Nasz mózg odpowiada za całokształt działania naszego organizmu, a także za funkcje poznawcze. Jednak w dobie nowoczesnych technologii jest narażony na problemy z koncentracją. Jak przeciwdziałać chorobom, takim jak demencja starcza czy Alzheimer? Poznaj 5 ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu i zacznij wdrażać drobne nawyki w życie już dziś!
Dlaczego warto trenować mózg i w jakim wieku zacząć?
Mózg człowieka jest jednym z najważniejszych organów. To on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – za nasz dobrostan fizyczny i umysłowy. Jednak negatywne nawyki, takie jak nadmierne picie alkoholu, stosowanie używek czy palenie tytoniu obniżają zdolności naszego umysłu.
W ostatnim czasie niemały wpływ ma na to także postęp technologiczny. Zaawansowane rozwiązania sprawiają, że coraz mniej musimy myśleć. Pozwalamy maszynom robić to za nas. Takie działanie również pogarsza kondycję mózgu, przyczynia się do problemów z koncentracją i pamięcią.
Warto panować nad negatywnymi nawykami. Wszystko, co zmusza umysł do działania, utrzymuje go w dobrej formie. A to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak demencja czy choroba Alzheimera.
Człowiek uczy się całe życie, a nie tylko do momentu ukończenia podstawowej edukacji. Osoby, które stale zdobywają nowe umiejętności i zmuszają mózg do wysiłku, stale dbają o jego sprawność. Jakie praktyki pomagają w trosce o niego?
- Czytanie książek popularnonaukowych lub powieści, które poszerzają zakres słownictwa i rozbudzają wyobraźnię. Ambitne publikacje stymulują nasz mózg i pobudzają go do pracy.
- Nauka języka obcego – można ją zacząć w każdym wieku. Być może 50-latek będzie potrzebował więcej czasu na przyswojenie gramatyki i nauczenie się nowych słówek, niż 15-latek, ale wciąż jest to opłacalne działanie.
- Zapisanie się na kurs lub szkolenie – niektóre branże poniekąd zmuszają pracowników do ciągłego rozwijania umiejętności i uzupełniania wiedzy. Jeśli nie masz ochoty na zajmowanie się tylko karierą, to możesz zapisać się na warsztaty z tworzenia rękodzieła, malowania, gotowania itp. Każda aktywność uczy czegoś nowego!
Układanie puzzli – idealne ćwiczenia na poprawę koncentracji
Układanie puzzli to doskonały sposób na spędzenie deszczowego popołudnia w rodzinnym gronie oraz na poprawę koncentracji uwagi. Dotyczy to oczywiście tych bardziej skomplikowanych zestawów, które składają się z co najmniej 1000 elementów. Wymagają one szczególnego skupienia się, a szukanie pasujących do siebie fragmentów i tworzenie z nich całości pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
Trenowanie ręki niedominującej
Nie ma w tym nic dziwnego, że na co dzień używamy dominującej ręki. Jest sprawniejsza, a posługiwanie się nią jest dla nas w pełni naturalne. Czy warto przełamać ten schemat? Pisanie, jedzenie czy malowanie się ręką dominującą jest proste dla naszego mózgu, więc nie poświęca tym czynnościom wiele uwagi. Jeśli jednak spróbujesz zjeść zupę lub umyć zęby drugą ręką, to z pewnością pobudzisz go do pracy i większego wysiłku.
Gra typu memory – dla najmłodszych i najstarszych
Gra memory, czyli szukanie takich samych obrazków wśród zakrytych kafelków, to zabawa, którą kojarzymy głównie z dzieciństwem. I choć faktycznie przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, to nie należy z niej rezygnować w starszym wieku. Przyda się zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają zauważać pojawiające się problemy z pamięcią. Jest to sygnał ostrzegawczy od naszego mózgu, że należy wdrożyć regularne ćwiczenia.
Krzyżówki i łamigłówki – skuteczny trening mózgu
To jedna ze starszych, ale wciąż wartościowa praktyka. Rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek czy sudoku pozwala na poprawienie koncentracji i wspomaganie pamięci. Stymuluje również proces kojarzenia i znajdowania informacji, ale nie tych dostępnych w internetowej wyszukiwarce, tylko tych w zasobach naszego mózgu.
Liczenie w pamięci i rozwiązywanie zadań matematycznych – dlaczego warto się do tego przymusić?
Nie każdego fascynują matematyczne zadania i znajdowanie wartości „x” czy przeprowadzanie dowodów. Na szczęście nie chodzi tu o rozwiązywanie zadań maturalnych, a jedynie o wykonywanie podstawowych obliczeń w głowie. Coraz częściej odruchowo sięgamy po kalkulatory, nawet przy dodawaniu czy odejmowaniu. Dobrze jest od czasu do czasu zmuszać swój mózg, aby sam się wysilił i obliczył sumę czy różnicę.
Dieta i regularny sen – ćwiczenia to nie wszystko
Same trening to nie wszystko. Warto zadbać także o odpowiednie odżywianie się, a konkretnie, o dostarczanie konkretnych grup witamin i składników odżywczych. One również utrzymują mózg w dobrej kondycji. Zalicza się do nich:
- witaminy z grupy B,
- kwasy omega-3,
- cynk,
- magnez,
- cynk,
- selen,
- wapń,
- żelazo.
Wzmacniają one pracę układu nerwowego, zmniejszają poczucie ciągłego zmęczenia i dodają energii. Dostarczamy je naszemu organizmowi w formie zdrowej, zbilansowanej diety. Czasami jednak może się okazać, że jest niewystarczająca. Osoby, u których występują niedobory wartościowych składników, powinny zgłosić się do lekarza w celu ustalenia planu suplementacji.
Oprócz prawidłowej diety ważny jest również regularny sen. Trzeba dbać o to, by spać około 8 godzin, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Mózg to jeden z ważniejszych organów i należy zatroszczyć się o jego sprawność. Pomogą w tym regularne ćwiczenia, zdrowa dieta oraz prawidłowa ilość snu.