Pękające naczynka na twarzy i ciele to problem dotykający wielu osób, a w szczególności tych o jasnej karnacji i delikatnej skórze, łatwo ulegającej podrażnieniu. Na powierzchni twarzy lub ciała prześwitują naczynka krwionośne, a gdy są one mało elastyczne i kruche to często rozszerzają się, a później pękają. Na pierwszy rzut oka wydają się być problemem estetycznym, ale jest to również problem natury medycznej, który może sygnalizować inne schorzenia układu krwionośnego (jak na przykład trądzik różowaty, alergie czy żylaki). Jakie są przyczyny i najlepsze sposoby radzenia sobie z pękającymi naczynkami radzi dr n.med. dermatolog, ekspert medycyny estetycznej Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.
Przyczyny i postępowanie w przypadku pękających naczynek
Najczęściej występującym powodem pękania naczynek są uwarunkowania genetyczne, ale także hormonalne i cywilizacyjne. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura, w której przebywamy – niekorzystna jest zarówno ta bardzo wysoka jak i ta niska, a także gwałtowne jej zmiany. Na schorzenie pękania naczynek narażone są osoby w każdym wieku, nawet osoby bardzo młode. W przypadku obciążenia genetycznego przypadłość ta może pojawić się nawet już u dwudziestolatki.
Jeżeli chodzi o wahania hormonalne wpływające na pękanie naczynek to mocno narażone są na nie kobiety. Winowajcą są zwykle kobiece hormony czyli estrogeny, których nadmiar może powodować osłabienie mięśni kontrolujących szerokość naczyń krwionośnych. Jeżeli chodzi o szeroko pojęte przyczyny cywilizacyjne – niebagatelne znaczenie ma dieta, a więc spożywanie ostrych przypraw czy alkoholu, do tego ekspozycja bez zabezpieczenia na słońce. Często pękające naczynka to następstwo takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Osobom z wrodzoną skłonnością do pękających naczynek będzie szkodzić nieodpowiednia pielęgnacja, alergie czy choroby układu pokarmowego.
Niestety poszerzone naczynka nie znikają same, a ich stan może z czasem ulec pogorszeniu, dlatego warto mieć je pod kontrolą i postawić na odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.
– Profilaktyka i leczenie schorzenia pękających naczynek jest wielowymiarowa, mówi dr n. med. dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Maciej Krajewski. Myślę tutaj o farmakologii, odpowiedniej diecie czy wreszcie medycynie estetycznej, która ma wiele do zaoferowania osobom dotkniętym tym problemem. Zmiana nawyków żywieniowych, suplementacja witaminami C, PP,K, zadbanie o pielęgnację odpowiednimi preparatami, a także zabiegi pod okiem doświadczonych specjalistów są w stanie przywrócić skórze jednolity, zdrowy koloryt i dobrą kondycję. Jeżeli chodzi o pielęgnację w domu to z pewnością warto postawić na delikatne, dedykowane do tego typu cery kremy i peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry. Konieczne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z zastosowaniem wysokiego filtra UV 50+, przez cały rok, nie tylko latem.
W przypadku pogłębiającego się problemu z pewnością warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. W gabinecie medycyny estetycznej mamy do dyspozycji szereg zabiegów, dobranych indywidualnie do stanu skóry i poziomu zaawansowania problemu. Najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia, czyli zamykanie naczynek wąskopasmowym światłem pulsacyjnym. Wiązka laserowa trafia w wybrane miejsce i powoduje obkurczenie i docelowo zamknięcie naczynia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla tkanek. W zależności od nasilenia problemu możemy skorzystać z jednego lub serii zabiegów. W przypadku mniej zaawansowanego problemu, pacjent może zostać poddany naświetlaniom, jonoforezie, peelingom enzymatycznym czy kawitacyjnym.