Czy domowy peeling do ciała działa tak samo skutecznie jak ten zakupiony w drogerii? W sklepach kosmetycznych mamy całą masę gotowych produktów o różnych właściwościach. Drogeryjne peelingi jednak nie zawsze sprostają naszym wymaganiom. Coraz częściej zwracamy uwagę na skład, wybieramy kosmetyki pochodzenia naturalnego a nawet wykonujemy je samodzielnie. W ten trend idealnie wpisuje się domowy peeling do ciała, który wykonać możemy z produktów dostępnych w każdym mieszkaniu.
Z jakich produktów zrobić peeling w domowym zaciszu?
Przepisów na peeling DIY jest bardzo dużo, ale najważniejsze jest, aby taki produkt był skuteczny. Powinien dokładnie oczyszczać, usuwać martwy naskórek oraz wspomagać walkę z niechcianym cellulitem. Najpopularniejszymi produktami, które świetnie sprawdzą się jako składnik bazowy peelingu są fusy z kawy, sól morska, cukier trzcinowy lub biały oraz płatki owsiane. Domowy peeling kawowy pobudzi krążenie a mieszanka z dodatkiem soku z cytryny będzie mieć właściwości rozjaśniające i zmiękczające. Dodatek oliwy z oliwek lub oleju kokosowego sprawi, że peeling będzie dodatkowo nawilżał i natłuszczał skórę. Dobrym wyborem będzie również kilka kropel olejku eterycznego.
Czy przygotowanie domowego peelingu jest trudne?
Naturalny peeling do ciała nie jest trudny do wykonania i nie nastręcza wielu problemów. Wybrane składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy w dowolnym pojemniku (najlepiej zamykanym). Konsystencja nie ma większego znaczenia, chodzi o to aby w łatwy sposób rozprowadzić produkt na wilgotnej skórze całego ciała. Gotowy peeling najlepiej nakładać na skórę okrężnymi ruchami przez kilka minut, następnie dokładnie spłukać wszystko letnią wodą.
Jak zrobić domowy peeling solny do ciała?
Jak sama nazwa wskazuje bazą takiego peelingu jest sól. Do wykonania mocno złuszczającego peelingu należy wybrać sól gruboziarnistą, drobnoziarnista natomiast będzie lepszym wyborem dla skóry delikatnej i wrażliwej. Aby uzyskać konsystencję papki, sól należy wymieszać z oliwą z oliwek, lub olejem kokosowym oraz dodać kilka kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Przykładowy skład to:
- pół szklanki soli morskiej lub himalajskiej,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 2 krople olejku zapachowego, np. pomarańczowego.
Jak przygotować domowy peeling cukrowy?
Peeling do ciała z cukru to jeden z najpopularniejszych kosmetyków wykonywanych i używanych do mechanicznego usuwania martwych komórek naskórka. Peeling na bazie cukru w swoim składzie musi posiadać oliwkę lub inny oleisty składnik jak np. masło shea, który wygładzi oraz nawilży skórę. Żeby wykonać domowy peeling z cukru możemy wybierać spośród takich dodatków jak sok z cytryny, miód czy skórka pomarańczy. Dobrym wyborem będzie również olejek eteryczny, którego rodzaj możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Przykładowy skład to:
- pół szklanki cukru,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka miodu,
- 2-3 krople olejku grejpfrutowego.
Jak przygotować domowy peeling z kawy?
Peeling kawowy to faworyt wśród kosmetyków o działaniu antycellulitowym. Niewielkie drobinki kawy wyjątkowo skutecznie wygładzają i ujędrniają skórę, a dzięki zawartości kofeiny pobudzają krążenie krwi. Kofeina to również źródło przeciwutleniaczy, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników oraz opóźniają starzenie się skóry. Przykładowy skład to:
- pół szklanki fusów po kawie,
- 3 łyżki oleju kokosowego,
- 2 łyżki brązowego cukru,
- 1 łyżeczka kakao.
Właściwości peelingu
Przepisów na domowy peeling jest wiele, jednak podstawowym jego składnikiem są drobinki. To dzięki nim w trakcie mycia usuwany jest martwy naskórek. Regularne stosowanie peelingu całego ciała ujędrnia i wygładza skórę, niweluje problem przebarwień i wrastających włosków oraz pobudza krążenie. Jeśli chcesz mieć gładką i promienną skórę, peeling należy powtarzać częściej niż raz w tygodniu. Taki zabieg również regeneruje naskórek i przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Peeling domowej roboty ma tą zaletę, że możemy przygotowywać małe ilości i dostosowywać skład do swoich potrzeb.