Budzisz się i od razu sięgasz po telefon. Masz tylko wyłączyć budzik, jednak smartfon w dłoni zostaje na dłużej. Szybki przegląd informacji, odpisanie na wiadomości, scrollowanie social mediów. Tak większości z nas mija pierwszych kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dnia. Potem śniadanie, a w tle często miga włączony telewizor. W pracy – komputer. Po pracy? Znów patrzymy się w ekran smartfona albo oglądamy serial. Trzeba przyznać, że po całym dniu, nasze oczy mają prawo czuć się wyczerpane – przez to pieką, szczypią, stają się wysuszone. Jak radzić sobie z tym problemem?
Przedstawiony scenariusz powtarza się codziennie u większości z nas. Zmieniają się niuanse. Czasem zamiast serialu wieczorem poczytamy książkę, a jeśli nie zaczynamy dnia od scrollowania ekranu telefonu, to często w ten sposób dzień kończymy. Jedno się nie zmienia – nasze oczy nieustannie zmuszane są do wytężonej pracy. A im bardziej jesteśmy skupieni na danym zadaniu (np. jazda samochodem), tym rzadziej mrugamy, przez co oczy jeszcze bardziej się wysuszają.
Zadbaj o swoje stanowisko pracy
Jeśli pracujemy przy komputerze, istotne jest odpowiednie jego ustawienie względem naszego wzroku – najlepiej, by znajdował się on w odległości 40-50 cm w linii prostej lub nieco poniżej oczu. Jednocześnie kluczowe jest właściwe oświetlenie miejsca pracy (tak, aby nie było zbyt ciemno), ustawienie dużej czcionki, która nie męczy tak oczu i robienie przerw. Oderwanie się od obowiązków przynajmniej raz na godzinę będzie zbawienne nie tylko dla naszych oczu, ale także dla kręgosłupa i stawów.
“Korzystnie dla naszych oczu będzie, jeśli czas poświęcany przed ekranem jednorazowo nie przekroczy 30 minut. Warto stosować się do zasady 3×30 – co 30 minut pracy przy komputerze patrzymy przez co najmniej 30 sekund w dal, umownie na odległość 30 metrów i MRUGAMY. Zagwarantuje to odpowiednie nawilżenie i odprężenie dla naszych oczu. Jednym ze sposobów wpływających na mniejsze zmęczenie oczu jest też korzystanie z okularów, kiedy pracujemy przy komputerze. Nawet jeśli nie mamy wady wzroku, warto abyśmy korzystali ze szkieł wyposażonych w specjalną powłokę antyrefleksową wraz z filtrem ograniczający dopływ szkodliwego światła niebieskiego. Można też zastosować specjalne wsparcie akomodacji, które odciąży nasze oczy podczas wielogodzinnej pracy” – komentuje Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Nawilżaj oczy – kiedy oczy stają się suche, zaczerwienione a do tego pieką i szczypią konieczne jest ich szybkie nawilżenie. Naturalnie możemy to zrobić mrugając, jednak często nie będzie to wystarczające „wsparcie” dla naszych oczu, ponieważ gdy jesteśmy skupieni np. na pracy czy nawet oglądaniu filmu, robimy to po prostu za rzadko. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krople nawilżające (np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi). Jest to rozwiązanie dla osób, które wiele godzin spędzają przed komputerem, przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach czy po prostu odczuwają zmęczenie oczu (np. jako pieczenie czy „uczucie piasku pod powiekami”).
Wysypiaj się – tak niewiele, a zmienia tak wiele. Niedobór snu sprawia, że nasze oczy są bardziej zmęczone, a dodatkowo może doskwierać nam ból powiek, zaczerwienienie oczu, przekrwienie, suchość, światłowstręt czy sińce pod oczami. Ponadto, podczas snu nasze ciało i mózg odpoczywają. Dochodzi do regeneracji komórek ciała, zwiększa się także ogólna odporność organizmu – warto o tym pamiętać, ponieważ sen jest jednym z filarów dobrego zdrowia, także jeśli chodzi o oczy.
Dzięki stosowaniu się do powyższych wytycznych istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze oczy dostaną od nas chwilę relaksu i nie będą powodować uciążliwego bólu czy dyskomfortu.