Zima to czas, w którym skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia i pojawienie się problemów. Biorą się one z niekorzystnych warunków pogodowych, których nie da się uniknąć. Jak zadbać w tym okresie o cerę? Oto najważniejsze informacje o pielęgnacji skóry zimą.
Dlaczego skóra nie lubi zimy?
Niskie temperatury, chłód i mroźny wiatr to znaki rozpoznawalne zimy. Niestety, zmiana pogody nie jest korzystna dla Twojej skóry – gdy robi się zimniej, cera szybko staje się podrażniona, wysuszona i bardziej problematyczna.
Poza niesprzyjającymi warunkami na dworze kolejnym problemem jest ciepłe, suche powietrze z klimatyzacji, którą ogrzewa się pomieszczenia. Zmiany temperatur mogą spowodować rozszerzenie się na stałe naczyń krwionośnych. To z kolei wywołuje utrzymujące się zaczerwienienie twarzy.
Co więcej, spadek temperatury (już poniżej 10°C) obniża wydzielanie przez skórę sebum, co wpływa na zaburzenie bariery ochronnej. Mogą to być warunki nieco bardziej sprzyjające osobom o skórze tłustej i mieszanej, jednak cery ze skłonnością do naczynek i alergii muszą szczególnie zwrócić uwagę na pielęgnację wrażliwego naskórka.
Zimowa pielęgnacja skóry – kosmetyki dobrane do pory roku
Jednym z częściej popełnianych błędów w dbaniu o skórę jest korzystanie z jednego kremu przez cały rok. Niezależnie od tego, jak skuteczny nie byłby latem, zimą nie będzie wystarczający do zupełnie innych potrzeb skóry. Silnie nawilżające kremy na lato będą po prostu za słabe do stosowania na matową, przesuszoną i osłabioną cerę zimą. Brakuje im składników odżywczych, które przenikają w głębokie warstwy naskórka oraz substancji, które natłuszczają skórę z zewnątrz i będą działać ochronnie.
Wiele osób używa kremów nawilżających. Dla mało wymagającej cery może być to dobry wybór (woda odparowuje niemal natychmiastowo ze skóry, więc produkt nie będzie powodować zamarzania w naskórku).
Osoby ze skórą suchą i wrażliwą powinny używać w tym czasie kremów natłuszczających, a osoby ze skórą tłustą – sięgnąć po kremy półtłuste. Ich struktury sprawiają, że produkty mimo swojej treściwości szybko się wchłaniają i odżywiają skórę, nie pozostawiając nieprzyjemnego, tłustego filmu.
Zima to także czas uprawiania wielu aktywności na dworze – biały śnieg odbija promienie słoneczne, dlatego konieczne jest stosowanie kremu z filtrem, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Równie ważny jest krem na noc – jego bogata formuła pozwala skórze w trakcie snu na regeneracje i wchłonięcie wszystkich drogocennych elementów.
Jak zadbać o skórę zimą? Składniki, które pielęgnują
Krem chroniący skórę zimą charakteryzuje się o wiele bogatszym składem, który zapewnia głębokie odżywienie naskórka. W składzie takiego produktu powinny znaleźć się substancje higroskopijne i emolienty ochronne.
Wśród pierwszej grupy można wymienić takie składniki, jak:
- kwas hialuronowy;
- gliceryna;
- aloes;
- glikol propylenowy.
Do drugiej grupy zaliczają się składniki, które po odparowaniu wody z naskórka tworzą na niej ochronny film i chronią płaszcz hydrolipidowy. Znajdują się w niej m.in.:
- masło shea;
- olejek jojoba;
- olej z awokado;
- witamina C;
- wosk pszczeli.
Połączenie składników sprawia, że skóra jest nawilżona i natłuszczona, dzięki czemu mimo niesprzyjających warunków pozostaje elastyczna i jędrna. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie przesusza się, a co za tym idzie, nie pojawiają się na niej zmarszczki i wygląda zdrowiej.
Demakijaż w codziennej pielęgnacji skóry
Zima to czas, który wymaga dokładnego oczyszczania skóry, ze względu na pojawiające się w większej ilości zanieczyszczenia w postaci np. smogu. Samo zmywanie makijażu również nie powinno przesuszać skóry i jej osłabiać. Z tego względu warto wybierać formuły myjące w postaci kremu lub balsamu, a także olejki. Oczyszczanie będzie połączone z dodatkowym odżywieniem skóry. Dodatkowo tłuste formuły lepiej poradzą sobie ze zmywaniem ciężkiego makijażu, bazującego na gęstszych produktach.
Jak dbać o cerę? Dieta i suplementacja w zimowej pielęgnacji twarzy
Wspieranie skóry powinno odbywać się nie tylko od zewnątrz. Warto zadbać o to, aby także od środka dostarczać cerze niezbędnych elementów, dzięki którym pozostanie w dobrej kondycji przez całą zimę. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w takie składniki jak:
- witaminy A, C, E, D;
- tłuszcze i oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, olej z awokado.
W codziennej diecie warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu – picie wody wspiera wiele procesów fizjologicznych, a także zapobiega przesuszaniu naskórka. Wodę możesz pić np. w połączeniu z cytryną lub jako herbatę, np. rooibos.
Zimową porą w diecie sprawdza się takie produkty jak:
- papryka;
- cytrusy;
- szpinak;
- brokuły.
Dla uzupełnienia niedoborów witaminy A sięgaj po marchewkę. Cynk znajdziesz w pestkach dyni i słonecznika. Tłuste ryby, nabiał, orzechy i zboża będą ogromnym wsparciem dla organizmu, ze względu na obecne mikroskładniki i kwasy tłuszczowe.
Dla uzupełnienia witamin warto sięgać po dostępne owoce – jabłka, gruszki i banany. W okresie letnim warto zamrozić owoce sezonowe, które zimą będą fantastycznym dodatkiem do wielu potraw i zdrowotną bombą dla organizmu.