Pęd współczesnego świata bywa przytłaczający, a zawrotne tempo i mnogość technologii wokół często powodują przebodźcowanie. Wszystko to potęguje uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Filozofia slow life pozwala nieco zwolnić w codziennym życiu. Sprawdź, jak ją wprowadzić!
Czym jest slow life?
Slow life to filozofia, która zachęca do zwolnienia tempa i bardziej świadomego przeżywania każdego dnia. Wpisuje się w dużej mierze w założenia hasła carpe diem. Koncepcja stoi w opozycji do zabieganej i stresującej codzienności. Promuje takie wartości jak, m.in.: uważność, prostota, stawianie na jakość ponad ilość, a także dbanie o siebie i umiejętność odpoczynku.
Filozofia obejmuje coraz więcej różnych obszarów życia. Aktualnie dotyczy już nie tylko codziennych zachowań i redukcji pośpiechu. Wyróżnia się także takie pojęcia jak:
- slow food – ruch promujący świadome podejście do żywności, z naciskiem na jakość, tradycję i zrównoważoną produkcję. Charakteryzuje się stawianiem na lokalne i sezonowe produkty, niemarnowaniem jedzenia, a także odejściem od fast foodów i celebracją posiłków;
- slow fashion – kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, jakość i etyczną produkcję odzieży, niepodążanie za trendami, tworzenie ponadczasowych i wytrzymałych ubrań na lata. Zachęca także do naprawy i sięgania po rzeczy z drugiej ręki.
Oba te ruchy wpisujące się w założenia szeroko pojętego slow life mają na celu promocję świadomego podejścia do konsumpcji i środowiska naturalnego. W slow life dbałość o planetę jest niezwykle ważna.
Zasady slow life – jak zacząć żyć wolniej?
Aby wprowadzić filozofię slow life w tak zabieganym świecie, warto zacząć od dobrego zarządzania czasem. Należy wprowadzić równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Praca nie powinna zaprzątać Twojego umysłu, kiedy spędzasz chwile z bliskimi czy odpoczywasz. Nie może też generować nadmiernego stresu, który negatywnie przekłada się na zdrowie.
Odpoczynek i regeneracja są niezwykle ważne, dlatego należałoby wdrożyć do swojej codzienności aktywność fizyczną, praktykę jogi, mindfulness czy inne zajęcia, które pozwalają się zrelaksować z dala od ekranów smartfona czy telewizora. Ograniczenie korzystania z technologii to także doskonała metoda na pogłębianie wypoczynku. Ustal konkretne godziny na korzystanie mediów społecznościowych. Regularnie wyłączaj telefon i spędzaj czas offline, aby unikać nadmiaru bodźców.
Slow life zachęca do zaangażowania w to, co robisz w danej chwili. Zamiast rozpraszać się i cały czas dokładać sobie nowe obowiązki, ciesz się tym, co masz i co robisz w określonym momencie. Ważną rolę odgrywa także minimalizm, który dotyczy wielu kwestii, np.:
- relacji – lepiej mieć mniej przyjaciół, ale za to takich, za którymi skoczyłoby się w ogień. Zdecydowanie warto odciąć się od wszystkich toksycznych i niesłużących związków;
- aranżacji domu – im mniej rzeczy w mieszkaniu, tym lepiej. Należy zadbać o uporządkowaną przestrzeń, która sprzyja osiąganiu wewnętrznemu spokoju. Zanim kupisz jakąkolwiek nową rzecz, zastanów się, czy na pewno jest Ci potrzebna;
- mody – stawiaj na jakość materiałów, ponadczasowe kroje ubrań i wybieraj odzież pochodzącą z etycznej produkcji. Kupuj tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz nowych elementów garderoby. Korzystaj z second-handów i usług krawcowych reperujących uszkodzone tkaniny.
Tempo życia to nie wszystko. Slow life to filozofia, która stawia na uważność i dbanie o siebie. Ograniczenie multitaskingu i umiejętność odpoczywania to wstęp do troski o własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Rób to, co daje Ci szczęście i pamiętaj o profilaktyce, czyli regularnych badaniach i wizytach u lekarzy. Dbaj o zdrową dietę i ruch. Warto pomyśleć też o psychoterapii, która pozwala zajrzeć w głąb siebie i lepiej się zrozumieć.
Stwórz swoje codzienne rytuały. Małe, pozornie drobne nawyki, takie jak poranna kawa, wieczorna medytacja czy spacer z psem, mogą stać się wartościowymi momentami wyciszenia i refleksji. Warto prowadzić także dziennik wdzięczności. Wystarczy zwykły notes lub zeszyt, by każdego dnia zapisywać to, za co jesteś wdzięczna. To prosta praktyka, która pomaga docenić to, co masz i cieszyć się życiem, nawet w jego wymagających okresach.
Dlaczego warto wprowadzić filozofię slow life?
Slow life to coś, co wpływa na wszystkie obszary życia. Najważniejsze korzyści, jakie niesie, to:
- redukcja stresu;
- wprowadzenie zdrowych nawyków;
- więcej czasu dla siebie i bliskich;
- dbałość o środowisko;
- oszczędność pieniędzy poprzez minimalizm;
- czas na rozwój zainteresowań;
- umiejętność celebrowania każdej chwili;
- życie w zgodzie ze sobą.
Jeśli interesuje Cię taki styl życia, koniecznie wykorzystaj ten poradnik i spróbuj, jak smakuje codzienność w wersji slow. Na pewno nie pożałujesz!