Literatura klasyczna to zbiór książek, które warto przeczytać chociaż raz w życiu. Takie pozycje są ponadczasowe i uniwersalne mimo tego, że mogły zostać wydane ponad 100 lat wcześniej. Co jeszcze wyróżnia najlepsze książki w historii literatury i jakie lektury noszą takie miano?
Czym jest literatura klasyczna?
Termin literatura klasyczna odnosi się do książek, które zyskały miano ponadczasowej lektury. Wśród klasyków znajdują się pozycje napisane wiele dziesiątek lat temu. Jednak upływ czasu nie zmienił ich wartości, a jedynie pokazał, że dzieło jest dobrze napisane i może fascynować czytelników z różnych generacji czy nawet epok.
Klasyki literatury światowej z reguły mają też znaczenie kulturowe. Miano klasyków przypisuje się także pozycjom, które były w pewien sposób przełomowe. Jeśli książka zapoczątkowała jakiś gatunek lub wprowadziła do kanonu literatury innowacyjność stylistyczną, to istnieje duża szansa, że znajdziesz ją na półce z napisem klasyka.
Dlaczego warto przeczytać najlepsze książki-klasyki?
Kanon najważniejszych książek w historii ludzkości to coś, co warto znać. A dlaczego? Pozycje, które okrzyknięto mianem klasyków, wyróżnia coś więcej niż tylko kunszt pisarski. Takie lektury z reguły przekazują jakieś uniwersalne wartości. Dlatego nawet jeśli powstały kilka dziesięcioleci temu, to można znaleźć w nich przesłanie dla siebie.
Ponadto znajomość klasyki literatury może wpłynąć na to, jak odbierasz współczesną kulturę. Dobre książki, a także cytaty z ich stronic czy motywy zawarte w ich fabułach często wykorzystywane są w obecnie powstających lekturach czy nawet filmach. Zatem dzięki znajomości klasycznych pozycji, możesz łatwiej odczytać intencje aktualnych twórców albo dostrzec tzw. easter eggi, czyli ukryte nawiązania do innych dzieł. Tym samym będziesz w stanie spojrzeć na różne treści pod innym kątem.
Skoro już wiesz, dlaczego warto sięgnąć po klasyki literatury, to jeszcze dobrze by było poznać tytuły pozycji typu must read. Poniżej znajdziesz kilka książek, które cieszą się sporym uznaniem i pomimo upływu czasu wciąż dobrze sprzedają się na rynku wydawniczym.
George Orwell – Rok 1984
Rok 1984 to obowiązkowa pozycja na półce każdego bibliofila. Antyutopia autorstwa Orwella powstała w 1949 r. i jest prawdziwym majstersztykiem, który w ogóle nie traci na swojej aktualności. W powieści brytyjskiego pisarza ukazano świat rządzony przez Wielkiego Brata. Reprezentuje on wiecznie obserwujący, kontrolujący i manipulujący system czy machinę państwową. Podczas lektury można naprawdę zdziwić się, jak bardzo żywe są spostrzeżenia wysnute przez Orwella wiele lat temu.
Jane Austen – Duma i uprzedzenie
Duma i uprzedzenie to utwór angielskiej pisarki Jane Austen, który został wydany w 1813 r. Książkę zalicza się do kanonu najważniejszych powieści, ponieważ stanowi ona jedną z pierwszych historii o charakterze społeczno-obyczajowym. Dzieło jest napisane w konwencji romansu, a jego fabuła ukazuje życie angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII oraz XIX wieku. Publikacja obfituje w trafne obserwacje psychologiczne i humorystyczne tekst, dzięki czemu cieszy się wielką popularnością po dziś dzień.
Emily Bronte – Wichrowe wzgórza
Wichrowe wzgórza to książka unikalna z kilku względów. Jednym z powodów jest to, że lektura stanowi jedyną powieść w wykonaniu Emily Bronte. Wielka szkoda, że angielskiej poetka nie zdążyła (zmarła rok po publikacji) napisać innych książek, bo jej beletrystyczny debiut jest naprawdę niesamowity.
Wichrowe wzgórza mają bardzo oryginalny charakter gotyckiego romansu, który znacznie różni się od cukierkowych fabuł nt. zakochanych par. Powieść Bronte jest mroczna, a także pełna namiętności oraz miłości, która ma niszczycielską moc. O kunszcie książki świadczy fakt, że doczekała się ona kilku ekranizacji.
Jerome David Salinger – Buszujący w zbożu
Buszujący w zbożu to kultowa książka, która została wydana w 1951 r. i wciąż sięga po nią wielu czytelników. Powieść przemawia zwłaszcza do młodych osób, ponieważ stanowi ona symbol buntu wobec świata dorosłych. Niemniej starsi fani literatury również mogą, a nawet powinni przeczytać to dzieło Salingera.
Harper Lee – Zabić drozda
Zabić drozda to kolejny must have na liście książek do przeczytania. Obyczajowa powieść amerykańskiej pisarki opowiada o tym, jak w okresie Wielkiego Kryzysu toczy się życie w niewielkim miasteczku na południu USA. Oprócz trudności gospodarczych pojawiają się tam problemy z rasizmem i wieloma innymi kwestiami natury społecznej. O kunszcie książki świadczy Pulitzer, który znajduje się na jej koncie. Fabuła została doceniona też w świecie filmowym – w 1962 r. powieść została zekranizowana i zdobyła 3 Oscary.
Johna R. R. Tolkien – Władca pierścieni
Jeśli lubisz fantastykę i nie czytałaś jeszcze Władcy pierścieni, to masz sporo do nadrobienia. Powieść Tolkiena jest bowiem jedną z najlepszych oraz najważniejszych książek w tym gatunku. Kultowe dzieło z początku drugiej połowy XX wieku doczekało się ekranizacji w postaci serii, a ta należy do najbardziej kasowych produkcji filmowych.
Ernest Hemingway – Słońce też wschodzi
Słońce też wschodzi to debiutancka powieść Hemingwaya. Autor przedstawia w niej środowisko młodych amerykańskich artystów, którzy po wojnie przebywają w Europie. Ich życie upływa na potencjalnie błahych aktywnościach – rozmowach, wizytach w barach, romansach czy podróżach. Jednak tę sielankę przełamuje powściągliwy styl Hemingwaya, który podszyty jest pesymizmem. Wszystko dlatego, że celem powieści było ukazanie rzeczywistości przedstawicieli tzw. straconego pokolenia, do którego należał sam autor.