W Polsce obowiązkowa segregacja odpadów powoli staje się faktem. Jednolity System Segregacji zakłada podział na 5 frakcji, w tym 4 podlegające recyklingowi – papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe) oraz bio. Piąta frakcja to odpady zmieszane, których nie można przydzielić do żadnej z wcześniej wymienionych. Choć segregacja na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, w zderzeniu z rzeczywistością okazuje się sprawiać wiele trudności. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą właściwie segregować śmieci.
Papier – prawidłowa segregacja
Do pojemnika na papier (kolor niebieski) powinny trafiać wszelkiego rodzaju opakowania papierowe, kartony z tektury, kartony po jajkach, ulotki, gazety, katalogi, papier biurowy, zeszyty oraz torby papierowe. Często popełnianym błędem w przypadku tej frakcji jest umieszczanie w niej wielomateriałowych (składających się z połączenia np. aluminium i papieru) kartonów po mleku i sokach, które powinny zostać wrzucone do worka żółtego, a więc do metalu i tworzyw sztucznych. A co z kartonem po pizzy? To zależy – jeśli nie ma na nim śladów tłuszczu, oczywiście jak najbardziej nadaje się do recyklingu. Tłusty papier należy jednak wyrzucić do odpadów zmieszanych. Kolejny błąd to wyrzucanie paragonów, brudnych ręczników papierowych, pampersów oraz chusteczek higienicznych do frakcji niebieskiej. Te odpady także umieszczamy do pojemnika na odpady zmieszane.
Sortowanie szklanych opakowań i butelek
Szkło zbieramy do pojemnika w kolorze zielonym, do którego trafiać powinny szklane butelki po napojach, słoiki po żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach. Bez nakrętek i kapsli, które zazwyczaj są metalowe – te wrzucamy do pojemnika na metal i plastik. Co jednak zrobić ze zbitą szklanką, lustrem, naczyniem żaroodpornym lub pękniętym talerzem? Wrzucić do frakcji zmieszanej. Wyroby te ze względu na zróżnicowany skład chemiczny i temperaturę topnienia nie nadają się do recyklingu. Do pojemników na szło nie powinny trafiać również żarówki i świetlówki, które należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Jak segregować tworzywa sztuczne i metale?
Metale i tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe) wrzucamy razem do pojemnika w kolorze żółtym. Jest to chyba najobszerniejsza frakcja, ponieważ dużą jej część stanowią wszechobecne w naszym życiu opakowania plastikowe. Do grupy tej zaliczamy butelki PET (po wodzie mineralnej oraz napojach gazowanych), plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe nakrętki, kubeczki po śmietanie i jogurtach, opakowania po żywności, np. po wędlinie i serze w plastrach, folię opakowaniową oraz torebki foliowe.
Produkty takie jak plastikowe szczoteczki do zębów czy jednorazowe maszynki do golenia wrzucamy do odpadów zmieszanych. Do żółtego pojemnika trafiać powinny opakowania wielomateriałowe takie jak kartony po sokach i mleku a także opakowania po przyprawach. Do tego samego pojemnika zbieramy również metal – puszki po konserwach, jedzeniu dla psów i kotów oraz napojach, folię aluminiową, kapsle, aluminiowe wieczka. Popularnym błędem w przypadku tej frakcji jest wyrzucanie puszek i pojemników po farbach oraz butelek po olejach samochodowych do pojemnika żółtego. Ze względu na zawartość są to odpady niebezpieczne, dlatego powinniśmy przekazywać je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Odpady BIO (biodegradowalne)
Odpady biodegradowalne wyrzucamy do pojemnika w kolorze brązowym. Są to odpadki organiczne, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Zaliczamy do nich obierki oraz zepsute przetwory z warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty, resztki jedzenia, które nie zawierają mięsa i kości oraz tłuszczu, skorupki jaj. Do odpadów BIO nie wolno wyrzucać produktów odzwierzęcych, ziemi, żwiru, kamieni, odchodów zwierząt domowych oraz drewna. W większości miast skoszona trawa oraz liście i gałęzie drzew w określonym terminie odbierane są jako odpady zielone.
Ogólne zasady segregacji odpadów komunalnych
Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy segregując śmieci trzeba je myć? Nie, ponieważ wiązałoby się to z marnowaniem ogromnych ilości wody. Musimy jednak opróżnić je z resztek zawartości, tak aby opakowania były dobrze oczyszczone. Każdą plastikową butelkę oraz metalową puszkę powinniśmy przed wyrzuceniem zgnieść a metalowe wieczka oderwać od plastikowych pojemników. Trzeba również pamiętać, że jedynie czysty papier nadaje się do recyklingu, tłusty i zabrudzony powinien trafić do odpadów zmieszanych.
Co ze starą pralką, meblami i lekami?
W wybranych terminach kilka razy w roku organizowane są odbiory odpadów wielkogabarytowych (meble, zabawki dużych rozmiarów, materace, wyroby tapicerskie) oraz elektroodpady, m. in. zużyty sprzęt RTV i AGD a także zużyte baterie i akumulatory. Odpady tego typu można również dostarczyć we własnym zakresie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Przeterminowane leki należy wyrzucić w aptekach wyznaczonych na punkt zbiórki.