Brak aktywności fizycznej to częsty problem osób pracujących w biurach lub zdalnie. Spędzanie całego dnia przed komputerem ma nierzadko poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, jakie skutki niesie długie siedzenie i jak możesz im przeciwdziałać!
Siedzący tryb życia – skutki braku ruchu
Negatywne skutki siedzącego trybu życia dotykają wielu układów w organizmie. Stanowią spore zagrożenie dla kręgosłupa i kości. Powodują bóle karku, pleców czy stawów, czyli miejsc, które nie są przyzwyczajone do aktywności i łatwo ulegają kontuzjom. Brak ruchu sprzyja utrwalaniu nieprawidłowej postawy ciała i prowadzi do wad postury.
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, takich jak:
- żylaki;
- nadciśnienie;
- zakrzepica.
Schorzenia te mogą pojawić się wskutek spowolnionego krążenia krwi. Dodatkowo brak ruchu prowadzi także do niepożądanych przyrostów masy ciała. Do nadprogramowych kilogramów dochodzi w następstwie wolniejszego metabolizmu i spalania niewystarczającej liczby kalorii każdego dnia.
Osoby prowadzące siedzący tryb życia nierzadko borykają się z kłopotami ze strony układu pokarmowego, w tym zaparciami. Towarzyszy im również ogólne osłabienie, zmniejsza się elastyczność mięśni i zakres ruchów, a dodatkowo rośnie ryzyko cukrzycy.
Niektóre z zachorowań związanych z brakiem aktywności fizycznej mogą prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Z tego względu każdy powinien zadbać o działania prewencyjne i wdrożenie ruchu do swojej codzienności. Co warto robić?
Jak przeciwdziałać skutkom długotrwałego siedzenia?
Podstawowym nawykiem, jaki powinno się wdrożyć, prowadząc siedzący tryb życia, są przerwy od siedzenia. Co najmniej raz na godzinę należy wstać od biurka, wykonać kilka ćwiczeń lub przejść się przez kilka minut po pomieszczeniu.
Poza tym trzeba zadbać o jakikolwiek poziom aktywności fizycznej. Treningi nie muszą być bardzo intensywne, ale warto np. kilka razy w tygodniu udać się na siłownię, zajęcia taneczne lub po prostu długi spacer. Najlepiej każdego dnia wykonywać co najmniej 10 tysięcy kroków.
W niwelowaniu skutków długotrwałego siedzenia pomaga trening siłowy. Pozwala wzmocnić kluczowe mięśnie, co umożliwia zachowanie prawidłowej postawy i chroni przed bólem. Powinno się zadbać o ergonomiczne miejsce pracy, czyli odpowiednią wysokość biurka i w pełni regulowany fotel.
Kiedy praca siedząca mocno daje się we znaki lub chcesz jak najlepiej uchronić się przed jej konsekwencjami, możesz zgłosić się także po pomoc do trenera personalnego czy fizjoterapeuty. Niekiedy pomocne w walce z bólami kręgosłupa czy szyi okazują się masaże lecznicze i relaksacyjne.
Liczą się także wybory podejmowane każdego dnia – schody zamiast windy, rower zamiast samochodu czy spacer zamiast jazdy tramwajem. Pamiętaj też o tym, że kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia odgrywa odpowiednia dieta. Dbaj o zróżnicowany, zdrowy i dopasowany do swojego zapotrzebowania energetycznego jadłospis.
Wystarczy nieco ruchu o umiarkowanej intensywności każdego dnia lub kilka treningów w tygodniu, by znacznie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Siedzący tryb życia to wróg zdrowego organizmu, więc warto wdrożyć aktywność jak najszybciej!