Rozdzielność majątkowa pozwala rozdzielić majątek małżonków. Dzięki niej można uniknąć długów współmałżonka. Co konkretnie daje rozdzielność majątkowa i kiedy warto się na nią zdecydować?
Czym jest rozdzielność majątkowa?
Jest to pewnego rodzaju ustrój majątkowy obowiązujący w małżeństwie. Jest to przeciwieństwo wspólnoty majątkowej. Po rozdzielności majątkowej, ma swój majątek osobisty i zarządza nim w dowolny sposób. Przy czym można nabywać różne prawa majątkowe i określić dostęp do części udziału. Jeśli chodzi o rozdzielność majątkową dobrowolną to może być zwykła lub z wyrównaniem dorobków. Rozdzielność majątkowa może być ustanowiona za pomocą umowy majątkowej znanej pod powszechną nazwą intercyza. Wszystko odbywa się formalnie u notariusza, można się na to zdecydować przed, jak i po zawarciu małżeństwa. Natomiast są sytuacje gdy rozdzielność majątkowa jest przymusowa, przeprowadzona sądownie. Mogą to być takie przesłanki gdy jedna osoba trwoni wspólny majątek, zatrzymuje go dla siebie, wykazuje skrajną niegospodarność, bez powodu rezygnuje z pomnażania majątku wspólnego. Gdy jesteśmy w separacji, to również orzeka się o rozdzielności majątkowej.
Kiedy można pomyśleć o rozdzielności? Najczęściej spotyka się ją, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i chce zabezpieczyć drugą osobę przed błędnymi decyzjami biznesowymi. Spotyka się ją również gdy jeden z małżonków wykonuje taki zawód, który może skutkować odpowiedzialnością finansową za błędy, jak na przykład zawód lekarza.
Kiedy można ustanowić rozdzielność majątkową?
Istnieje kilka punktów czasowych, kiedy można to zrobić. A mianowicie, przed lub po ślubie, a także w trakcie rozwodu lub po nim. Najważniejsze jest to, że liczy się ona od dnia umowy, a nie wstecznie. Jeśli chodzi o rozdzielność przed ślubem to jest ona najłatwiejsza do przeprowadzenia i nie wprowadza niejasności. Z kolei rozdzielność po ślubie sprawia, że dotychczas wspólny majątek staje się częścią wyrażona w ułamkach. Wtedy każdy z udziałów po przeprowadzonej rozdzielności, przekształca się w majątek osobisty. Również po rozwodzie rozdzielność majątkowa nabiera mocy dokładnie z dniem uprawomocnienia się wyroku sądowego rozwodowego. Jednak można starać się o rozdzielność już w trakcie rozwodu, trzeba wówczas wystąpić z wnioskiem do sądu.
Dowiedz się więcej na: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-rozdzielnosc-majatkowa-warszawa/
Co jeszcze należy wiedzieć o rozdzielności majątkowej?
W sytuacji gdy małżonkowie mają jednak rozdzielność, nie przeszkadza to we wzięciu razem kredytu hipotecznego. Wtedy w wyniku wzajemnego uzgodnienia, każdy określa ile może zapłacić co miesiąc na koszt kredytu. Jak wygląd wówczas weryfikacja banku przed wzięciem kredytu? Sprawdza się zdolność kredytową każdego małżonka z osobna, ale z kolei bank bierze pod uwagę wydatki wspólne. Tutaj liczy się taka kwestia, że jeśli jedna osoba przestanie spłacać kredyt, druga nie będzie za to odpowiadać, co wydaje się rozsądne w tej sytuacji.
Sytuacja gdy rozdzielność majątkowa chroni nas przed długami, to bardzo wygodna i bezpieczna opcja dla małżonka, który znalazł się w sytuacji długów zaciągniętych przed męża lub żonę. Nie będzie za nie prawnie odpowiadać, jeśli istnieje rozdzielność majątkowa. Druga osoba jest również chroniona przed komornikiem i zajmuje ono tylko konto osoby, która długi zaciągnęła. Pozostałe kwestie prawne, gdzie rozdzielność nie przeszkadza nam w osiąganych korzyściach, to dziedziczenie. W sytuacji spadkowej, dziedziczymy normalnie po małżonku. Należy też pamiętać, że rozdzielność nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego. Jeśli dojdzie do rozwodu, normalnie może zaistnieć sytuacja, gdzie jeden z małżonków, płaci na drugiego alimenty. Taka odpowiedzialność pojawia się z momentem zawarcia małżeństwa.
Partnerem artykułu jest Kancelaria Sprawy Rodzinne – Radca Prawny Lucyna Szabelska