Która kobieta nie marzy o romantycznym związku i idealnej miłości? Chęć posiadania partnera zdaje się naturalna, ale czasami może przerodzić się w niebezpieczne dla relacji zaburzenie. Obsesyjne dążenie do uczucia bez skazy stało się pojęciem w psychologii. Czym jest bowaryzm i skąd się wziął?
Na czym polega syndrom pani Bovary?
W 1857 roku ukazała się książka Gustave’a Flauberta pt. Pani Bovary. Główna bohaterka powieści to Emma Bovary, która wychowywała się w klasztorze. Od młodzieńczych lat fascynowała się romansami i czytała najpiękniejsze książki o miłości. Marzyła o tym, by żyć jak bohaterki tych opowieści. Kiedy sama wychodzi za mąż, okazuje się, że związek nie wygląda tak samo jak na kartach jej harlekinów.
Emma cały czas szuka pocieszenia, a rutyna codziennego życia doprowadza ją wręcz do obłędu. Zatapia się we frustracji i nie może pogodzić się z tym, że jej związek nie jest idealny. Obsesja przeradza się w chorobę i czyni ją wiecznie nieszczęśliwą, ponieważ jej wyobrażenia nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mąż w tym czasie nie rozumie, co się dzieje w głowie jego żony.
Syndrom madame Bovary to zaburzenie, które polega na ślepym zapatrzeniu w ideę romantycznej miłości. Osoby odczuwają silne niezadowolenie spowodowane relacjami, w których tkwią. Pragną historii niczym z najpiękniejszych romansów i nie dopuszczają do świadomości prozy codziennego życia, kłótni czy nieporozumień. Ich niemożliwe do spełnienia oczekiwania prowadzą do awantur i nieszczęścia.
Osoby cierpiące na syndrom Bovary z jednej strony nie są zadowolone z przyziemnych związków, a z drugiej ogromnie boją się odrzucenia i pozostania samotnymi. Zaburzenie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W dzisiejszych czasach nie polega już może na dążeniu do ideałów z klasycznych romansów, ale bardziej z kultowych filmów o miłości czy współczesnych obrazów wyidealizowanych relacji.
Oczywiście, związek ma być czymś pięknym i romantycznym dla partnerów, ale żaden nie wygląda idealnie. Każdy człowiek zmaga się z problemami, gorszym humorem i rutyną, które nie pozwalają na codzienne śpiewanie serenad pod oknem czy obsypywanie się kwiatami. Trzeba zdawać sobie sprawę, jak kultura idealizuje relacje. Emma Bovary to postać, która nie mogła tego zrozumieć.
Syndrom madame Bovary – objawy
- Głębokie rozczarowanie swoim związkiem.
- Nieustanne poczucie niezaspokojonych pragnień.
- Nieumiejętność pogodzenia się z codzienną rutyną w relacji.
- Częste dążenie do materialnego luksusu za wszelką cenę.
- Nałogowe sięganie po filmy, książki i seriale o tematyce idealnej miłości.
- Ciągłe wyobrażanie sobie romantycznego związku, zatracanie się w fantazjach.
- Odrzucanie wielu partnerów ze względu na ich wady.
- Obsesja na punkcie partnera polegająca np. na chęci spędzania z nim 100% czasu.
- Chroniczne niezadowolenie ze swojego życia i związku.
Syndrom pani Bovary a social media
Bowaryzm w dzisiejszych czasach może być powodowany tym, co obserwuje się na co dzień w social mediach. Gwiazdy co chwilę wrzucają zdjęcia i relacje ze swoimi partnerami, ale skupiają się przede wszystkim na wspaniałych momentach. Ciągle widzisz ich wspólne podróże, romantyczne kolacje, radość z kolejnego kupionego mieszkania czy powiększenia rodziny.
Mało kto pokazuje w social mediach smutne momenty swojego życia. Nikt nie wrzuca zdjęć z codziennego wynoszenia śmieci i nie nagrywa kłótni z ukochaną czy ukochanym. Dlatego niektórym może się wydawać, że osoby na Instagramie prowadzą idealne życie. Z tego powodu niekiedy spory szok powodują rozstania takich gwiazd jak m.in.: Angelina Jolie i Brad Pitt, Tom Cruise i Nicole Kidman, Ariana Grande i Dalton Gomez czy Sophie Turner i Joe Jonas.
Ludzie często zapominają, że rzeczywistość znacznie różni się od codziennego życia. Trzeba uczyć się odnajdować radość w rutynie i pielęgnować swój związek np. pomaganiem sobie wzajemnie, wychodzeniem na randki, a nawet wspólnymi spacerami bez rozpraszaczy w postaci telefonów czy telewizora. Nie pozwól, aby pani Bovary zawładnęła Twoim podejściem do relacji! Nieidealne związki są normalnością i tylko świadomość niedoskonałości pozwala im przetrwać przez całe życie.