W ramach akcji #zostańwdomu nasza redakcja wpadła na pomysł stworzenia cyklu wpisów na temat skóry oraz jej pielęgnacji #okiemkosmetologa. We współpracy z kosmetologiem Kamilą Kubicką przekażemy Wam skoncentrowaną dawkę wiedzy. My – kobiety lubimy o siebie dbać. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co rzeczywiście może nam pomóc a co niekoniecznie jest dla nas dobre. Potraktujmy więc czas, który musimy spędzić w domu, jako okazję do poszerzenia wiedzy na temat tak bardzo nam bliski.
Budowa skóry człowieka – co warto wiedzieć?
Skóra jest największym narządem naszego organizmu. Ma złożoną budowę, w której wyróżniamy trzy podstawowe warstwy: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną.

- naskórek (epidermis) – to zewnętrzna warstwa skóry, dzieli się (od zewnątrz) na: warstwę rogową, warstwę jasną, warstwę ziarnistą, warstwę kolczystą, warstwę podstawną oraz błonę podstawną.
- skóra właściwa (łac. cutis vera) – to warstwa środkowa z tkanki łącznej włóknistej (zawarte są w niej włókna kolagenu i elastyny). Zawiera receptory, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz gruczoły potowe i łojowe, a także korzenie włosów.
- tkanka podskórna (łac. hypodermis, tela subcutanea) – warstwa najgłębsza, zbudowana z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej.
Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra w organizmie człowieka?
Czy podczas codziennej pielęgnacji zastanawiałaś się kiedykolwiek za co w kontekście działania całego organizmu odpowiada Twoja skóra? To bez wątpienia narząd wyjątkowy, który pełni takie funkcje jak:
- funkcja ochronna – chroni narządy wewnętrzne przed czynnikami środowiska zewnętrznego (zimnem, ciepłem, smogiem, zanieczyszczeniami powietrza oraz promieniowaniem UV), chroni również ciało człowieka przed urazami chemicznymi i mechanicznymi.
- funkcja percepcyjna – skóra w życiu człowieka jest ważnym narządem zmysłu dotyku, zawarte w niej receptory odbierają bodźce, dzięki czemu odczuwamy ucisk, ból, czy zmianę temperatury.
- funkcja diagnostyczna – reaguje na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jej wygląd może ulegać zmianie pod wpływem nadmiaru lub niedoboru witamin i substancji odżywczych, a także pod wpływem działania hormonów.
- funkcja termoregulacyjna – bierze udział w regulacji temperatury organizmu, dzięki leżącym podskórnie naczyniom krwionośnym, a także przez owłosienie i gruczoły potowe. Gdy jest nam zimno reakcją ochronną jest zwiększenie ukrwienia w naczyniach podskórnych. Przykładem tego jest zaczerwieniona od mrozu powierzchnia skóry, np. policzki lub dłonie. Natomiast w przypadku wysokiej temperatury aby ochłodzić ciało, skóra wydziela pot.
- funkcja bariery chemicznej i odpornościowej – zawarte w skórze gruczoły łojowe i potowe wytwarzają na powierzchni tzw. płaszcz hydrolipidowy. Odczyn skóry wynosi ok. 5,5 pH, dzięki czemu skóra chroni się przed drobnoustrojami oraz substancjami o odczynie zasadowym. Natłuszczenie skóry chroni ją przed wysychaniem i pękaniem.
- funkcja przenikania – woda, która nieustannie przemieszcza się w stronę powierzchni ciała, dociera w niewielkiej ilości do rogowej warstwy naskórka i odparowuje. Jest to naturalny proces, jednak jeśli poziom nawodnienia zaczyna spadać i skóra staje się sucha, możemy mieć do czynienia z odwodnieniem. Naskórek – najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, ma możliwości wchłaniania niektórych substancji rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach.
Ludzka skóra to narząd, który pełni wiele ważnych funkcji, ale bywa przez nas niedoceniany. Mamy jednak nadzieję, że artykuł otwierający cykl #okiemkosmetologa pomoże Wam zrozumieć, dlaczego jest tak ważna oraz czemu należy szczególnie o nią dbać. Skóra bez wątpienia wymaga starannej i dobrze dobranej do jej typu pielęgnacji, o czym będziecie mogły dowiedzieć się więcej z kolejnych artykułów z cyklu #okiemkosmetologa!