Jeszcze do niedawna wydawało się, że życie w mieście daje wolność i poczucie swobody. Bliskość kin, teatrów, łatwość zakupów czy możliwość szybkiego załatwienia wszystkich spraw to niewątpliwie jego atuty. Ale ostatnie miesiące udowodniły nam, że to wszystko może rozsypać się jak domek z kart. Nagle wiele osób zadało sobie pytanie – czy naprawdę to wszystko jest mi potrzebne do szczęścia? A może tak uciec od zgiełku i tłumów. Przenieść się w spokojniejsze miejsce? Gdzieś, gdzie życie będzie toczyć się wolniej i w rytmie natury.
Niewielki domek w spokojnej okolicy może stać się alternatywą dla życia w mieście. Dla wielu okaże się długo wyczekiwaną zmianą na stałe. Inni pomyślą o nim jako tymczasowej odskoczni – miejscu urlopowych czy weekendowych wypadów. Wystarczy przysłowiowe kilka metrów kwadratowych, aby zwolnić tempo i móc odetchnąć. Jak je więc urządzić? W jaki sposób niewielką przestrzeń zaaranżować w niepowtarzalny sposób?
Niewielki, lecz komfortowy
Duży metraż nie zawsze sprawia, że nasze wnętrza są piękniejsze i wygodne. Gromadzimy w nich wiele bezużytecznych przedmiotów, więcej sprzątamy i więcej energii musimy włożyć w ich utrzymanie. Tymczasem małe domy mają subtelny urok i nie potrzeba wiele, by żyło się w nich komfortowo. Jak to zrobić podpowiada nam Arno Geunes, którego firma Tiny Houses Belgium zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem przenośnych drewnianych domów dla tych, którym marzy się minimalistyczny i zrównoważony styl życia.
Sprytne patenty na mały metraż
Projekt każdego małego domu to wyzwanie. Trzeba zoptymalizować wykorzystanie ograniczonej przestrzeni, aby spełnić potrzeby wszystkich mieszkańców. A jakie są te oczekiwania? Jak będzie wyglądać ich codzienne życie? Na jakie kompromisy będą w stanie pójść? Aranżując nowy dom musimy zdecydować o bardzo szczegółowych kwestiach, nawet tak prostych jak wchodzenie i wychodzenie z domu, robienie prania czy zmywanie. Takie myślenie często prowadzi do genialnych, zaskakujących i jedynych w swoim rodzaju rozwiązań, takich jak choćby wykorzystanie uniwersalnych mebli i elementów funkcjonalnych do wielu celów. Może to być choćby stopień schodów, który będzie pełnił funkcję stołu lub schowka, czy podwieszane łóżko, które można podciągnąć pod sufit, gdy nie będzie używane. Dzięki takim rozwiązaniom kreujemy indywidualnie przestrzeń, która staje się odbiciem osobowości mieszkańca – opowiada projektant Arno Geunes.
Iluzja przestrzeni
Arno poświęca dużo czasu, by – pomimo niewielkiej powierzchni pomieszczeń – wykreować w nich poczucie przestrzeni. Aspektem wystroju wnętrz, o którym często zapominamy, a który odgrywa ważną rolę w funkcjonalności i ogólnym charakterze miejsca, jest podłoga. Ponieważ jedna przestrzeń służy zwykle wielu celom, trzeba zastosować w niej taki materiał, który będzie odporny na plamy, zarysowania i wodę. W takim przypadku świetnym wyborem okażą się laminaty i winyle. Podłoga może też znacznie zmienić sposób, w jaki patrzymy na pokój. Zwykle w moich projektach wykorzystuję lżejsze, zimniejsze kolory, ponieważ tworzą one wrażenie otwartej przestrzeni. Słoje i sęki drewna powinny być subtelne, aby podłoga nie wyglądała na zbyt intensywną. Montaż paneli równolegle do najdłuższej ściany pomaga stworzyć iluzję przestrzeni – kontynuuje projektant.
Według belgijskiego projektanta ważne też jest zrezygnowanie z dużej ilości małych okien na rzecz kilku dużych. Szczególnie dobrze sprawdza się uzupełnienie wnętrza o lustra. Starajmy się też optymalnie wykorzystać ściany, na przykład mocując na nich półki i szafki. To uwalnia miejsce na podłodze. Neutralna, ograniczona paleta kolorów ścian sprawi, że przestrzeń staje się mniej przytłaczająca, a dzięki wykorzystaniu subtelnych wzorów i tekstur pomieszczenie nie wygląda banalnie.
Kilka podstawowych rad
Nawet osoby, którym przypadł do gustu minimalistyczny styl życia i są gotowe na życie na ograniczonej powierzchni, będą chciały wykreować w swoich nowych wnętrzach iluzję przestrzeni. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, aby pomieszczenie wyglądało na większe.
1. Kolory
Różne kolory dają odmienne wrażenia głębi. Ciepłe kolory, na przykład, są intensywne i mocniej przyciągają uwagę, dzięki czemu pomieszczenie staje się optycznie mniejsze. Użycie jasnych, chłodnych odcieni w przypadku ścian, mebli lub podłogi pozwoli z kolei stworzyć rozległą przestrzeń. Wbrew powszechnemu przekonaniu, równie dobrze sprawdzą się ciemne podłogi – o ile zbalansuje się je jaśniejszymi tonami. Im mniejszy kontrast kolorystyczny, tym lepiej. Podłogi w neutralnych lub jasnych odcieniach powinny współgrać ze ścianami o podobnych kolorach. Eliminuje to „linię horyzontu” i tworzy iluzję przestrzeni.
2. Wzór podłogi
Mała przestrzeń wymusza stosowanie subtelnych rozwiązań. Nadmiernie ziarniste gatunki drewna i duże różnice w wyglądzie poszczególnych paneli wpływają na zbyt intensywny wygląd podłogi. Ten sam rodzaj podłogi powinien być wykorzystany w całym domu.
3. Rozmiar paneli podłogowych
Rozmiar paneli powinien być proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. Trzeba pamiętać jednak, że węższe panele sprawią, że pomieszczenie stanie się żywsze, a szersze je uspokoją. Ważny jest tu właściwy balans!
4. Kierunek ułożenia paneli
Kluczowy okaże się także kierunek ułożenia paneli. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne, można powiększyć je wizualnie, instalując panele równolegle do najdłuższej ściany pomieszczenia. Aby uzyskać spójny wygląd dla całego domu, podłoga we wszystkich pomieszczeniach powinna być ułożona w tym samym kierunku. Pokój ma dużo naturalnego światła? Być może uda się poprowadzić deski wzdłuż osi padania światła tak, aby łączenia między nimi stały się mniej widoczne. Ciekawą alternatywą wizualnie powiększającą przestrzeń jest instalacja paneli po przekątnej.
5. Podłoga w centrum uwagi
Puste ściany można wykorzystać na montaż wiszących półek i szafek. Takie rozwiązanie pozwoli lepiej wyeksponować podłogę.