Chcesz schudnąć. Ciężko pracujesz – siłownia, dieta – innymi słowy codzienna dyscyplina. Idzie ci dobrze, kilogramy spadają, ale na twoim brzuchu zamiast zarysu mięśni widzisz mało jędrną, wiszącą skórę. Dlaczego tak się dzieje i co robić, gdy po odchudzaniu brzuch nie wygląda jak marzenie? O sposobach radzenia sobie z tym problemem opowiada dr Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.
Utrata wagi zawsze powinna przebiegać w racjonalny sposób
Przyjmuje się, że maksymalny spadek ciężaru naszego ciała w ciągu 6 miesięcy powinien wynosić maksymalnie 5-10 proc. Pozwoli to w sposób naturalny przystosować się naszemu organizmowi do zmieniających się warunków. Jeżeli spadek wagi będzie zbyt gwałtowny, nasza skóra może za tym po prostu nie nadążyć – co zaobserwujemy w postaci np. zwisającego fałdu. Wielu pacjentów skarży się na ten problem i zastanawia się, co zrobić z pojawiającym się obwisłym brzuchem. Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne są wtedy niezbędne, ale niestety nie wystarczą. Pomoc mogą przynieść zabiegi medyczne, dzięki którym pozbędziemy się niechcianej i nadprogramowej tkanki. – mówi dr Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.
Co można zrobić z problemem nadmiaru skóry po odchudzaniu?
Możliwości medycyny poprawiające wygląd i napięcie skóry
Cięcia prowadzone są nisko – nad owłosieniem łonowym i wzdłuż pachwin, aby późniejsza blizna była niewidoczna, np. w kostiumie kąpielowym. Po dokonaniu cięć skórę brzucha przesuwa się w dół i cały „nadprogramowy” fragment – usuwa. Ponieważ pępek pozostaje na swoim miejscu najczęściej wyprowadza się go przez nowe nacięcie. Po usunięciu nadmiaru, skórę brzucha zeszywa się pod napięciem – dlatego należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać pełnego prostowania ciała. Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa 2-3 dni. Jeśli jednak brzuch pacjenta wymaga jedynie niewielkiej korekty, możliwe jest także wykonanie ograniczonej abdominoplastyki (mini-abdominoplastyka). W tym wypadku wycina się jedynie niewielki fragment ciała i tkanki tłuszczowej poniżej pępka. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. – dodaje dr Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry