Artykuły spożywcze różnią się między sobą smakiem, cenami czy datą przydatności do spożycia. Często wynika to z zastosowanych do produkcji składników, o których można przeczytać na etykiecie. Dlaczego warto analizować składy żywności, czego unikać i na co należy zwracać uwagę?
Jak czytać etykiety artykułów spożywczych?
Pierwsza zasada dotycząca czytania etykiet mówi, że należy czytać je w całości. Nie wystarczy sprawdzić jedynie kilku pierwszych wymienionych składników. Często te niepożądane znajdują się w dalszej kolejności i nawet gdy jest ich niewiele, da się znaleźć zdrowsze zamienniki danych artykułów.
Trzeba pamiętać o tym, by dokładnie zapoznawać się z tabelką składników, która zwykle znajduje się z tyłu opakowania. Nie wystarczy przeczytać nazwy produktu, która brzmi np. dżem truskawkowy. Dostępne w sklepach przetwory owocowe będą różnić się proporcjami komponentów i obecnością lub brakiem zbędnych cukrów czy konserwantów.
Producenci często stosują chwytliwe nazwy produktów np. rogalik z nadzieniem pistacjowym. Dopiero po przeczytaniu składu czasem dowiesz się, że nie ma w nim pistacji, a jedynie ich aromat. Poza tym zwróć uwagę również na inne elementy etykiety:
- alergeny,
- datę przydatności,
- kraj pochodzenia,
- masę netto produktu.
Ostatni parametr jest szczególnie ważny np. w przetworach. Kiedy kupujesz ogórki kiszone, są one ważone łącznie z wodą. Jeśli potrzebujesz konkretnej ilości warzyw do realizacji jakiegoś przepisu, sprawdź masę netto, czyli tę podaną bez zalewy. Warto kontrolować również, czy składniki pochodzą z gospodarstw ekologicznych, czyli takich o podwyższonych standardach upraw. Stanowią one nierzadko lepszy wybór.
Czego unikać w produktach spożywczych?
Unikanie niezdrowych składników i substancji w produktach spożywczych jest kluczowe dla utrzymania zdrowej diety. Oto elementy, których trzeba się wystrzegać:
- dodatkowy cukier (poza występującym naturalnie),
- tłuszcze nasycone,
- sztuczne barwniki,
- duże ilości soli,
- konserwanty.
Spożywanie cukrów i soli warto ograniczyć do minimum. Tłuszcze nasycone mogą nieść poważne konsekwencje zdrowotne, w tym powodować różnorodne schorzenia np. w obrębie układu krążenia. W składach produktów zawsze podaje się poszczególne elementy w kolejności od tego, którego znajduje się najwięcej. Im wyżej na liście cukier, tłuszcz czy sól, tym gorzej.
Najwięcej sztucznych, negatywnych dla zdrowia komponentów znajduje się w produktach przetworzonych. Są to wszelkiego rodzaju artykuły poddane obróbce, czyli m.in.:
- parówki,
- wędliny,
- chipsy,
- batony,
- napoje gazowane,
- fast foody.
To zaledwie kilka przykładów, których powinno się unikać w codziennej diecie, jeśli chce się prowadzić zdrowy, zbilansowany styl życia. Można przyjąć zasadę, że im krótszy skład produktu, tym powinien on być lepszy. Długie listy składników zazwyczaj zawierają masę zbędnych dodatków.
Na szczęście dla ułatwienia poszukiwania zdrowych produktów powstają specjalne aplikacje do analizy składu. Wystarczy pobrać je na telefon, a w sklepie podczas zakupów zeskanować kod kreskowy i sprawdzić, czy warto kupić dany artykuł, czy nie. To spore ułatwienie, kiedy nie ma się pewności co do niektórych komponentów.
Zdrowa żywność – dlaczego powinno się ją wybierać?
Wybieranie jedzenia z dobrym składem jest bardzo ważne w zachowaniu zdrowia i utrzymaniu zbilansowanej diety. Produkty pozbawione sztucznych dodatków do żywności czy dużych ilości sodu mają wpływ na lepsze samopoczucie na co dzień. Wysoko przetworzone artykuły mogą zwiększać szanse na wiele chorób, w tym m.in. niektóre nowotwory.
Gdy je się zdrowo, łatwiej utrzymać nie tylko zdrowie, ale i pożądaną sylwetkę. Duże ilości warzyw sprzyjają nasyceniu organizmu, a nie dostarczają do niego zbyt wielu kalorii. Warto dbać nie tylko o odpowiednie kompozycje produktów, ale i spełnianie swojego codziennego zapotrzebowania energetycznego.
Pielęgnuj zarówno zdrową dietę, jak i regularne badania. Profilaktyka jest w stanie uchronić przed wieloma chorobami, a także pozwala na szybką reakcję w przypadku niedoborów poszczególnych składników w organizmie. To, co jesz, ma ogromny wpływ na całą Ciebie!