Kwasy owocowe, nazywane również hydrokwasami, to składniki aktywne powszechnie stosowane w kosmetyce. Są również wykorzystywane w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Pomagają w walce z niedoskonałościami czy też w niwelowaniu oznak starości. Jak dokładnie wpływają na kondycję skóry i co należy o nich wiedzieć?
Czym są kwasy owocowe?
Kwasy owocowe zaliczane są do grupy kwasów AHA (Alpha-Hydroxy Acid, czyli po polsku alfa-hydrokwasy). Były stosowane przed kobiety w pielęgnacji od dawna, a przełomowym momentem, który pozwolił je spopularyzować, były lata 70. To wtedy dr Eugene Van Scott i dr Ruey Yu odkryli prozdrowotne właściwości tych substancji. Zaczęto je więc wykorzystywać w profesjonalnych zabiegach, które pomagały w zwalczaniu problemów skórnych.
Wbrew swojej nazwie, kwasy owocowe bazują nie tylko na samych owocach. Ich podstawą są ekstrakty z roślin (owoców, warzyw, trzciny cukrowej) oraz kwaśne mleko.
Warto mieć na uwadze, że kuracja kwasami powinna polegać na systematycznym działaniu. Tego typu składników nie stosuje się jednorazowo czy doraźnie, ponieważ efekty widoczne są dopiero po pewnych czasie. Idealna pora na taką kurację to wiosna lub jesień. Latem promieniowanie UV jest zbyt silne, a zimą kondycję skóry mogą pogarszać mrozy. Mimo mniejszego natężenia słońca także wiosną i jesienią podczas stosowania kwasów konieczne jest nakładanie kremu z filtrem UV.
Działanie poszczególnych kwasów owocowych
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów mają przede wszystkim wspierać proces złuszczania naskórka. Dzięki temu usuwają ze skóry bakterie i zanieczyszczenia wywołane przez czynniki zewnętrzne, takie jak kurz czy smog. Należy je jednak przeprowadzać rozsądnie, zaczynając od najniższych stężeń. Mogą przyczynić się do podrażnienia skóry.
Ze względu na swoje właściwości, każdy z nich jest także dostosowany do odpowiedniego typu skóry. Można je więc stosować przy tłustej, mieszanej, suchej, wrażliwej oraz dojrzałej – wystarczy tylko dobrać odpowiedni składnik aktywny.
Kwas mlekowy
Do głównych zadań kwasu mlekowego należy dogłębne nawilżanie i odbudowywanie warstwy ochronnej naskórka. Ponadto pomaga także w:
- regulowaniu pH skóry,
- zwalczaniu bakterii,
- odmładzaniu skóry poprzez spłycanie zmarszczek,
- nadawaniu gładkości i miękkości skórze.
Dzięki stosowaniu tego składnika aktywnego skóra staje się lepiej zabezpieczona na działanie czynników zewnętrznych. Warto również wiedzieć, że kwas mlekowy występuje w stosunkowo dużych stężeniach. W kosmetykach drogeryjnych zazwyczaj można spotkać stężenie od 1 do 10%, które dba o właściwości nawilżające. W profesjonalnych zabiegach można również spotkać stężenia od 30% do nawet 50%. Takie substancje służą już do złuszczania naskórka.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy jest stosowany w zwalczaniu problemów skórnych, a także w procesach odmładzających. Potrafi wnikać głęboko w warstwę skórną, dzięki czemu pomaga ją regenerować i nawilżać od środka. Wspiera również takie procesy, jak:
- ujędrnianie skóry,
- stymulowanie produkcji fibroblastów, odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny,
- odmładzanie skóry,
- rozjaśnianie blizn i przebarwień potrądzikowych.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy stosowany jest w zabiegach na skórze trądzikowej i problematycznej. Przede wszystkim wspomaga on proces złuszczania martwego naskórka oraz odkażania. Ale charakteryzuje się także innymi właściwościami:
- stymuluje proceny regeneracji skóry,
- redukuje nadmiar wydzielanego sebum
- pomaga w rozjaśnianiu przebarwień,
- pozwala nadać skórze naturalny blask.
Kosmetyki z kwasem migdałowym dostępne na rynku cechują się różnorodnym stężeniem tego składnika. Może spotkać się z 5%, a nawet i 40% stężeniem.
Kwas azelainowy
To kolejny z kwasów, który może być skutecznym sprzymierzeńcem w pielęgnacji skóry problematycznej. Wykorzystuje się go także w zabiegach na trądzik różowaty i ropny. Jest przy tym bezpieczny dla skóry wrażliwej i można go stosować także latem.
Kwas azelainowy wykazuje się w głównej mierze działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Pomaga też w neutralizowaniu przebarwień i wyrównywaniu kolorytu skóry.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy to dobry sprzymierzeniec w walce z przebarwieniami skórnymi. To wszystko zawdzięcza się jego właściwościom rozjaśniającym i wybielającym. Ponadto pomaga także w chronieniu skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Ten składnik aktywny jest także w stanie wspomagać produkcję kolageny. Jego synteza pozytywnie wpływa na procesy starzenia, opóźniając efekty upływu czasu.
Podsumowanie – pozostałe kwasy owocowe
Do grupy kwasów owocowych zalicza się również takie kwasy, jak:
- laktobionowy,
- fitowy,
- ferulowy,
- winowy,
- jabłkowy.
Ich właściwości są zbliżone, choć oczywiście zawsze należy zapoznać się z ich zasadami użycia. Powinny być umieszczane na opakowaniach produktów. Stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli przede wszystkim uchronić skórę przed podrażnieniami, ale także wzmocnić efekt działania.