Jednym z rodzajów uzależnień, które również prześladuje pewną część społeczeństwa, jest uzależnienie od seksu. Seksoholizm, czy też erotomania to problem o tyle trudny, że o jego przyczynach i próbach zapobiegania mówi się rzadko, a z pewnością znacznie rzadziej niż o alkoholizmie, uzależnieniu od hazardu, czy internetu.
Czym jest uzależnienie od seksu?
Według encyklopedii PWN jest to: chorobliwe wzmożenie pobudliwości płciowej, które występuje w chorobach psychicznych i psychopatiach. Wiąże się też ze szkodliwym wpływem otoczenia. Ponadto seksoholizm może oznaczać również obłęd erotyczny, któremu towarzyszy występowanie urojeń zakochania. Można również natrafić na stwierdzenia, że erotomania wiąże się z zaburzeniami libido i wzmożonym popędem seksualnym. Dlatego nieodłącznym elementem tego rodzaju uzależnienia staje się zwiększona częstotliwość i uatrakcyjnienie aktywności seksualnej o bardziej różnorodne aktywności. Zazwyczaj to ciągła ochota na sex lub nieprzerwane oglądanie porno w sieci. Filmy erotyczne odgrywają bardzo mocną zależność w tym uzależnieniu.
Jak radzić sobie z erotomanią?
Jeżeli zauważamy problemy z naszymi relacjami seksualnymi z drugą osobą lub zauważa je najbliższa nam osoba, powinniśmy zwrócić się do wybranego specjalisty – najlepiej takiego, którego certyfikat potwierdza kompetencje w leczeniu uzależnień. Po przeprowadzeniu wywiadu będzie możliwe postawienie właściwej diagnozy.
Sposoby leczenia uzależnienia od seksu
Najpopularniejszą formą leczenia erotomanii jest psychoterapia – czyli to, co jest stosowane do leczenia wszelkiego rodzaju uzależnień. Najważniejszym typem jest terapia poznawczo-behawioralna. Ten rodzaj psychoterapii powinien polegać zwłaszcza na utrwalaniu zdrowych więzi z ludźmi. Pacjent uczy się wyrażać potrzebę zaspokojenia swojego popędu w taki sposób, aby nie urażał on innych. Inną formą jest radzenia sobie z problemem, jest leczenie farmakologiczne. Nie jest ono wystarczająco popularne w Polsce, natomiast chociażby w Stanach Zjednoczonych znanym środkiem stał się naltrekson. Posłużył on do zmniejszenia pobudzenia seksualnego wśród osób dopuszczających się patologicznych zachowań seksualnych, takich jak np. gwałty.
źródło: https://www.redu.pl