22 września (wtorek), o godz. 18:00 w Kinie Muranów odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Szarlatan” ze specjalnym udziałem Agnieszki Holland. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką, które poprowadzi Łukasz Knap.
Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę.
Agnieszka Holland – jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek światowej kinematografii. Urodzona w 1948 r. w Warszawie, absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Po studiach pracowała jako asystent reżysera przy filmach Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Na koncie ma ponad 30 filmów i zdobytych za nie najważniejszych nagród, m.in. Złoty Glob („Europa, Europa”) oraz Srebrny Niedźwiedź (za „Pokot”). Nominowana do nagród BAFTA, Emmy, oraz trzykrotnie do Oscara (za „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”). Współpracowała z największymi gwiazdami Hollywood – Leonardo DiCaprio, Edem Harrisem, Maggie Smith, Kevinem Spacey, czy Jennifer Jason Leigh. Obok realizacji filmów Agnieszka Holland zajmuje się również tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przekład „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery.
Prowadzący:
Łukasz Knap – dziennikarz, krytyk filmowy współpracujący m.in. z „Vogue”, „Newsweekiem” i „Przekrojem”. Od niedawna autor kanału YouTube Kanapa Knapa, na którym rozmawia z gośćmi i recenzuje filmy. Absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na University of Derby.
„Szarlatan” w kinach od 9 października.
Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.
Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.
Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.