Tajlandia to perła południowo-wschodniej Azji, która w ostatnich latach cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników egzotycznych wakacji. Kraj staje się coraz bardziej turystyczny, a podróż wciąż można zorganizować w budżetowym wydaniu. Jest to jednak odległy kierunek, więc do wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Koniecznie przeczytaj ten poradnik, zanim zaplanujesz swój trip!
Podróż do Tajlandii – paszport, wiza, prawo jazdy
Formalności to kwestia, która niejednemu turyście pokrzyżowała plany wyjazdowe. Niejednokrotnie podróżni dowiadują się np. na lotnisku, że ich dokument tożsamości jest już nieważny lub termin wygasa niebawem. Wtedy, zamiast na piaszczystą plażę, udają się z powrotem do domu. Pobyt w Tajlandii dla Polaków podróżujących w celach turystycznych do 30 dni nie wymaga załatwiania wizy.
Aby odwiedzić kraj, wystarczy mieć paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wyjazdu do Azji. Jeśli jednak wyprawa ma inny charakter niż wakacyjny lub trwa dłużej niż miesiąc, trzeba wystąpić o wizę na oficjalnej stronie internetowej. Dowód osobisty nie upoważnia do wjazdu na teren Tajlandii, więc jeśli nie masz paszportu, koniecznie załatw formalności odpowiednio wcześnie.
W podróżach na własną rękę często korzysta się z usług wypożyczalni samochodów. Trzeba mieć na uwadze, że w Tajlandii polskie prawo jazdy nie będzie tolerowane. Należy wyrobić międzynarodowy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów. Do jazdy na skuterze, który stanowi tam bardzo popularny środek transportu, wymaga się prawa jazdy na motocykl. Nie wolno zapominać także o noszeniu kasku.
Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii
Wycieczka do Tajlandii nie wymaga żadnych obowiązkowych szczepień. Należy mieć jednak na uwadze niewielkie ryzyko zachorowań na różnego rodzaju schorzenia. Przyjezdni nierzadko narzekają na dolegliwości trawienne, do których prowadzi niekiedy pikantność tamtejszej kuchni i picie wody niebutelkowanej.
Na polskiej stronie rządowej znajduje się listę zalecanych szczepień. Chronią one przed: błonicą, durem brzusznym, wścieklizną, tężcem i krztuścem, wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B czy żółtą febrą. Warto zapisać w telefonie numer 1669, na który dzwoni się na miejscu, jeśli będzie się potrzebować opieki medycznej.
Wyjazd do Tajlandii – co warto ze sobą zabrać?
Zwykle turyści sporo przemieszczają się na miejscu, by jak najlepiej odkryć tamtejsze dżungle i bajkowe wyspy. Z tego powodu często decydują się na wyprawę jedynie z plecakiem, bo to znacznie wygodniejsza opcja. Podczas dłuższych wyjazdów sprawdzą się turystyczne modele o pojemności kilkudziesięciu litrów. Co zabrać ze sobą?
W ekwipunku nie może zabraknąć: balsamu chroniącego przed słońcem, workowego plecaka lub nerki do noszenia na co dzień, gotówki, stroju kąpielowego, koszulek i spodenek, czegoś z długim rękawem (sweter, bluza) i długimi nogawkami (leginsy), bielizny, podstawowych kosmetyków, leków przyjmowanych stale i uspokajających układ pokarmowy, powerbanku, okularów przeciwsłonecznych, klapek i butów sportowych, narzuty przeciwdeszczowej, specyfiku na komary, tabletek przeciwbólowych i okrycia głowy.
Jeśli zależy Ci na stylizacjach dopasowanych do każdego dnia wyjazdu, wykup niewielką walizkę. Ważne, aby nie zapomnieć o najpotrzebniejszych rzeczach i dopasować bagaż do swojego stylu wyjazdu. Być może Tobie większa torba nie będzie przeszkadzać, szczególnie jeśli postanowisz spędzić czas w luksusowym resorcie bez konieczności częstego zmieniania miejsca pobytu.
Bezpieczeństwo w Tajlandii – ubezpieczenie i Odyseusz
Jak przed każdą podróżą, również w przypadku Tajlandii powinno się wykupić ubezpieczenie. Oferuje je wiele firm ubezpieczeniowych, więc warto porównać między sobą oferty kilku z nich. Zaleca się wybór jak najobszerniejszych opcji, ponieważ na zdrowiu czy ewentualnych nieszczęściach lepiej nie oszczędzać. Koszty mogą okazać się przydatne np. gdy trafi się do szpitala.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również darmową rejestrację w systemie Odyseusz. To sposób na poinformowanie państwa o swoim miejscu pobytu. Może się przydać w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy konieczny będzie kontakt z placówką dyplomatyczno-konsularną. System ostrzega także przed potencjalnymi zagrożeniami w państwie pobytu.
Jak się przygotować na pogodę w Tajlandii?
Przed wycieczką trzeba się przygotować na to, że pogoda czasami potrafi zaskoczyć. Szanse na zmienność temperatur i zjawisk atmosferycznych rosną w czasie pory deszczowej. Trwa ona przeważnie od maja do października. Natomiast w przypadku wyspy Ko Samui i w południowo-wschodniej części kraju od listopada do marca.
Poza porą deszczową w Tajlandii panują ultrawysokie temperatury. Warto zatem dobrze przemyśleć termin wyjazdu. Niekiedy pora deszczowa również jest słoneczna, a ulewy pojawiają się ni stąd, ni zowąd i trwają zaledwie chwilę. Zawsze przed wyprawą trzeba nastawić się zarówno na upał, jak i na gwałtowne opady. A także na to, że każdego dnia będzie się spotykać na swej drodze mnóstwo pająków, jaszczurek i innych niewielkich stworzeń, których nie widać na instagramowych relacjach influencerów. Z tego powodu może to nie być kierunek dla wszystkich, szczególnie osób cierpiących na niektóre fobie.
Podsumowanie
Podczas planowania podróży pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zagospodarować swoje dni w Azji i jeśli się da, to zarezerwować online bilety na transport np. na kolejne wyspy. Często zdarza się, że na ostatnią chwilę trudno kupić wejściówkę na speedboat. Żeby zaoszczędzić nerwów sobie i towarzyszom, najlepiej zabookować wszystko zawczasu.
Przed Tobą wspaniała podróż. Daj się ponieść tamtejszej kulturze, serdecznym ludziom i naturze. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (dobrze schowany portfel, pilnowanie telefonu itd.) i ciesz się wyjątkowym czasem w istnym raju na Ziemi!