Retinol to pochodna witaminy A. Wśród jej właściwości wyróżnia się działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe i rozjaśniające. Jak dokładnie działa retinol i czy każdy może go stosować? Poznaj najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o retinolu.
Czym jest retinol i jak działa na skórę?
Retinol to jedna z najpopularniejszych substancji z grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. W ostatnich latach ten składnik aktywny stał się prawdziwym hitem w branży kosmetycznej.
Kosmetyki z retinolem zyskały uznanie dzięki temu, że zawarta w nich pochodna witaminy A ma wielokierunkowe właściwości. Retinol działa przede wszystkim:
- przeciwstarzeniowo – spłyca zmarszczki, zwiększa gęstość i elastyczność cery, poprawia napięcie skóry;
- przeciwtrądzikowo – ogranicza produkcję sebum, łagodzi zmiany skórne, zmniejsza widoczność porów;
- rozjaśniająco – redukuje blizny potrądzikowe, a także przebarwienia posłoneczne czy hormonalne.
Komu sprawdzi się kuracja retinolem?
Wielotorowe działanie retinolu sprawia, że kuracja z jego udziałem sprawdza się w przypadku różnych rodzajów cer. Najczęściej preparaty z retinolem polecane są osobom, które mają tłustą, trądzikową skórę.
W takim przypadku retinol oddziałuje głównie na odblokowanie gruczołów łojowych, przez co łagodzi trądzik i reguluje wydzielanie sebum. Dodatkowo produkty z retinolem wyrównują strukturę skóry trądzikowej poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka.
W przypadku skóry z oznakami starzenia włączenie retinolu do codziennej pielęgnacji ma na celu uaktywnienie jego właściwości o charakterze anti-aging. Warto wiedzieć, że retinol stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu pobudza komórki skóry do odnowy.
W efekcie podczas stosowania tego składnika można zauważyć redukcję zmarszczek i odmłodzenie skóry. Dodatkowo należy pamiętać, że retinol łagodzi wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, a tym samym wspomaga długotrwałe utrzymanie zdrowej kondycji cery.
Ponadto stosowanie retinolu jest zalecane osobom, które mają cerę zmęczoną i naznaczoną bliznami. Wszystko dlatego, że ta substancja aktywna hamuje produkcję melaniny (składnika wpływającego na pigmentację skóry). Połączenie tego działania z efektem złuszczającym skutkuje rozjaśnieniem nowych komórek naskórka i zanikaniem przebarwień.
Jak zacząć stosować retinol w rutynie pielęgnacyjnej?
Niesamowite efekty używania retinolu sprawiają, że wiele osób decyduje się na wprowadzenie tej substancji do swojej pielęgnacji skóry. Jednak nie każdy robi to rozważnie. Nie można zapominać, że pochodna witaminy A ma silny wpływ na cerę i dlatego należy stosować ją zgodnie z pewnymi zasadami.
Najważniejsza kwestia dotyczy tego, że wprowadzanie retinolu do pielęgnacji powinno odbywać się stopniowo. Na początku trzeba wybierać preparaty, które zawierają niskie stężenie retinolu (np. 0,3%). Kosmetyki z większą zawartością pochodnej witaminy A wolno wprowadzać dopiero po zbudowaniu tolerancji skóry na ten składnik aktywny.
Na początku przygody z retinolem nie można przesadzić również z częstotliwością jego stosowania. Preparaty z tą substancją należy nakładać na twarz co 2-3 dni. Najlepiej jest robić to podczas wieczornej toalety.
Dodatkowo warto pamiętać, że retinol uwrażliwia skórę na działanie promieniowania UV. Z tego względu przy okazji porannej pielęgnacji cery trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremów lub balsamów z filtrem SPF.
Niezwykle ważne jest również, aby pamiętać, że w okresie używania retinolu nie powinno się stosować kwasów. Jednoczesna aplikacja retinolu i innych, silnych składników może być dla cery zbyt obciążająca.
Skutki uboczne złego wprowadzania retinolu do pielęgnacji twarzy
Silne działanie retinolu sprawia, że złe stosowanie preparatów z jego obecnością może wywołać bardzo niekorzystne skutki. Jeśli zaczniesz używać retinolu na hura (w zbyt mocnych dawkach i za często), to nie wypracujesz tolerancji na ten składnik i na twarzy łatwo pojawią się zaczerwienienia lub podrażnienia.
To samo może przytrafić się, gdy nie będziesz stosować filtrów przeciwsłonecznych o odpowiednio wysokiej ochronie. Najlepiej wybrać SPF 50, który blokuje promienie UVA i UVB.
Wśród skutków ubocznych stosowania retinolu figuruje także swędzenie oraz mocne łuszczenie się skóry. Aby zapobiec tym efektom, warto dbać o dobre nawilżenie cery.
Przeciwwskazania do stosowania retinolu
Ze względu na spektakularne efekty kuracji retinolem, korzystanie z tego składnika aktywnego wydaje się bardzo atrakcyjnym pomysłem. Jednak należy pamiętać, że wprowadzenie retinolu do pielęgnacji nie jest zalecane dla każdego. Wśród przeciwwskazań do stosowania retinolu warto wskazać przede wszystkim:
- ciążę i karmienie piersią;
- prowadzenie innej kuracji o działaniu silnie złuszczającym;
- przyjmowanie retinoidów na receptę;
- posiadanie silnie podrażnionej, uszkodzonej lub atroficznej skóry.
Zamienniki retinolu – jakie składniki mają podobne działanie?
Jeśli retinol nie jest wskazany dla Ciebie, to możesz zastąpić go innymi substancjami aktywnymi. Aby jak najlepiej wybrać zamiennik retinolu, musisz zastanowić się, czego potrzebuje Twoja cera.
Dostrzegasz pierwsze oznaki starzenia się skóry i zależy Ci głównie na działaniu przeciwzmarszczkowym? Zamiast retinolu możesz sięgnąć więc po kosmetyki, które zawierają:
- kolagen;
- kwas hialuronowy;
- peptydy.
Natomiast osoby z cerą problematyczną powinny wybierać zamienniki retinolu takie jak:
- kwas azelainowy;
- niacynamid;
- bakuchiol.
Ten ostatni ma wyjątkowo podobne działanie do retinolu, ale wyróżnia się wysoką fotostabilnością i brakiem właściwości drażniących. Z tego względu jest tolerowany nawet przez bardzo wrażliwe skóry.