Długie zimowe wieczory stwarzają idealną okazję do nadrabiania książkowych zaległości. Gorąca herbata i dobra lektura przy kominku to przepis na udane spędzenie czasu. W jakie książki warto się zaopatrzyć? Oto nasze 15 propozycji czytelniczych na zimę!
Książki na zimowe wieczory – kryminały
Długie zimowe wieczory w połączeniu z ponurą aurą za oknem stwarzają idealny klimat do zatopienia się w historie z motywem kryminalnym. Dla fanów thrillerów i opowieści detektywistycznych mamy kilka wartych uwagi pozycji:
- Zbrodnie zimową porą – Agatha Christie
Miłośnikom kryminałów, Agathy Christie z pewnością nie trzeba przedstawiać. W swojej książce pt. Zbrodnie zimową porą przenosi czytelnika do świata dwóch bohaterów – Herkulesa Poirota i panny Marple. To zbiór 12 opowiadań, dzięki czemu idealnie nadaje się nawet na zabiegane dni. Każdego wieczoru można raczyć się inną historią, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pochłonąć wszystko za jednym razem.
- Tajemnica domu Turnerów – Kate Morton
Ta książka łączy w sobie kilka motywów – miłość, kłamstwa i zbrodni sprzed lat, a to wszystko owiane jest aurą tajemnicy. Historia opowiada o młodej dziennikarce śledczej (Jess Turner-Bridges), która przyjeżdża do Londynu prosto z Australii, ponieważ dowiaduje się o wypadku swojej babci. Starsza kobieta spadła ze schodów, gdy wchodziła na strych – swoją drogą było to pomieszczenie, do którego Jess nigdy nie miała wstępu. Jednocześnie w sypialni babci odnajduje książkę opisującą tajemniczą zbrodnię sprzed wielu lat. Kobieta jeszcze nie wie, że jest to początek jej rodzinnego śledztwa, które zaprowadzi ją do historii, o których nawet nie miała pojęcia.
- Kraina złotych kłamstw – Anna Górna
Gdy partnerka znanego aktora Jacka Harforda ginie bez śladu, ten postanawia zatrudnić polskiego byłego policjanta w roli detektywa. Musi bowiem oczyścić się z poważnych zarzutów, ponieważ 15 lat wcześniej, młoda Julie Pearson, z którą się spotykał, również zaginęła, a sprawa nigdy nie została wyjaśniona.
Policjant – Piotr Sauer – obiecał jednak żonie, że raz na zawsze zerwie z detektywistyczno-kryminalnymi sprawami. Coś jednak sprawia, że nie potrafi odmówić aktorowi i przyjmuje sprawę. Nie przeczuwa nawet, dokąd go ona zaprowadzi.
Literatura piękna – książki na zimę i nie tylko
Zima to również doskonały czas na to, aby nadrobić zaległości z kategorii literatury pięknej. Zalicza się do niej wartościowe pozycje, wielokrotnie nagradzane na całym świecie. Po co można sięgnąć?
- Ukochane równanie profesora – Yōko Ogawa
To kameralna i niezwykle przytulna opowieść, która z pewnością umili ponury wieczór. Historia przedstawia wybitnego matematyka, który ma swoje pewne dziwactwa. Jego życie zmienia się nieco w momencie, gdy zatrudnia nową gosposię. Ona wprowadza się do jego domu wraz z synkiem i szybko okazuje się, że dla profesora nawet najtrudniejsze równanie jest łatwiejsze niż nawiązanie relacji z nimi.
- Zanim wystygnie kawa – Toshikazu Kawaguchi
Czy pijąc kawę można jednocześnie przenosić się w czasie? W niewielkiej kawiarni w Tokio jest to możliwe. Nagradzana wielokrotnie opowieść przedstawia historie czterech osób, które przychodzą do kawiarni, bo czegoś żałują i chcą naprawić krzywdy wyrządzone w przeszłości. A krążą pogłoski, że właśnie tam można podróżować w czasie. Trzeba jedynie wrócić do teraźniejszości, zanim wystygnie kawa.
- Sekretne życie pszczół – Sue Monk Kidd
To bardzo ważna powieść, która porusza problemy dyskryminacji rasowej i rodzinnych problemów. Główną bohaterką jest 14-letnia Lily, białoskóra dziewczynka, która w bardzo młodym wieku przypadkowo zastrzeliła swoją matkę. Dorasta w domu z agresywnym ojcem, a jej jedyną otuchą są wizyty w pasiece, w której mieszkają jej czarnoskóre przyjaciółki. Jednak nawet najprzytulniejszy azyl nie jest w stanie ochronić przed okrucieństwami świata.
