Wiosna to wyjątkowy czas, w którym tak jak przyroda, i my budzimy się do życia. Chętniej wychodzimy z domów i spędzamy czas na świeżym powietrzu. A idealnym towarzyszem spacerów po parku jest dobra lektura! Sprawdź nasze książkowe propozycje, które umilą Ci wiosenne dni.
Najlepsze książki na wiosnę – ponadczasowa klasyka
Klasyka literatury to zawsze dobry wybór. Pomaga przenieść się do innych czasów, w których panowały nieco odmienne zwyczaje społeczne. Dzięki temu możemy poszerzyć nasze horyzonty i zapoznać się z nowymi wartościami. W końcu klasyki to lektury, które nigdy nie stracą istotnych treści do przekazania. Co więc warto przeczytać tej wiosny?
- „Rozważna i romantyczna” – Jane Austen
Wśród propozycji klasyków nie może zabraknąć tych o brytyjskich korzeniach. „Rozważna i romantyczna” to powieść z końca XIX wieku, która przenosi czytelnika do angielskiej wsi, dworów i parków. Opowiada o losach kobiecej części rodziny Dashwood. Po śmierci ojca trzy córki wraz z matką przeprowadzają się do mniejszego domu. Losy dwóch z nich – rozważnej Eleonory i romantycznej Marianny stanowią główny plan tej powieści. W tle oczywiście można wyczuć wpływ obyczajów z tamtych czasów, czyli znaczenia pieniędzy i pozycji społecznej.
- „Wichrowe wzgórza” – Emily Brontë
Nasza kolejna propozycja czytelnicza także zabiera czytelników na tereny północnej Anglii, tylko tym razem akcja dzieje się na przełomie XVIII i XIX wieku. Opowiada o nieszczęśliwej miłości, bólu, zdradzie i zemście. Dotyczy losów Catherine i Heathcliffa, których mimo pokrewieństwa dusz, los nie chce złączyć.
- „Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell
Akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Główna bohaterka – Scarlett O’Hara – jest rozpieszczoną córką plantatora bawełny. Obsesyjnie zakochana w mężczyźnie, który nie zwraca na nią uwagi. W międzyczasie w jej życiu pojawia się oficer Rhett Butler o cynicznym charakterze. Jest w stanie zrobić wszystko, by skraść serce dziewczyny. Jednak miłosne rozterki nie są jedynym zmartwieniem bohaterki. W obliczu narastającej wojny secesyjnej musi zrobić wszystko, by ocalić Tarę – swój rodzinny dom. Opowieść podzielona jest na 2 tomy, lecz mimo swojej obszerności, czyta się ją szybko i płynnie.
Powieść obyczajowa na wiosnę – co warto przeczytać?
Alternatywą dla klasycznych powieści mogą być te z gatunku literatury pięknej i obyczajowej. Przeważnie oferują czytelnikom lekką historię, opartą na przezwyciężaniu słabości, lęków i trudów codziennego życia. Warto więc sięgnąć po:
- „Miłość w cieniu słońca” – Katarzyna Grochola
To przytulna książka o miłości i poszukiwaniu szczęścia w życiu. Opowiada o dwóch głównych bohaterach – Harriet i Andrew. Ona jest artystyczną duszą, która właśnie przeżywa bolesne rozstanie. On nieśmiałym, zamkniętym w sobie pracownikiem korporacji. Połączy ich uczucie, ale czy uda im się na nim zbudować relację?
- „Zapach soli i wiatru” – Natalia Przeździk
To historia kobiety, która ze względów rodzinnych musi przenieść się z ukochanego Krakowa na nieznane jej Kaszuby. Proces aklimatyzacji w nowym miejscu jest wyzwaniem dla wysoko wrażliwej bohaterki. Jednak w sielankowej atmosferze blisko natury, bohaterka jest w stanie mierzyć się ze swoimi słabościami i wyleczyć rany z przeszłości.
- „Kiedy zakwitną brzoskwinie” – Melisa Fu
To poruszająca powieść o powracaniu do przeszłości, szukaniu swojego miejsca na ziemi i przede wszystkim o historii, która ciągnie się przez kilka pokoleń. Akcja rozpoczyna się w Chinach w 1938 roku, kiedy to Meilin wraz ze swoim synem ucieka z płonącego miasta. Wiele lat później, gdy syn jest już dorosły i żyje w Ameryce pod zmienionym imieniem i nazwiskiem, musi zmierzyć się z tym, co wydarzyło się w przeszłości.
Wiosenne nowości wydawnicze w 2024 roku
Wiosna, poza cieplejszymi dniami i większą ilością słońca, przyniesie również powiew świeżości na rynku wydawniczym. W Polsce pojawi się kilka interesujących pozycji, a za granicą zdążyły już podbić serca czytelników. Warto czekać na:
- „The Guest” – B.A. Paris
B.A. Paris to poczytna autorka, znana pozycji, które podbijają listy bestsellerów New York Timesa. Tym razem przychodzi z thrillerem psychologicznym, opowiadającym o losach Iris i Gabriela – pary, która po powrocie z wakacji zastaje w swoim mieszkaniu Laure, jedną ze swoich przyjaciółek. Kobieta zachowuje się niecodziennie, nosi ubrania Iris, śpi w ich łóżku, a jej nastrój staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. W międzyczasie w mieście pojawia się nowa para. Już niedługo tajemnice z przeszłości zaczną wychodzić na wierzch. Data premiery polskiego wydania to 13 marca 2024.
- „Pack up the moon” – Kristan Higgins
Kolejna nowość to propozycja, która przedstawia losy młodego małżeństwa – Joshuy i Lauren. Rozwijają karierę, są zakochani w sobie, jednak na drodze do szczęścia staje im śmiertelna choroba Lauren. Kobieta postanawia, że przygotuje męża na stratę i zaczyna pisać do niego listy, które mężczyzna ma otrzymać dopiero po jej śmierci. Prowadzi go przez ból, tęsknotę i bezradność związaną z chorobą ukochanej osoby.
Wiosną warto sięgnąć zarówno po klasyki, jak i lekkie powieści obyczajowe. Wśród nowości można znaleźć także emocjonujące thrillery lub poruszające historie.