Pieniądze leżące na koncie nie dają szczęścia, ale są niezbędnym narzędziem do spełniania swoich pragnień, a także zaspokajania podstawowych potrzeb i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Aby czuć się pewnie na co dzień, należy zbudować poduszkę finansową. Oszczędności na rachunku pozwalają na życie bez obaw o przyszłość i strachu przed niepowodzeniami. Jak zbudować niezależność?
Dlaczego warto mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa?
Każda osoba powinna mieć swoją poduszkę finansową. Nawet życie w związku nie daje pewności, że własne pieniądze nigdy się nie przydadzą. Niezależność od innych ludzi to klucz do budowania poczucia spokoju. Zgromadzenie funduszu bezpieczeństwa może się przydać w wielu sytuacjach, do których należą m.in.:
- nagła utrata pracy,
- choroba wymagająca kosztownego leczenia,
- poważna awaria samochodu,
- rozstanie z partnerem,
- kryzys gospodarczy.
Każde z tych zdarzeń powoduje konieczność zwiększenia wydatków. Kiedy trzeba się utrzymać bez zatrudnienia, znaleźć nowe miejsce zamieszkania czy opłacić pobyt w szpitalu, kapitał staje się nieoceniony. Gdy nie ma się odpowiedniej poduszki finansowej, trudniej zainwestować w rozwój firmy, podjąć stosowne leczenie czy odejść z toksycznego związku.
Kobieta niezależna finansowo ma większe szanse na rozwój, skupienie się na sobie i zadbanie o swoje potrzeby. Każda powinna mieć odłożone środki, które pozwolą jej się utrzymać w razie sytuacji kryzysowej. Im więcej pieniędzy na lokacie czy koncie oszczędnościowym, tym lepiej.
Cele finansowe i umiejętność oszczędzania
Najważniejszą umiejętnością pozwalającą na budowanie bezpieczeństwa finansowego jest oszczędzanie. Niezależnie od tego, jaki otrzymuje się dochód, trzeba umieć planować swoje wydatki i odkładać pieniądze na czarną godzinę. Nawet zarabiając kilkaset tysięcy miesięcznie, można nie mieć nic, jeśli dysponuje się aktywami bez zastanowienia.
Warto ustalać cele finansowe, czyli dokładnie planować, jakie sumy chce się odkładać w określonym czasie. Działa to motywująco i zapobiega nieprzemyślanym wydatkom. Nad wszystkimi zakupami powinnaś się zastanowić co najmniej kilka razy. Czasami niewielkie oszczędności na ubraniach, abonamentach w serwisach streamingowych czy perfumach składają się na przestrzeni czasu na pokaźne sumy.
Poduszki finansowej nie da się zbudować od razu. To długoterminowy proces, który trwa latami i należy go realizować nieustannie. Warto określić konkretną sumę do odkładania każdego miesiąca, a na dodatek, gdy tylko to możliwe, jeszcze ją powiększać. Nie wolno się zrażać, ponieważ nawet pozornie niskie sumy za kilkanaście miesięcy okażą się lepszym zabezpieczeniem niż nieposiadanie niczego.
Poduszka finansowa a inwestycje
Jeśli masz na koncie większą sumę, możesz pomyśleć o inwestowaniu. Kobiety mogą umieszczać swoje pieniądze np. na lokatach czy kontach oszczędnościowych z oprocentowaniem. Warto pomyśleć o włożeniu środków w zakup nieruchomości, a jeśli to zbyt duży wydatek, to nawet działki budowlanej. Inflacja w ostatnich latach pokazała, że takie lokowanie zasobów po czasie okazuje się bardzo opłacalne.
Dla bardziej zaawansowanych są jeszcze akcje i obligacje, ale w tym przypadku trzeba znać ryzyko i umieć doskonale przewidzieć, co wydarzy się na giełdzie. Jeśli chcesz bezpiecznych i pewnych sposobów inwestycyjnych, znacznie lepiej sprawdzą się lokaty czy właśnie zakupy związane z nieruchomościami. Niektóre panie wybierają także zakupy ponadczasowych torebek od luksusowych projektantów. Trzeba jednak wiedzieć, które warianty Chanel czy Hermes rzeczywiście zyskują na wartości wraz z upływem lat.
Zbuduj fundusz awaryjny przez samorozwój
Aby móc regularnie poszerzać swój oszczędnościowy portfel, trzeba mieć stały dochód, najlepiej o co najmniej satysfakcjonującej wysokości. Finanse to jedna z kluczowych kwestii wpływających na zadowolenie z pracy. Jeśli chcesz pozyskiwać wyższe wypłaty, musisz nieustannie się rozwijać i dążyć do kolejnych celów. Gdy nie jesteś usatysfakcjonowana ze swojego wynagrodzenia i wiesz, że zasługujesz na więcej, nie stój w miejscu. Zawsze możesz poszukać innego zatrudnienia, zmienić branżę lub wkroczyć na rynek z własnym biznesem.
Bezpieczna poduszka finansowa powinna wynosić kilkukrotną równowartość comiesięcznej wypłaty. Jeśli masz na utrzymaniu dzieci, to warto zadbać o nią z jeszcze większą starannością, by w razie konieczności móc utrzymać przez jakiś czas bez pracy i siebie, i swoje pociechy. Powodzenia!