Lektura pod choinkę, czyli książki z motywem świątecznym
Czasami jedyne czego się pragnie, to lekka lektura, która pozwoli się oderwać od codzienności. Dla miłośników książek w klimacie świątecznym mamy kilka propozycji:
- Dwanaście niedokończonych snów – Natasza Socha
Można by uznać, że główna bohaterka ma dość nieprzyjemne życie. Ma za sobą nieudane małżeństwo, złe relacje z ojcem, boi się podróżować i zamyka się na świat zewnętrzny. Jedyny sens życia nadaje jej sztuka. Jednak w pewnym momencie zaczynają ją nawiedzać sny, które stawiają przed nią coraz to nowe wyzwania. Czy im podoła?
- Cztery płatki śniegu – Joanna Szarańska
To ciepła i zabawna powieść w świątecznym klimacie. Mieszkańcy pewnego miasteczka są tak zajęci przygotowaniami do świąt, że zanika im ich prawdziwy sens. Jednak w końcu pojawia się tajemnicza osoba, która wywróci ich życie do góry nogami i przypomni, o co tak naprawdę chodzi w świętach.
- Grudniowy dom – Magda Knedler
To książka z pogranicza obyczajówki, motywu detektywistycznego i świątecznego. Opowiada o młodej Kami, która odziedziczyła po babci poniemiecki domek. Odkrywa w nim stare rodzinne historie, o których nigdy nie słyszała. Do tego poznaje Jasia, który ni stąd, ni zowąd pojawia się w jej drzwiach ze świąteczną choinką.
Zimowy wieczór z literaturą fantasy
Mamy również kilka pomysłów na książkowy wieczór z pogranicza literatury fantasy, fantastyki i science-fiction:
- Baśnie zimowe – Dawn Casey
Ta książka jest piękna nie tylko pod względem treści, ale także w szacie graficznej. Składa się z różnorodnych baśni z niemal każdego zakątka świata. A każda z nich opisuje swoje własne podejście do zimy. Dzięki temu można nie tylko poznać ludowe opowieści, ale też przenieść się wspomnieniami do dzieciństwa i zaczytać się w bajkowych opowieściach.
- Biblioteka o północy – Matt Haig
To poruszająca opowieść o przywracaniu sensu życia. Główna bohaterka na samym początku postanawia popełnić samobójstwo. Trafia po tym to stanu pomiędzy życiem a śmiercią i znajduje się w ogromnej bibliotece. Na półkach są książki, które przestawiają jej alternatywne życie, gdyby podjęła inne decyzje – nie zrezygnowała z kariery pływaczki, uratowała związek z narzeczonym lub spełniła marzenia o zostaniu glacjolożką. Autor poprzez tę historię zadaje czytelnikowi pytanie, czy faktycznie warto wiedzieć „co by było gdyby…”.
- Serce umiera ostatnie – Margaret Atwood
Margaret Atwood to autorka bestsellerowej powieści Opowieść podręcznej. W Serce umiera ostatnie również przedstawia czytelnikom pewną antyutopię, rozgrywającą się w czasach kryzysu społeczno-gospodarczego. Młode małżeństwo żyje na skraju ubóstwa i decyduje się wziąć udział w eksperymencie, który ma rzekomo poprawić jakość ich życia. Okazuje się jednak, że jest to gwarancja jedynie pozornego bezpieczeństwa.
Rozwój osobisty – lektury idealne na zimę
Na samym końcu naszej listy uplasowały się książki, które pomagają w rozwoju osobistym. W końcu zimą, a szczególnie w okresie noworocznym, często nachodzą nas refleksje i chęć zmiany własnego życia. Dlatego też przedstawimy 3 poradniki, które mogą w tym pomóc:
- Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak. Edycja specjalna – Kathrine May
Autorka opowiada o tym, że każdy z nas w swoim życiu przechodzi okres zimowania. Jest to taki czas, w którym czujemy się nieco wycofani, niedoceniani i trudno nadgonić nam za energią innych. Jednocześnie wyjaśnia, że takie momenty są równie ważne, bo pozwalają zwolnić, uzdrowić się i przygotować na przyjście lata.
- 101 lekcji, które zmienią Twój sposób myślenia – Brianna West
W tej książce czytelnik może się spotkać z wieloma okazjami do zmiany sposobu myślenia. Niektóre lekcje mogą wydawać się banalne, inne rzeczywiście okażą się rewolucyjne. Z pewnością warto się z nią zmierzyć i skonfrontować przemyślenia autorki (poparte doświadczeniem) ze swoimi własnymi.
- Odwaga bycia nielubianym – Ichirō Kishimi, Fimitake Koga
Ta pozycja jest wyjątkowa również pod względem struktury. Przez cały czas czytamy dialog pomiędzy Młodzieńcem a Filozofem. Ten drugi przedstawia założenia psychologii Adlera i tłumaczy, że każdy człowiek ma wpływ na swoje życie. Objaśnia również pewne mechanizmy, które nas kontrolują i wyjaśnia, z czego one się biorą.