Umiejętność dopasowania składników odpowiednich dla potrzeb swojej skóry to konieczność do stworzenia kompletnej i skutecznej pielęgnacji. Jednym z często pojawiających się komponentów w kosmetykach jest niacynamid. Dowiedz się, co to takiego i czy nadaje się do Twojego typu cery!
Czym jest niacynamid? Wszechstronny składnik
Niacynamid stanowi pochodną witaminy B3. W składach kosmetyków możesz go spotkać także pod takimi nazwami jak niacyna, witamina PP i nikotynamid. Składnik wykazuje wielokierunkowe działanie na skórę, ale stosuje się go nie tylko w kremach. Niekiedy staje się on również częścią suplementów diety i leków. Naturalnie występuje w pożywieniu, w tym m.in. w mleku, jajach czy roślinach strączkowych.
Niacynamid – działanie w pielęgnacji
Kurację niacynamidem poleca się przede wszystkim osobom z cerą trądzikową, problematyczną, z przebarwieniami, pierwszymi oznakami starzenia czy suchą. Wykazuje on bowiem silne działanie regulujące ilość wydzielanego sebum. Zmniejsza to błyszczenie skóry i redukuje ilość pojawiających się niedoskonałości.
Witamina B3 wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu ta traci mniej wody i jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo niweluje przebarwienia i rozjaśnia cerę. Sprawia, że staje się ona jędrniejsza i wygląda młodziej. Właściwości kojące pomagają łagodzić podrażnienia, w tym te spowodowane ekspozycją na słońce.
Niacynamid może stymulować produkcję kolagenu. Dzięki niemu naskórek szybciej się regeneruje. Aby hamować procesy starzenia czy czerpać z właściwości przeciwtrądzikowych, należy stosować kosmetyki z niacynamidem regularnie. Jak włączyć składnik aktywny do pielęgnacji skóry?
Jak stosować niacynamid na co dzień? Z czym łączyć niacynamid?
W drogeriach można znaleźć różne rodzaje produktów z niacynamidem. Na co dzień przyda się przede wszystkim serum lub krem. Najczęściej stężenie komponentu w recepturze wynosi kilka procent i jest to zupełnie wystarczająca ilość. Osoby początkujące powinny sięgać po produkty zawierające 2% niacynamidu.
W pierwszych tygodniach stosowania wystarczy aplikować krem czy serum 2–3 razy w tygodniu. Wraz z upływem czasu można zwiększać częstotliwość stosowania, o ile na skórze nie pojawią się żadne niepokojące objawy. Im cera staje się bardziej przyzwyczajona do składnika, tym większe stężenie niacynamidu przyjmie.
Trzeba pamiętać, aby nie stosować kremu ani serum z niacynamidem w parze z kwasami AHA i BHA oraz witaminą C. Komponenty te mogą po połączeniu prowadzić do podrażnienia buzi. Doskonały duet stanowi natomiast ta substancja aktywna wraz z retinolem. W tym przypadku szczególnie ważne jest pamiętanie o ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Tak naprawdę niezależnie od pory roku i używanych kosmetyków trzeba aplikować również filtr UV.
Witamina B3 działa dobrze razem z kwasem hialuronowym, który ma właściwości silnie nawilżające. Podsumowując, kosmetyki z niacynamidem mają szerokie spektrum działania, a ich regularne stosowanie pomaga w pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery.
- Hamuje procesy starzenia się skóry.
- Pomaga w walce z trądzikiem.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych.
- Rozjaśnia przebarwienia.
- Działa przeciwzapalnie i kojąco.
- Chroni przed działaniem wolnych rodników.
Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy stosować produkty z niacynamidem w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić skórę, następnie psiknąć ją tonikiem, a później zaaplikować serum, krem i ochronę przeciwsłoneczną. To idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli chcesz nie tylko nawilżyć twarz, ale i uchronić ją przed niedoskonałościami i zapewnić zdrowy, młody wygląd. Raz na jakiś czas warto nałożyć również maseczkę z niacynamidem np. w formie płachty lub ampułki.