Trzeba przyznać, że ciało po 40. roku życia się zmienia. Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm i trudniej utrzymać pożądaną sylwetkę. Regularne treningi to ogromna pomoc w zachowaniu świetnej figury, a także wsparcie dla zdrowia całego organizmu. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia i jakie sprawdzą się najlepiej?
Dlaczego warto zacząć trenować po 40. roku życia?
Wdrożenie planu treningowego po 40 niesie ze sobą korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Regularna aktywność poprawia kondycję, wydolność i sprawność na co dzień, przez co znacznie łatwiej wykonywać podstawowe ćwiczenia, chodzić na spacer z psem czy zwiedzać nowe miejsca podczas wyjazdów.
Sport może chronić przed wieloma schorzeniami, w tym przede wszystkim tymi dotyczącymi układu krążenia. Siedzący tryb życia zwiększa szanse na wystąpienie takich schorzeń jak m.in.:
- nadciśnienie;
- żylaki;
- otyłość;
- bóle stawów;
- depresja.
W połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą treningi pozwalają na utrzymanie prawidłowej masy ciała, co w dużej mierze przekłada się samopoczucie. Jeśli zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, sport przyspieszy realizację założeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak ważna jest regeneracja. Aktywność nie może zdominować codziennego życia i stanowić zbyt obciążającego wysiłku.
Trening w każdym wieku stanowi sposób na poprawę jakości snu i zadbanie o komfort psychiczny. Aktywność o odpowiedniej intensywności pozwala wyładować emocje i poczuć się lepiej nawet po niełatwym dniu. Poza tym na zajęciach w grupach można poznać sporo ciekawych ludzi i nawiązać nowe znajomości.
Jakie treningi wdrożyć po czterdziestce?
Najważniejsza kwestia podczas wprowadzania sportu do swojego życia to świadomość tego, że aktywność ma sprawiać przede wszystkim przyjemność. Zmuszanie się do treningów, które nie przynoszą zadowolenia i satysfakcji, jest bezcelowe. Prowadzi do szybkiej utraty zapału i motywacji. Próbuj różnych rzeczy, aby znaleźć tę idealną dla siebie. Oto kilka propozycji:
- trening siłowy – można do niego wykorzystać własną masę ciała lub lekkie obciążenia dostępne np. na siłowni. Warto przeprowadzać go pod okiem trenera personalnego, chociaż na początkowym etapie. Wzmacnia ogólną sprawność, a także układy kostny i mięśniowy;
- joga lub pilates – coś dla zwolenniczek spokojnych treningów, które poprawiają zakres ruchów i zwiększają elastyczność ciała. Pozwalają również zadbać o zdrowie psychiczne, zrelaksować się i zredukować napięcie;
- basen – pływanie to zajęcia angażujące całe ciało, które można realizować zarówno na pobliskim basenie, jak i w czasie wakacji all inclusive. To doskonały sposób na poprawę wydolności i wzmocnienie kondycji;
- ćwiczenia aerobowe – to wszystkie treningi, które podnoszą liczbę uderzeń serca na minutę do około 120. Należą do nich m.in.: bieganie, jazda na rowerze, aerobik, zumba czy orbitrek. Da się je wykonywać zarówno na siłowni, jak i w zaciszu własnego mieszkania. To aktywizujące całe ciało sporty, które przy okazji sprawiają masę radości.
Siłownia czy dom – jak zadbać o swoje ciało?
Dbanie o regularną aktywność fizyczną jest możliwe i w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach (siłownie, sale taneczne, pływalnie), i w domu. Nie trzeba wcale dysponować wysoce zaawansowanym sprzętem ani tracić czasu na dojazd, by o siebie zadbać.
Decyzja należy do Ciebie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz motywacji np. w postaci trenera personalnego lub chcesz brać udział w ćwiczeniach grupowych, zapisz się na siłownię. Gdy ta znajduje się zbyt daleko lub nie chcesz uprawiać sportu wśród innych ludzi, skorzystaj z przestrzeni we własnym domu. Zajęcia pod okiem specjalisty to dobra opcja dla osób, które chcą skupić się na osiąganiu konkretnych celów sylwetkowych, np. zbudowaniu masy mięśniowej w określonych partiach ciała.
Żeby uprawiać sport w mieszkaniu, wystarczy mieć matę i sportowe ubrania. W zależności od charakterystyki treningu mogą przydać się np. gumy czy obciążniki, ale nie są one konieczne, jeśli zdecydujesz się chociażby na jogę. Gdy ma się odpowiednio dużo miejsca, warto pomyśleć o zakupie bieżni czy rowerka stacjonarnego.
Treningi w domowym zaciszu można realizować o dowolnej porze, nawet w trakcie oglądania ulubionego serialu. W ten sposób łączy się przyjemne z pożytecznym. W średnim wieku każdy powinien znaleźć ruch dla siebie, żeby rozciągać ciało, zwiększać koordynację, zmniejszyć ryzyko chorób i spowalniać procesy starzenia. Dodatkowo warto wykonywać także profilaktyczne badania, które mogą wykazać konieczność suplementacji brakujących w organizmie składników. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu i regularnie konsultuj się z lekarzem!