Przykry zapach z ust może być nie tylko wstydliwą przypadłością, ale także oznaką poważniejszych schorzeń. Z tego właśnie powodu nie należy bagatelizować tej nieprawidłowości. Co oznacza halitoza, czyli nieświeży oddech? Jak zapobiegać jej objawom? Oto jak osiągnąć prawidłowy stan jamy ustnej.
Halitoza – czym jest?
Przykry zapach z ust, czyli halitoza, nie jest niczym przyjemnym. Schorzenie to stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. W dużej większości przyczyna leży w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej i szacuje się, że dotyczy ona 60% populacji na świecie. Problem ten może powodować zarówno trudności w sferze społecznej, jak i oznaczać poważniejszą chorobę. Jakie są przyczyny nieprzyjemnego oddechu?
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
Zdarza się, że mimo codziennego szczotkowania zębów Twój oddech jest stale nieświeży? Źródło brzydkiego zapachu może leżeć gdzieś indziej. Oczywiście, najczęściej główna przyczyna to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, lecz jeśli przypadłość się utrzymuje, warto rozważyć inne schorzenia, takie jak:
- przepuklina przełykowa,
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka,
- zaawansowana marskość wątroby,
- rak żołądka,
- zarażenie bakterią helicobacter pylori.
Schorzenia dalszych odcinków układu pokarmowego mogą mieć bezpośredni wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Spowodowany jest on wtedy nieprawidłowymi procesami zachodzącymi w innych narządach.
Do najczęstszych przyczyn halitozy zalicza się jednak:
- resztki jedzenia w zębach,
- kamień nazębny,
- uszkodzenie dziąseł,
- owrzodzenia jamy ustnej,
- grzybica,
- niedomyty język i zęby.
Szczególnie niebezpieczną przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest próchnica i zapalenie przyzębia. Regularne wizyty u dentysty pozwolą Ci wcześnie wykryć tego typu schorzenia, zanim przerodzą się w poważniejsze problemy. Dodatkowo specjalista z pewnością doradzi ci odpowiednią higienę jamy ustnej, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko wystąpienia halitozy.
Sposoby na nieświeży oddech
Jeśli znasz już przyczynę nieświeżego oddechu, możesz podjąć kroki, aby jemu zapobiec! Przy zębach dotkniętych próchnicą oraz w przypadku kamienia nazębnego, koniecznie udaj się po pomoc do specjalisty. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieodpowiednia higiena. Co zatem zrobić, aby odświeżyć jamę ustną i właściwie dbać o jej czystość?
Usuń resztki jedzenia spomiędzy zębów
Regularne szczotkowanie jest bardzo ważne, jednak szczoteczka nie może dotrzeć do wszystkich zakamarków Twojego uzębienia. Do codziennej rutyny koniecznie dodaj nitkowanie! Ta praktyka pozwala na dokładniejsze usuwanie resztek jedzenia spomiędzy zębów, gdzie często gromadzą się bakterie odpowiedzialne za próchnicę i choroby dziąseł.
Nitkowanie pomaga również w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu, co przekłada się na ogólną higienę jamy ustnej i świeższy oddech.
Dbaj o czysty język
Bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech i problemy zdrowotne jamy ustnej, odkładają się także na języku. Przy szczotkowaniu pamiętaj także o szorowaniu jego powierzchni lub zaopatrz się w specjalną skrobaczkę do czyszczenia.
Odpowiednia higiena języka pozwoli Ci zachować świeży oddech i zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących choroby zębów i dziąseł.
Stosuj płyny do płukania
Dobrym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie płynu do płukania. Pomaga on dotrzeć do miejsc, które mogą być trudne do oczyszczenia szczoteczką. Dodatkowo pomaga on zapobiegać rozwojowi próchnicy i redukować płytkę nazębną. Niektóre produkty wzmacniają także szkliwo i odświeżają oddech.
Prawidłowa higiena jamy ustnej i świadomość potencjalnych przyczyn halitozy to klucz do zachowania świeżego oddechu i zdrowego uśmiechu.