Jak sprawdzić, czy twój problem skórny to alergia? Objawami są głównie wysypki, ale nie tylko. Dowiedz się jak prawidłowo pielęgnować skórę, która jest bardzo nadwrażliwa i reaktywna. Poznaj sposoby walki z tym schorzeniem i potencjalnymi alergenami.
Być może należysz do grona szczęśliwców z nieskazitelną skórą. Takich osób jest jednak coraz mniej. Przewlekły stres, zła dieta i zbyt aktywny tryb życia także mają na to niebagatelny wpływ. Do tego dochodzą zmiany hormonalne. Nie bez powodu kobietom w ciąży zakazuje się m.in. testowania nowych kosmetyków. Co może świadczyć o alergii skórnej? Czytaj nasz tekst aby odpowiednio zareagować!
Czym jest alergia skórna?
Jak rozpoznać alergię? Objawy i ich przyczyny mogą być różne, dlatego najpierw warto powiedzieć, czym jest sam problem. Alergią skórną nazywamy nieprawidłową reakcję organizmu na działanie danego czynnika w tym przypadku alergenu. W kosmetykach najczęściej są nim:
- barwniki;
- substancje zapachowe;
- konserwanty.
Przyczyn takich zmian skórnych może być wiele. Przede wszystkim, skłonności do ich występowania mają osoby borykające się ze skórą wrażliwą. Narażone są także te o obniżonej odporności i z zaburzoną warstwą hydrolipidową.
Alergia objawy
Jakie symptomy mogą świadczyć o problemie, który opisujemy? Poniżej zebraliśmy te, które występują zdecydowanie najczęściej i powinny wzbudzić twoją czujność. Oto one:
- wysypki (od drobnych zmian, aż po nadżerki);
- uporczywy świąd utrudniający funkcjonowanie;
- wyraźne zaczerwienienie;
- zwiększona ciepłota ciała w miejscu wystąpienia alergii;
- obrzęk i opuchlizna;
- pęcherze.
Poprawna diagnostyka alergii a zapobieganie przebarwieniom na twarzy
Diagnostyka alergii to podstawa. Tylko rzetelne badania dadzą gwarancję, że nie borykasz się z czymś zupełnie innym. Dermatolog za pomocą określonych przyrządów (np. powiększających obraz skóry) będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę. Po stwierdzeniu problemu trzeba rozpocząć odpowiednie leczenie i pielęgnację.
Zła klasyfikacja może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Brak działań wobec nadmiernego świądu sprawia, że chory nie może się pohamować przed drapaniem. Zmiany wysiękowe czy krostki są wówczas powodem pojawiania się przebarwień na twarzy.
Alergia leczenie i pielęgnacja
Jeśli masz alergię, objawy to powód dla którego trzeba całkowicie usunąć czynnik mogąc przyczyniać się do powstania zmian alergicznych. Leczenie powinno być konsultowane z lekarzem i wykonywane pod jego nadzorem. Z reguły przepisywane są:
- maści ze sterydami;
- leki przeciwhistaminowe.
Rola pielęgnacji w powrocie skóry do dobrej kondycji
Prawidłowa pielęgnacja jest bardzo istotna i nie można jej pominąć. Jeśli twoim problemem są przebarwienia na twarzy, musisz ograniczyć ilość kosmetyków. Warto używać także kojącej wody termalnej i specjalistycznego kremu. Odpowiednio dobrane kosmetyki przyniosą oczekiwaną ulgę i pozwolą wrócić skórze do zdrowia.
Prawidłowa diagnoza i leczenie są niezbędne zwłaszcza przy cięższych objawach alergii skórnej. Szybka reakcja i odpowiednia pielęgnacja na co dzień sprawi, że problem uda się skutecznie zniwelować.