W dzisiejszych czasach, gdy miasta zasnuwa szkodliwy smog jakość powietrza w naszych domach stała się dla nas priorytetem. Z pomocą przychodzą nam rośliny doniczkowe, które zadbają o czyste powietrze w domu, a także będą wspaniałym zielonym dodatkiem.
Powietrze w domu – oczyszczacz czy rośliny?
Na początku warto wiedzieć, że rośliny zielone nazywane naturalnymi oczyszczaczami pochłaniają jedynie zanieczyszczenia gazowe, czyli chociażby dym tytoniowy, opary lakierów czy wyziewy kuchenek gazowych. Jednak w walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnikiem smogu pomoże nam jedynie oczyszczacz z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Czy to oznacza, że rośliny są nam zbędne? Oczywiście, że nie. Pamiętajmy, że w zaciszu domowych powoli truje nas nie tylko to, co wpada przez otwarte okno. Z klejonych, drewnianych mebli wydziela się formaldehyd, którego wysokie stężenie może prowadzić nawet do astmy oskrzelowej, do tego dochodzą inne szkodliwe substancje jak benzen, amoniak, toluen i aceton.
Gatunki roślin doniczkowych poprawiające jakość powietrza
Już w 1989 Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podjęła się badań na temat wpływu roślin na jakość powietrza. Wyniki owych badań cytuje się do dziś, dlatego ja również przedstawię Wam 18 roślin, które według naukowców z NASA najskuteczniej oczyszczają powietrze z toksyn: skrzydłokwiat, daktylowiec niski, zielistka Sternberga, nefrolepis wyniosły, nepfhrolepis obliterata, palma bambusowa, aglaonema, epipremnum złociste, fikus Benjamina, rapis wyniosły, anturium Andrego, liriopa szafirkowata, gerbera Jamesona, bluszcz pospolity, dracena wonna, sansewieria gwinejska, dracena odwrócona i chryzantema wielokwiatowa. Część z tych nazw pewnie brzmi dla Was obco, jednak wiele z tych kwiatów doniczkowych znajdziecie na parapetach swoich lub swojej rodziny i znajomych. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie rośliny mające za zadanie oczyścić powietrze będą nadawały się do domu, w którym są dzieci i zwierzęta – pomimo swoich filtrujących właściwości niektóre z nich są trujące.
Łatwe w uprawie i chroniące przed zanieczyszczeniami rośliny do twojej sypialni
Ile roślin powinniśmy umieścić w pomieszczeniach naszego mieszkania? Które z nich będą nie tylko ozdobą, ale też oczyszczą powietrze z zanieczyszczeń? No i na koniec, które kwiaty są łatwe w uprawie? Przed wyprawą do ogrodniczego czy na giełdę kwiatową warto rozejrzeć się i przeanalizować rośliny, które już mamy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze zbawiennego wpływu naszych zielonych przyjaciół na jakość powietrza w mieszkaniu. Które rośliny doniczkowe nadadzą się do sypialni? Stworzyliśmy dla Was listę roślin idealnych:
- Skrzydłokwiat – polecam go nie tylko przez wzgląd dekoracyjny, ale także przez to jak doskonale potrafi oczyszczać powietrze z lotnych związków organicznych, a szczególnie benzenu i acetonu. Piękne białe kwiaty, które będą towarzyszyć nam cały rok przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza będą doskonałą ozdobą. Uwaga! Może okazać się trujący dla wielu zwierząt.
- Bluszcz pospolity – pnącze niezwykle łatwe w uprawie, a także szybko rosnące. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, a przy tym znosi półcieniste i cieniste warunki przez co nadaje się również do łazienki. Najczęściej spotykany jako roślina okrywowa, ozdabiająca mury i ogrody, w warunkach domowych niedoceniana, lecz bardzo efektowna.
- Paprotka – to właśnie ona kryje się pod nazwą nefrolepis wyniosły. Prosta w utrzymaniu roślina, którą znajdziemy w wielu domach, miejscach pracy czy szkołach. W Polsce kojarzona mocno z okresem
PRL-u, aktualnie mocno trafiające we wnętrzarskie trendy. Wygląda świetnie podwieszona w makramowych osłonkach pod sufitem, a do tego wykazuje właściwości oczyszczające. - Dracena – kolejna popularna roślina domowa, która oczyszcza powietrze z gazów uwalnianych przez takie substancje jak ksylen, trichloroetylen oraz formaldehyd. Potrafi urosnąć nawet do 2 metrów wysokości, jednak odpowiednio pielęgnowana i utrzymywana w ciasnej doniczce utrzyma swój niewielki rozmiar.
- Zielistka Sternberga – oczyszcza powietrze z benzenu. Podobnie do paproci jest łatwa w utrzymaniu, a jej ozdobą są zielone liście. Nie wymaga pełnego nasłonecznienia, ale nie nadaje się do ciemnych pomieszczeń.
- Aloes – czyli sukulent, który doskonale znosi kilkudniowe przesuszenie. W sam raz dla osób zapominających podlewać swoje rośliny. Usuwa z powietrza benzen i formaldehyd, a także wykazuje właściwości lecznicze (słynny żel aloesowy prosto z parapetu!). Lubi dużą ilość światła i potrzebuje miejsca, ponieważ potrafi intensywnie się rozrastać.
- Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze ze szkodliwych związków, a także dobrze znosząca suszę i najłatwiejsza w utrzymaniu spośród wymienionych. Duże, mięsiste liście w odcieniu zieleni i żółci będą też doskonałą ozdobą domu. Łatwo się rozrasta i lubi ciasne doniczki.
Na które kwiaty doniczkowe do sypialni się zdecydujesz? A może zgodnie z zaleceniami NASA ozdobisz nimi cały dom? Dobrze dobrane gatunki roślin to inwestycja w nasze zdrowie. Pamiętajmy o tych, które skutecznie oczyszczają powietrze. Być może niektóre gatunki tych roślin już masz w domu? Jak widzisz, nie trzeba od razu być ogrodnikiem, aby poradzić sobie z uprawą niektórych z nich.
Kasia Sodel