Rozwód to jedna z najczęstszych spraw sądowych, którymi zajmują się kancelarie prawnicze. Jeśli w Twoim małżeństwie od dłuższego czasu się nie układa możesz rozważać podjęcie kroków w kierunku formalnego zakończenia Waszego związku. Spotkanie w sądzie zawsze jest stresującą i niekiedy dezorientującą sytuacją dla obu stron. Z tego powodu postanowiłam omówić w niniejszym poradniku najważniejsze informacje, które pozwolą dobrze przygotować się do rozwodu bez orzekania o winie.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie – od czego zacząć?
Podstawowym aspektem, którym trzeba się zająć chcąc unieważnić małżeństwo jest złożenie w sądzie pozwu rozwodowego. Jest to jedyny sposób na uzyskanie rozwodu w naszym kraju – nie ma możliwości załatwienia tego typu spraw notarialnie bądź przed urzędnikiem. Pozew jest dokumentem, który nie w każdym przypadku prezentuje się identycznie. Zawiera jednak kilka stałych elementów: data i miejsce zawarcie związku małżeńskiego, początkowe losy małżonków, powód podjęcia decyzji o rozwodzie (czyli kiedy ustały więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze). Pozew zawiera również dodatkowe informacje takie jak sprawy związane z władzą rodzicielską, alimentami oraz utrzymywaniem kontaktu z dzieckiem, jeśli małżonkowie posiadają potomstwo.
Uwaga: Jeśli zależy Wam na uzyskaniu rozwodu bez orzeczenia o winę to obie strony muszą wyrazić taką chęć – w pozwie, odpowiedzi na pozew bądź podczas rozprawy. W innym wypadku sąd ma obowiązek orzec o winie jednej ze stron lub obydwojga małżonków.
Konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie
Należy wiedzieć, iż jedną z konsekwencji otrzymania rozwodu bez orzekania o winie jest późniejsze utrudnienie możliwości dochodzenia przez byłego partnera alimentów na siebie. W przypadku, gdy sąd nie orzeka o winie żadnej ze stron uzyskanie alimentów przez jednego z nich może odbywać się tylko i wyłącznie wówczas, gdy ten znajduje się w niedostatku. Niedostatkiem określa się sytuacje trudnej sytuacji finansowej jednego z małżonków, spowodowany np. nagłą utratą pracy lub chorobą, utrudniającą funkcjonowanie społeczne. Aby otrzymać alimenty z tytułu niedostatku należy ten stan udowodnić przed sądem, przedstawiając stosowne dokumenty bądź powołując świadków.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu bez orzekania o winę
Czy warto porozmawiać z małżonkiem przed złożeniem pozwu?
Oczywiście, że tak. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy stronie zależy na uzyskaniu rozwodu bez orzekania o winie. Zaskoczenie drugiej strony pozwem o rozwód może być dla niej nie tylko szokujące, ale również przykre i niezrozumiałe. Z tego powodu przed podjęciem takiej decyzji dobrym pomysłem będzie odbycie rozmowy ze współmałżonkiem. Wiele aspektów można bowiem ustalić jeszcze przez złożeniem stosownych dokumentów. Dzięki tym ustaleniom rozprawa sądowa będzie stanowiła jedynie formalność.
Czy na rozprawie potrzebni są świadkowie?
Podczas spraw rozwodowych głównym zadaniem sądu jest ustalenie powodu rozpadu więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych małżonków. W przypadku chęci uzyskania rozwodu bez orzekania o winie zeznania świadków nie są więc konieczne, ponieważ motywacje do chęci uzyskania rozwodu wyjaśniają małżonkowie.
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż czas trwania rozprawy zależy od kilku czynników. Głównym jest ewentualność ustalenia innych niż sam rozwód kwestii między małżonkami tzn. wysokości alimentów dla dzieci, ustalenie prawa do opieki oraz sposobu kontaktu z dziećmi. Jeśli zależy Wam na szybkim rozwodzie, możecie więc ustalić te kwestie między sobą przed rozprawą sądową. W kontekście oczekiwania na rozprawę, należy nastawić się na okres około 3 miesięcy od momentu złożenia pozwu. Bardzo często uzyskanie wyroku sądu odbywa się już na pierwszej rozprawie, a szczególnie w przypadku, gdy małżonkowie wcześniej ustalili między sobą wszelkie kwestie z nim związane.