Olejek rozmarynowy to naturalny produkt cechujący się wyjątkowym zapachem, co pozwala wykorzystywać go jako olejek eteryczny. W ostatnich miesiącach wśród włosomaniaczek sporo mówi się o jego działaniu na włosy, a dokładniej na skórę głowy. Czy rzeczywiście ma on cenne właściwości i kto powinien je przetestować?
Olejek rozmarynowy na włosy – działanie
Kiedy mowa o właściwościach olejku rozmarynowego, wymienia się przede wszystkim działanie:
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- regenerujące,
- pobudzające krążenie,
- zwalczające łupież.
Olejek ma za zadanie wzmacniać włosy i zapobiegać ich wypadaniu, w tym nawet łysieniu. Poprzez pobudzanie krążenia skalpu oddziałuje na cebulki i mówi się, że wspomaga porost pasm. Ma przyczyniać się również do regulacji ilości wydzielanego przez skórę głowy sebum. Przez to fryzura dłużej pozostaje świeża.
Na docenienie zasługują także właściwości zapachu, jaki wydziela produkt. To nie tylko specyfik na wypadające włosy, ale i metoda na relaks, odprężenie i zapomnienie o stresie po trudnym dniu. To idealny składnik dla zwolenniczek aromaterapii i np. kąpieli w wannie wśród przyjemnych woni. Dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na skórę ciała.
Jak stosować olejek z rozmarynu?
Jeśli chcesz użyć olejku, który zapobiega wypadaniu włosów, musisz wiedzieć, że nie nadaje się on do aplikacji w czystej postaci bezpośrednio na skórę. Można go jednak nałożyć na kilka sposobów, aby zapobiec podrażnieniom.
- Produkty z zawartością olejku – żeby mieć pewność, że stosuje się bezpieczne ilości olejku na swoje włosy i skórę, można sięgnąć po gotowe kosmetyki dostępne w drogeriach, które w swoich składach zawierają esencję z rozmarynu. Dostępne są maski, szampony, odżywki czy wcierki.
- Wymieszanie z innymi olejami – olej z rozmarynu warto wykorzystać także w ramach procesu olejowania wraz z innymi, dopasowanymi do porowatości włosów składnikami. W ten sposób aplikuje się receptury zarówno na skórę głowy, jak i na pasma. Należy pamiętać, że rozmaryn działa w szczególności na skalp.
- Dodanie do szamponu lub odżywki – warto też wzmocnić działanie swoich szamponów czy odżywek poprzez dodanie do nich kilku kropli olejku. W ten sposób da się zaobserwować, jak zmieniają się właściwości produktów, jakich używa się na co dzień.
Kiedy stosuje się olejek do pielęgnacji włosów w postaci wcierki, należy pamiętać, jak ważny jest masaż skóry głowy. Aby stymulować wzrost włosów, trzeba odpowiednio pobudzić krążenie. Można to robić opuszkami palców lub za pomocą specjalnych masażerów, które da się znaleźć niemal we wszystkich drogeriach. Warto wcierać preparat w ten sposób przez co najmniej kilka minut.
Na szczególną uwagę zasługują miejsca, z których wypada najwięcej kosmyków. To często zakola i czubek głowy. Po nałożeniu wcierki powinno się umyć włosy szamponem, aby usunąć tłustą warstwę olejku i odświeżyć fryzurę. Produkt ma przenikać do cebulek podczas masażu.
U kogo sprawdzi się rozmaryn na włosy?
Okazuje się, że olejek rozmarynowy naprawdę działa, ale trzeba zadbać o regularność stosowania i wykazać się sporą cierpliwością. Powinny po niego sięgnąć osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów, którym zależy na zapobieganiu dalszej utracie kosmyków i stymulacji cebulek do wzrostu.
Po kilku miesiącach systematycznych aplikacji mogą pojawić się pierwsze baby hair. Produkt okazuje się też skutecznym środkiem do walki z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem. Wcierka z rozmarynu może pomóc pozbyć się świądu skóry głowy i poprawić wygląd fryzury. Z pewnością warto przetestować działanie na samej sobie.