Endometrioza to choroba, o której coraz więcej słyszy się w ostatnich latach. Dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym, a nieleczona niesie ogromne szkody dla całego organizmu. Na czym polega schorzenie i jak wpływa na zajście w ciążę? Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia!
Czym jest endometrioza? Objawy schorzenia
Endometrioza to choroba kobiecych narządów płciowych. Polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy pojawiają się w innych narządach, np. jajnikach, jelitach czy pęcherzu moczowym. Tkanki endometrium zachowują się w trakcie cyklu tak samo, jak w macicy, niezależnie od tego, gdzie są. To prowadzi natomiast do uporczywych dolegliwości u pacjentki.
Objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu oraz dolnej części pleców. Niekiedy przenosi się również na nogi, a nawet na inne części ciała. Gdy komórki rozwijają się w układzie moczowym, może dochodzić do bólu podczas oddawania moczu. Miesiączki u chorych kobiet są bardzo bolesne i obfite.
Dolegliwości bólowe dotyczą także układu pokarmowego. Endometrioza często przejawia się w problemach jelitowych, w tym wzdęciach, biegunkach i zaparciach. Schorzenie oddziałuje na cały organizm, prowadząc do ciągłego poczucia zmęczenia i wahań nastroju. W zależności od miejsca występowania tkanek endometrium choroba utrudnia zajście w ciążę, a nawet prowadzi do niepłodności.
Jakie są przyczyny endometriozy?
Przyczyny powstawania endometriozy u kobiet nie są dokładnie wyjaśnione. Prowadzi się wiele badań na ten temat, ale na razie wiadomo tyle, że mogą mieć różnorodne źródła. Wyróżnia się podłoża genetyczne, hormonalne, środowiskowe. Niekiedy powodów szuka się również w problemach z układem odpornościowym. Nie ma jednej ścieżki, która prowadzi do choroby i silnego stanu zapalnego w organizmie.
Diagnostyka endometriozy
Gdy podejrzewa się u kobiety występowanie komórek endometrium poza jamą macicy, należy niezwłocznie przeprowadzić badania. Lekarz może zalecić wykonanie laparoskopii, a także rezonansu magnetycznego i badań krwi. Niekiedy schorzenie ujawnia się podczas USG narządów rodnych pacjentki. Z tego powodu tak ważne są systematyczne wizyty u ginekologa.
Laparoskopia to zabieg polegający na pobraniu fragmentów tkanki podejrzanej o bycie objawem choroby. Następnie poddaje się je analizie histopatologicznej. Ze względu na różnorodność objawów endometrioza nie jest łatwa w zdiagnozowaniu i czasami badania trwają dość długo.
Jak wygląda leczenie endometriozy?
Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnej sytuacji kobiety. Powinien się tym zajmować jedynie specjalista. Niestety, bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne. Czasami stosuje się również kuracje farmakologiczne czy hormonalne. Środki mają hamować rozwój komórek endometrium poza jamą macicy. Gdy dochodzi do zabiegów chirurgicznych, lekarze usuwają ogniska z niepożądanych miejsc w organizmie.