Coraz więcej Polek i Polaków nie je mięsa. Według badania Insight Lab z 2023 roku nawet 12% obywateli całkowicie zrezygnowało z mięsa lub wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy warto podążać tym śladem i co trzeba wiedzieć o takiej diecie?
Dlaczego ludzie przechodzą na wegetarianizm?
Istnieje mnóstwo powodów, dla których ludzie decydują się zostać wegetarianami. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie kwestie etyczne i miłość do zwierząt. Osoby rezygnujące z mięsa sprzeciwiają się brutalności wobec żywych istot i sposobom ich mordowania w hodowlach.
Kolejna kwestia etyczna to troska o ekologię – nie tylko o dobrostan zabijanych na mięso zwierząt, ale i losy całej planety. Hodowle (w szczególności wołowiny) mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Zużywają ogromne ilości wody i prowadzą do emisji gazów cieplarnianych. Produkcja mięsa sprzyja postępowi kryzysu klimatycznego.
Niektórzy podejmują decyzję o wegetarianizmie ze względów zdrowotnych. Wiele mówi się o szkodliwości mięsa dla zdrowia człowieka. W szczególności mowa tu o mięsie czerwonym i przetworzonym, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, podwyższaj a poziom cholesterolu czy prowadzą do nadciśnienia.
Jeszcze inni podejmują wyzwanie niejedzenia mięsa w ramach eksperymentu. Chcą sprawdzić, jak będą się czuć bez tego składnika w diecie. Czasami pozostają w postanowieniu na dłużej, a czasami decydują się na powrót do dawnych nawyków. Sporo wegetarian deklaruje również, że nie je mięsa, bo po prostu go nie lubi.
Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?
Prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska jest zdrowa i nie ma co do tego żadnych naukowych wątpliwości. Warto obejrzeć chociażby dokument The Game Changers na Netfliksie, by poznać kilka ciekawych eksperymentów, jakie przeprowadzono na grupie sportowców.
Kluczowe jest jednak to, by jadłospis był odpowiednio skomponowany. Rezygnacja z mięsa nie oznacza, że trzeba jeść tylko warzywa i owoce. Każdy człowiek musi dostarczać do organizmu odpowiednie ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Zarówno na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej jest to możliwe.
Mówienie, że tylko mięso jest w stanie zapewnić zbilansowaną dietę, to mit. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednie zamienniki mięsa. Świetnym źródeł białka są rośliny strączkowe, które da się przyrządzić na wiele pysznych sposobów. Kwasy tłuszczowe można dostarczać do organizmu za pomocą m.in. olejów i orzechów.
Dieta wegetariańska nie wymaga tak naprawdę wielu zmian, by być pełnowartościową. Jest w niej obecny chociażby nabiał, z którego rezygnują weganie. Jadłospis bogaty w warzywa, owoce, orzechy czy pełne ziarna dostarcza organizmowi błonnika, który korzystnie wpływa na układ trawienny.
Poza tym trzeba uwzględnić fakt, że mniejsze lub zerowe spożycie mięsa zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Na szczególną uwagę zasługują nowotwory, w tym głównie rak jelita grubego. Dodatkowo wegetarianizm staje się narzędziem do profilaktyki cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia czy otyłości.
Zbilansowana dieta wegetariańska może przyczyniać się do lepszego samopoczucia, sprawniejszego funkcjonowania wielu układów i poprawy zdrowia psychicznego. Niektórzy mówią, że odkąd nie jedzą mięsa, mają więcej energii do działania i czują się po prostu lżej.
Dieta bezmięsna a suplementacja
Wiesz już, że wegetarianizm jest zdrowy dla organizmu, ale sporo słyszy się o konieczności suplementacji niektórych składników. Mowa przede wszystkim o witaminie B12, która znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Okazuje się, że muszą ją suplementować weganie, a wegetarianie nie zawsze.
Wszystkie suplementy powinny być stosowane dopiero wtedy, gdy zaleci to lekarz. Niezależnie od tego, jaką dietę stosujesz, dbaj o profilaktykę i regularnie wykonuj badania krwi. Wtedy na podstawie wyników specjalista oceni, czy powinnaś suplementować jakieś składniki, czy nie.
Wiele mitów narosło także wokół żelaza, ale okazuje się, że w odpowiednio zbilansowanym jadłospisie suplementacja wcale nie jest obowiązkowa. Podobnie wygląda sytuacja z wapniem, który odpowiada za zdrowie kości. Kiedy właściwie komponuje się pokarmy i korzysta z zaleceń dietetycznych, można spokojnie uzupełniać zapotrzebowanie bez łykania tabletek.
Warto dbać o dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych i składników mineralnych, w tym cynku. Kiedy zmienia się swoje nawyki, trzeba zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia w określonej diecie, a w razie wątpliwości najlepiej sięgnąć po poradę dietetyka.
Korzyści zdrowotne przejścia na wegetarianizm i inne zalety
Główne zalety wegetarianizmu dotyczą zdrowia. Rezygnacja z czerwonego mięsa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób i poprawia samopoczucie. Poza tym do korzyści z diety należy dobrostan zwierząt i minimalizowanie zapotrzebowania na hodowle.
Ograniczenie spożywania mięsa może pomagać w kontrolowaniu masy ciała, ponieważ duże ilości warzyw wspierają utrzymywanie deficytu kalorycznego, gdy chce się zredukować wagę. Dodatkowo w ten sposób dostarcza się organizmowi wiele korzystnego błonnika i antyoksydantów.
Wegetarianizm to oznaka etycznego podejścia do środowiska i szansa na otwarcie się na zupełnie nowe smaki. Zdecydowanie warto spróbować!