W kosmetykach pielęgnacyjnych często spotyka się różnego rodzaju kwasy. Trzy grupy, których oznaczenia można dostrzec na opakowaniach, to AHA, BHA i PHA. Wszystkie cechują inne właściwości i przeznaczenie do odrębnych typów cery. Dowiedz się, jak działają poszczególne kwasy!
Kwasy AHA w pielęgnacji skóry
Kwasy AHA to alfa-hydroksykwasy, które mają zdolność rozpuszczania się w wodzie. Należą do nich m.in.:
- kwas migdałowy – reguluje pracę gruczołów łojowych;
- kwas glikolowy – ma właściwości złuszczające;
- kwas mlekowy – dogłębnie nawilża skórę.
Kwasy należące do tej grupy stosuje się przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej czy mieszanej. Pomagają złuszczać martwy naskórek, poprawiają nawodnienie i walczą z przebarwieniami. Mogą również zmniejszać widoczność zmarszczek i łagodzić nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Jak stosować kwasy BHA?
Jedynym kwasem BHA jest kwas salicylowy. Do jego właściwości należą:
- regulowanie pracy gruczołów łojowych;
- rozjaśnianie przebarwień;
- zmniejszanie zmian trądzikowych;
- chronienie przed stanami zapalnymi.
Kosmetyki z beta-hydroksykwasami mają różne stężenia substancji czynnych. Ze względu na to, że nadają się głównie do cery problematycznej, najlepiej skonsultować ich stosowanie z dermatologiem. Na początkowym etapie pielęgnacji zaleca się niższe stężenia kwasu, a następnie zwiększanie ilości składnika.
Kwas salicylowy dogłębnie wnika do warstw skóry, przez co świetnie oczyszcza pory. To zbawienna właściwość dla właścicielek skóry skłonnej do przetłuszczania. Trzeba mieć jednak na uwadze, żeby nie stosować kosmetyków z BHA wraz z innymi, które zawierają witaminę C lub retinol. Takie połączenie może wywołać podrażnienia.
W trakcie stosowania wszystkich kwasów należy ściśle przestrzegać zaleceń zapisanych na opakowaniu. Większość kompozycji sprawia, że skóra staje się podatniejsza na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Mogą one wchodzić także w niepożądane reakcje z innymi składnikami. Ważne, aby aplikować niewielkie ilości produktów, a przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy pielęgnacji poczekać, aż poprzednia się wchłonie.
Kosmetyki z kwasami PHA w domowej pielęgnacji skóry
Polihydroksykwasy to substancje o stosunkowo delikatnym oddziaływaniu na skórę, przez co istnieje niskie ryzyko wystąpienia podrażnień. Często można spotkać się z określeniem ich jako kwasów nowej generacji. Nadają się do różnych typów cery, w tym:
- wrażliwej;
- naczynkowej;
- dojrzałej.
Mają właściwości przeciwzapalne, nawadniające, antyoksydacyjne czy hamujące procesy starzenia. Poprawiają elastyczność cery i jako jedyne nie zwiększają podatności skóry na oddziaływanie promieniowania słonecznego. Mimo tego zawsze trzeba pamiętać o tym, by stosować krem z filtrem.
Do kwasów PHA należą kwas laktobionowy czy glukonolakton. Stymulują one produkcję kolagenu, zmiękczają skórę i działają ujędrniająco. Wszystkie omówione składniki możesz spotkać w tonikach, kremach, serach czy maseczkach. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem zawsze dopasowywać poszczególne kosmetyki precyzyjnie do potrzeb swojej skóry.