Dolegliwości związane z wiosennymi alergiami są ogromnie uporczywe. Katar sienny, zapalenie spojówek, a nawet duszności potrafią uprzykrzyć życie. Jak sobie z tym radzić i w jaki sposób przygotować się na okres pylenia?
Poznaj przyczyny alergii u lekarza – badania i leczenie
Jeśli w poprzednich latach w okresie wiosenno-letnim borykałaś się z objawami alergii, udaj się do lekarza. Przede wszystkim po to, aby wykonać badania i dowiedzieć się dokładnie, na co jesteś uczulona. Specjalista po analizie wyników będzie mógł zalecić Ci odpowiednio dopasowane leki przeciwhistaminowe lub inne środki łagodzące symptomy.
Wszystkie niepokojące reakcje organizmu, nie tylko te związane z alergią, powinnaś konsultować z lekarzem. Nie warto samodzielnie wdrażać metod leczenia, ponieważ istnieje ryzyko, że podejmie się błędne decyzje, a te doprowadzą do powikłań.
Jak zapobiegać objawom alergii wiosennej?
Kiedy wiesz już, jakie alergeny działają na Ciebie drażniąco, łatwiej wprowadzić działania ochronne. Przede wszystkim powinnaś zapoznać się z kalendarzem pylenia w Polsce. Bez problemu znajdziesz go w sieci. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy na zewnątrz znajduje się najwięcej pyłków wywołujących u Ciebie nieżyt nosa czy inne dolegliwości.
Znajomość dat najintensywniejszego pylenia pozwala zaplanować swoje wyjścia na zewnątrz. Kiedy nie ma takiej potrzeby, lepiej pozostać w domu i nie narażać się na silne oddziaływanie alergenów. Najwyższe stężenia pyłków występują za dnia i wieczorem, więc wtedy każdy alergik powinien zostać w mieszkaniu.
Ciepły wiosenny klimat sprawia, że chce się czasami wywietrzyć mieszkanie. Jeśli chcesz utworzyć okna w sypialni czy salonie, najlepiej zrób to wczesnym rankiem lub w nocy. Wtedy do domu nie powinno przedostać się zbyt wiele alergenów.
Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza ze specjalnym filtrem, który chroni dom przed obecnością pyłków. W tym okresie lepiej również ograniczyć otwieranie okien. Obecność czynników alergicznych na ciele czy ubraniach powoduje m.in. kaszel, obrzęki, zatkanie zatok, świąd czy kichanie. Trzeba zatem jeszcze lepiej zadbać o higienę, a co za tym idzie:
- częściej myć ręce;
- po każdym dniu na zewnątrz myć włosy;
- prać ubrania nawet po jednym wyjściu i częściej je zmieniać.
Właściwa higiena zmniejsza szanse na wystąpienie silnych symptomów w postaci kataru i nie tylko. Jeśli alergia objawia się u Ciebie łzawieniem oczu, koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne. Zapobiegną opuchliźnie, a na dodatek sprawdzą się jako uzupełnienie wiosennej stylizacji.
Swędzenie zatkanego nosa może potęgować również jazda samochodem z otwartymi oknami i aktywność fizyczna na zewnątrz. Żeby wykluczać objawy ze swojego życia, lepiej przenieść treningi na siłownię i zamykać szyby w drodze do pracy.
Czy to nie zapalenie płuc lub astma? Wyeliminuj choroby
Pamiętaj, że zawsze najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza, by wykluczyć inne choroby i potwierdzić alergię np. testami skórnymi. Specjalista przepisze tabletki, skieruje na ewentualnie niezbędne badania. To szczególnie ważne, kiedy symptomy są przewlekłe, przypominają astmę i uniemożliwiają swobodną pracę płuc.