Laminowanie włosów to zabieg, który do tej pory kojarzony był wyłącznie z drogą, profesjonalną usługą fryzjerską z wykorzystaniem specjalnie skomponowanych produktów zawierających keratynę. Obecnie jednak – głównie za sprawą „włosowej” blogosfery – stał się popularnym sposobem pielęgnacji domowej, a właściwie – pielęgnacji kuchennej, ponieważ to właśnie w kuchni znajdziemy produkty spisujące się w zabiegu laminacji. Ogólnie rzecz biorąc, ten sposób odżywienia kosmyków polega na dostarczeniu im dużej dawki protein w celu wygładzenia pasm, nadania im blasku i uzyskania efektu „tafli”. Oczywiście nie można przesadzać z częstotliwością nakładania tak bogatego produktu na włosy, jednak wykonywanie zabiegu raz w tygodniu (lub rzadziej) może przynieść naprawdę spektakularne efekty – obserwowane natychmiastowo, jak i w wymiarze długofalowym. Jak laminować włosy w domu, na które kosmetyki do laminowania włosów warto zwrócić uwagę i jakich rezultatów można się spodziewać? Poznajcie najważniejsze zasady wykonywania zabiegu oraz jego zalety!
Laminowanie włosów galaretką i gotowymi kosmetykami
Najpopularniejszym sposobem na domowe laminowanie włosów jest wykorzystanie produktów bogatych w naturalne proteiny. Są nimi zarówno żelatyna (w proszku lub w listkach do rozpuszczania w wodzie), jak i galaretki zawierające w składzie wspomnianą żelatynę. Druga opcja jest znacznie przyjemniejsza w stosowaniu, głównie z uwagi na przyjemny zapach owocowych aromatów i soków, które wzbogacają gotowy produkt.
Jak laminowanie włosów galaretką wygląda w praktyce?
- Do sporządzenia mikstury wystarczą 2 łyżki stołowe galaretki, do których dodajemy 2-3 łyżki ciepłej, przegotowanej wody.
- Wszystko razem mieszamy aż do rozpuszczenia się galaretki, a następnie dodajemy 2 lub 3 łyżki stołowe ulubionej odżywki.
- Ponownie mieszamy, a po uzyskaniu gładkiej konsystencji nakładamy miksturę na wilgotne, oczyszczone włosy (jedynie na ich długość – omijamy skórę głowy i włosy przy jej nasadzie).
- Włosy zwijamy w koczek i trzymamy je pod foliowym czepkiem i – dla wzmocnienia efektu – pod ręcznikiem przez około 40 minut do godziny.
- Po upływie określonego czasu zmywamy dokładnie miksturę z włosów i suszymy kosmyki, wyciągając je na szczotce (to dodatkowo podkreśli efekt tafli).
Gotowe! Do tego zabiegu można również wykorzystać kosmetyki do laminowania włosów, których nie trzeba mieszać i miksować z innymi składnikami. Należy stosować się przy tym do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Jest to rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią samodzielnie przygotowywać produktów pielęgnacyjnych i wolą zdać się w tym zakresie na gotowe rozwiązania.
Jeżeli poszukujesz kosmetyków do pielęgnacji włosów to najpopularniejsze marki kosmetyków znajdziesz w drogerii internetowej Olmed, cała oferta kosmetyczna dostępna jest pod adresem: https://www.drogeriaolmed.pl/ .
Jakich efekty daje laminowanie włosów?
Efekty laminowania włosów można podzielić na dwa rodzaje – rezultaty natychmiastowe oraz długofalowe. To, co zaobserwujemy bezpośrednio po wysuszeniu włosów, to gładka tafla kosmyków – miękkich, błyszczących, dociążonych i pięknie odbijających światło. Zabieg ten da spektakularne efekty zarówno u posiadaczy i posiadaczek włosów prostych, jak i kręconych – u których podkreśli definicję loków. Laminację zdecydowanie warto wykonywać przed „wielkim wyjściem”, by zachwycać fryzurą w stylu glamour.
Długofalowe efekty stosowania zabiegu laminacji to z kolei wzmocnienie kosmyków, ich długotrwałe wygładzenie i poprawa struktury. Dzięki takiej dawce protein włosy będą się mniej plątać i łatwiej rozczesywać, a dodatkowo zostaną zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych – zwłaszcza zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz i wilgoć.
Ostatnia wskazówka, o której należy pamiętać, to regularne, ale jednocześnie niezbyt częste wykonywanie zabiegu. Laminacja raz w tygodniu lub rzadziej wystarczy do uzyskania naprawdę dobrych efektów, natomiast częstsze nakładanie tak dużej dawki protein może prowadzić do przeproteinowania włosów, którego objawem jest spuszenie, nadmierna suchość i plątanie się kosmyków.