Chyba większość osób choć raz marzyła o tym, aby na chwilę przenieść się do bajki. Jest na to sposób. Podróż do świata księżniczek, syren i innych disneyowskich postaci można zrealizować za sprawą wycieczki po lokalizacjach, które stanowiły inspirację dla bajkowych produkcji. Jakie miejsca warto zobaczyć na własne oczy?
Lokalizacje z bajek Disneya w prawdziwym świecie
Skąd twórcy bajek biorą pomysły na swoje dzieła? Z pewnością pomagają im pokłady kreatywności, odrobina wyobraźni oraz… otaczający nas świat. W końcu wiele produkcji Disneya (i nie tylko) zostało zainspirowanych prawdziwymi miejscami lub budowlami. Gdzie można udać się w rodzinną podróż, która przenosi w bajkowe klimaty?
Francja i jej krajobrazy w „Zaplątanych”
Wszyscy fani „Zaplątanych” powinni odwiedzić francuską Normandię. To właśnie ten region zainspirował twórców historii o złotowłosej Roszpunce. Bezpośrednią inspiracją dla scenografii tej bajki było Wzgórze Świętego Michała (franc. Mont-Saint-Michel), które ma formę skalistej wyspy na kanale La Manche.
Szczyt niewielkiego Mont-Saint-Michel zdobi zapierające dech w piersiach sanktuarium Michała Archanioła. To właśnie na tej budowli wzorowany jest zamek, w którym główna bohaterka „Zaplątanych” była więziona przez swoją matkę.
Włoski klimat w filmie „Luca”
„Luca” to animacja, która pozwala przenieść się do włoskiej Ligurii. Krajobrazy umieszczone w tej produkcji są inspirowane tamtejszymi wybrzeżami oraz miastami takimi jak Camogli, Portofino czy Cinque Terre.
Fani tego popularnego filmu z 2021 roku na pewno nie zawiodą się podczas wycieczki w regiony riwiery liguryjskiej. Zresztą ta malownicza okolica ma szansę spodobać się każdemu, bo naprawdę wygląda jak kadr wyciągnięty z produkcji Walta Disneya.
„Śpiąca królewna” i niemieckie widoki
Chyba każdy kojarzy „Śpiącą królewnę”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że rezydencja tytułowej bohaterki tej bajki jest odwzorowaniem prawdziwej, niemieckiej budowli. Inspiracją dla animowanego pałacu był Neuschwanstein – średniowieczny zamek rycerski, który znajduje się w Bawarii.
Zamek położony jest na grzbiecie skały, dzięki czemu bez problemu rzuca się w oczy i zachwyca. Jego konstrukcja nie przypomina warownej twierdzy, ponieważ nie zawiera umocnień czy pozycji obronnych typowych dla średniowiecznych budowli. Zamiast tego Neuschwanstein zdobią strzeliste wieżyczki, balkony oraz rzeźbiarskie elementy.
Z tego względu zamek jeszcze bardziej przypomina miejsce, w którym może mieszkać księżniczka. Zwiedzanie tej atrakcji bez problemu zapewni więc bajeczne wrażenia.
Norweskie klimaty w „Krainie lodu”
Chcesz odwiedzić słynne Królestwo Arendelle, w którym toczy się akcja „Krainy lodu”? Koniecznie wybierz się w podróż na południe Norwegii! To właśnie tam ulokowana jest miejscowość, która była inspiracją dla twórców scenografii „Frozen”.
Pierwowzorem królestwa zarządzanego przez Elsę jest Arendal. To miasto określa się jako Wenecję Skandynawii, ponieważ leży na 7 małych wyspach i otaczają je liczne kanały. Portowe Arendal to ukryty wśród fiordów skarb, który czeka na odkrycie. Podróż do tej miejscowości stanowi gwarant malowniczych widoków oraz niezapomnianych przeżyć.
Magiczne inspiracje najpopularniejszych baśniopisarzy
Choć filmowe produkcje Disneya obecnie cieszą się największą popularnością, to warto pamiętać, że istnieją jeszcze bajki oraz baśnie w wydaniu książkowym. Zresztą to właśnie one są pierwowzorami dla wielu dzieł wytwórni Walta Disneya. Nie można więc zapominać, że bracia Grimm, Hans Christian Andersen czy inni baśniopisarze również czerpali inspiracje z otaczającego ich świata.
Na powstanie „Małej syrenki” z pewnością wpływ miało nadmorskie ulokowanie Kopenhagi – miejsca zamieszkania Andersena. Natomiast historia Królewny Śnieżki jest powiązana z Czarnym Lasem, który znajduje się w okolicy domu rodzinnego braci Grimm.
Z kolei Alan Alexander Milne – autor m.in. „Kubusia Puchatka” – przy pisaniu bajek inspirował się ulokowanym na północy Anglii lasem Ashdown. Natura dała natchnienie także Carlo Collodiemu, który napisał „Pinokia” pod wpływem zachwytu nad toskańską miejscowością Pescia i położonym tam wzgórzem.