Nurt psychoterapii to zespół technik, teorii i podejść, jakimi kieruje się terapeuta w pracy z pacjentem. Każdy z nich pochodzi z innej szkoły i filozofii, przez co pomaga w analizowaniu różnych mechanizmów. Można wymienić wiele odmiennych rodzajów terapii, ale kilka z nich występuje z większą częstotliwością na tle innych. Oto one!
Nurt psychodynamiczny
Skupia się na mechanizmach, które zachodzą w człowieku nieświadomie. Bardzo często dociera do wypartych z pamięci wydarzeń z przeszłości. Pomaga w radzeniu sobie z konfliktami wewnętrznymi. Nurt może być skuteczny w przypadku m.in. zaburzeń odżywiania i lęków. Zwykle jest to długotrwały proces terapeutyczny.
Nurt poznawczo-behawioralny
To jeden z głównych rodzajów psychoterapii, który koncentruje uwagę na codziennych zachowaniach pacjentów. Uczy lepszego radzenia sobie z emocjami i odpowiedniego reagowania na sytuacje. Najczęściej proces ten ma charakter krótkoterminowy, ponieważ na początku leczenia pacjent ustala ze specjalistą cel, do którego będą dążyć, a następnie po jego osiągnięciu terapia się kończy. Ten rodzaj psychoterapii stosuje się m.in. w przypadku zaburzeń depresyjnych.
Nurt systemowy
Sesje terapeutyczne w nurcie systemowym stawiają pacjenta jako członka grupy – rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Ma to uświadomić danej osobie, jak inni wpływają na niego samego i jego zachowania. Spotkania przeprowadzane w tym nurcie pokazują, że za kłopoty odpowiada cała grupa czy sposób funkcjonowania systemu. Psychoterapeuci proponują ten typ m.in. podczas terapii rodzinnych i małżeńskich. W sesjach uczestniczy kilkoro pacjentów. Bardzo ważną rolę ogrywa nauka skutecznej komunikacji pomiędzy nimi.
Nurt integracyjny
Jego założenia łączą w sobie teorie różnych szkół psychoterapii. Polega to na bardzo indywidualnym podejściu do pacjenta i jego problemu. Na spotkaniach przeplatają się różne nurty, w zależności od tego, które rozwiązania specjalista uzna za stosowne. Takie podejście wymaga niesamowicie obszernej wiedzy z zakresu różnych podejść terapeutycznych.
Nurt psychoanalityczny
Psychoanaliza polega na uczeniu pacjenta poznawania motywacji swoich zachowań. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć, dlaczego ktoś postępuje w taki, a nie inny sposób. Dzięki temu pacjent uczy się, jak kontrolować swoje emocje i reakcje na bodźce. Odkrywa swoje wewnętrzne bariery i dowiaduje się, jak je pokonywać. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą lepiej panować nad własnymi uczuciami i zachowaniami, a także głębiej poznać siebie samych.
Nurt humanistyczny
Celem terapii jest samorozwój i budowanie poczucia własnej wartości. Na spotkaniach zwykle rozmawia się o sprawach bieżących i wspólnie szuka się rozwiązań aktualnych problemów i zagwozdek. Ważną rolę w tym nurcie odgrywa psychoterapeuta, którego podejście determinuje rozwój i postępy. Pacjent ma jak najlepiej poznać samego siebie i odkryć swoje wewnętrzne pragnienia. Spotkania terapeutyczne ośmielają go do wyrażania swoich potrzeb i rozwijania pasji.
Który nurt psychoterapii wybrać?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje od tej formy pomocy psychologicznej – w czym ma ona pomóc i co ma zmienić. Następnie najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże dopasować odpowiedni tok leczenia, w zależności od zaburzeń czy potrzeb. Po takiej rozmowie znacznie łatwiej znaleźć psychoterapeutę, który prowadzi terapię w danym nurcie.
Pamiętaj, że jeśli cokolwiek podczas spotkań Ci nie odpowiada, możesz o tym powiedzieć. Masz prawo również zmienić nurt, jeśli uznasz, że ten pierwotnie przyjęty nie jest jednak dla Ciebie. Specjalista ma Ci służyć i sprawić, że poczujesz się lepiej sama ze sobą.