe role, wiele kobiet dopiero w okresie pełnej dojrzałości ma szansę na spełnianie swoich potrzeb. Nie są już wyłącznie matkami i żonami – mają czas na realizację własnych planów. Brak miesiączki lepiej więc utożsamiać z nastaniem nowych możliwości niż z niemożnością pełnienia typowych kobiecych ról.
Wygląd to nie wszystko, ale…
Wygląd odzwierciedla nasz stan ducha oraz kondycję zdrowotną. Jeśli dbamy o sferę emocjonalną i zdrowie, nasze ciało powinno mieć się całkiem dobrze. Pozostaje nam więc tylko zadbać o powierzchowność. Kobieta dojrzała nie musi wstydzić się zmarszczek, gdyż są one całkowicie naturalnym elementem wyglądu cery. Warto natomiast skupić się na skórze w inny sposób, np. pozbyć się przebarwień, wygładzać ją i nawilżać, ujędrniać i uzupełniać ubytki kolagenu. Wkraczając w wiek dojrzały, nie porzucajmy też zamiłowania do modnych ubrań. W dalszym ciągu możemy śledzić trendy i mieć swój styl. Może być on równie wyrazisty, co 20-30 lat wstecz.