Schudnę 5 kilo, znajdę lepszą pracę, zacznę oszczędzać, będę więcej podróżować – to kilka klasyków wśród noworocznych postanowień. Co jest z nimi nie tak? W większości przypadków nie udaje się ich osiągnąć. Czy więc wyznaczanie sobie celów na nowy rok jest zupełnie pozbawione sensu? Otóż nie! Naucz się, jak robić to w odpowiedni sposób oraz jak wytrwać w tych postanowieniach!
Wyznaczanie celów na nowy rok – zacznij od właściwego podejścia
Jeśli chcesz sobie dać szansę na realizację postanowień noworocznych, to zacznij od odpowiedniego podejścia. W gruncie rzeczy wcale nie musisz ich planować w konkretnym dniu, czyli zaraz po sylwestrze. Nie rób tego, zwłaszcza gdy odpoczywasz po noworocznej imprezie. Nie sugeruj się także listami popularnych postanowień noworocznych. W końcu to mają być Twoje indywidualne cele, które przybliżą Cię do spełniania marzeń.
Rozwój osobisty to długa i kręta droga, na której nierzadko napotkasz przeszkody. Zacznij więc od zmiany nastawienia z „muszę” na „chcę”. Z pozoru może się to wydawać banalne, jednak gdy przeanalizujesz to głębiej, to znajdziesz w tym źródło wewnętrznej motywacji.
Lista postanowień noworocznych – od czego zacząć planowanie?
Z pewnością nie raz słyszałaś (lub może nawet widziałaś na własne oczy) o siłowniach, które przez pierwsze kilka tygodni roku niemalże pękają w szwach, a po jakimś czasie wracają do swojego normalnego zatłoczenia. Zjawisko to stało się już corocznym memem, jednak kryje się w nim pewna smutna prawda. Większość osób nie dotrzymuje swoich noworocznych postanowień. Nie oznacza to jednak, że to z tymi osobami jest coś nie tak. Problem może tkwić w samych celach, które na kartce wyglądają idealnie, jednak w rzeczywistości są trudne do zrealizowania. Od czego więc zacząć plan na nowy rok?
Najlepiej od przejrzenia poprzedniej listy. Sprawdź, ile postanowień udało Ci się dotrzymać (oraz w jakim stopniu). Zastanów się również, dlaczego coś się nie powiodło – czy wynikało to z braku motywacji, odpowiedniego zarządzania czasem, a może jakichś czynników zewnętrznych? Po wyciągnięciu wniosków można już przejść do tworzenia nowej listy.
Metoda SMART, czyli jak zwiększyć szanse powodzenia
O metodzie SMART pewnie już nie raz słyszałaś. Może Ci się to wydawać oklepane, jednak sprawdza się w rzeczywistości. Jakie więc powinny być Twoje najważniejsze postanowienia na kolejny rok?
- S (Specific) – czyli jasno określone. Chodzi w tym o to, że gdy zerkniesz po kilku miesiącach na tę listę, to nie będziesz się zastanawiała, co właściwie miałaś na myśli. Określ więc swój cel jednoznacznie. Używaj prostego języka i nie komplikuj;
- M (Measurable) – mierzalne. Cele, które nie są określone w przestrzeni i w czasie trudno weryfikować. Ustal więc, w jaki sposób będziesz mierzyć postęp lub sprecyzuj, co chcesz zyskać. Przykładem może być: „Przeczytam 5 książek o samorozwoju”, „Zacznę biegać 5 kilometrów dziennie” itp.;
- A (Attractive) – atrakcyjny. Nie ma się co oszukiwać – aby zrealizować postanowienia noworoczne, muszą być one wystarczająco zachęcające do działania. Czasami jego atrakcyjność opiera się również na stopniu trudności. Bardziej skomplikowane cele dadzą więcej satysfakcji po ich spełnieniu;
- R (Realistic) – realistyczny. Odnosi się to do Twoich własnych zasobów i możliwości. To, co jest osiągalne dla jednej osoby bez większego wysiłku, dla innej może okazać się poza zakresem możliwości. Przykładem jest chodzenie na siłownię 5 razy w tygodniu. Singlowi będzie to łatwiej osiągnąć niż pracującej matce dwójki dzieci. Pamiętaj więc, by podczas planowania postanowienia na nowy rok brać siły na zamiary;
- T (time-bound) – określony w czasie. Cel bez terminu jest trudniej osiągalny. Jeśli więc chcesz zrealizować postanowienia, to wyznacz im datę (oczywiście w miarę możliwości). Przykład: trenujesz bieganie i zamierzasz w końcu wziąć udział w maratonie. Zamiast pisać „Wezmę udział w maratonie”, sprawdź wydarzenia na ten rok, wybierz sobie konkretne, do którego będziesz się przygotowywać.
Jak realizować postanowienia noworoczne? Kreowanie nawyków
Gdy już wyznaczysz postanowienia na nowy rok, kolejnym krokiem jest zaplanowanie sposobu ich realizacji. Najlepiej jest podzielić każdy z dużych celów na mniejsze zadania. Dzięki temu stworzysz sobie realistyczny plan działania i łatwiej Ci będzie monitorować postępy – zwłaszcza że niektóre z nich wymagają czasu. Aby więc się nie zniechęcić, spróbuj tej metody.
Przykład:
Celem głównym jest znalezienie nowej pracy (w nowej branży) do połowy następnego roku.
Zadania:
- Zrealizować kurs doszkalający (uzyskać certyfikat lub też potwierdzenie nabytych kwalifikacji).
- Stworzyć nowy wzór CV.
- Stworzyć własne portfolio (jeśli jest wymagane).
- Aplikować na X ofert pracy w ciągu tygodnia/miesiąca.
Czasami jednak spełnienie celów noworocznych wymaga zmiany stylu życia. Jeśli chcesz wytrwać w postanowieniach, zacznij wyrabiać sobie nawyki, które pomogą Ci w ich osiągnięciu. Pamiętaj, że takie działanie wymaga czasu i zaangażowania, a nawyki nie przychodzą od razu. Możesz trochę pomóc swojej motywacji i wprowadzić system nagród. Pomocne jest także śledzenie postępów – przydaje się to tego tzw. habit tracker. Możesz stworzyć go samodzielnie, zainspirować się wzorami z internetu lub też kupić w wielu sklepach internetowych.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat skutecznego kreowania nawyków? W takim razie polecam Ci lekturę „Atomowych nawyków” autorstwa Jamesa Cleara. Autor opisuje swoją metodę walki z negatywnymi nawykami, których chcemy się pozbyć i kreowania tych nowych, wartościowych.