Właściwości olejków eterycznych były wykorzystywane już wiele lat przed naszą erą, zarówno w celach leczniczych, podczas ceremonii religijnych, jak i do aromaterapii. Substancje te cechują się na ogół silnym i przyjemnym zapachem, dzięki czemu tworzą we wnętrzu atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i poprawie samopoczucia. W jakim celu wykorzystuje się aromaterapię? Jakie jest zastosowanie olejków eterycznych codziennym życiu? Podpowiadamy.
Czym jest olejek eteryczny?
Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno w produktach kosmetycznych, jak i na podrażnienia skóry czy w inhalacjach podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Czym jednak dokładnie jest olejek eteryczny? Olejek eteryczny jest bardzo skoncentrowanym ekstraktem roślinnym, który zawiera szereg lotnych związków aromatycznych. Zawierają substancje takie jak ketony, fenole, kwasy, estry, alkohole, aldehydy czy laktony. Mogą wnikać do organizmu ludzkiego zarówno przez skórę, jak i płuca w procesie oddychania.
Pozyskiwanie olejków eterycznych
Pozyskiwanie olejków eterycznych może zachodzić na wiele różnych sposobów. Wśród najbardziej popularnych można wymienić:
- destylację parową;
- ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników;
- tłoczenie na zimno.
Olejki eteryczne powstają z roślin i zazwyczaj umieszczone są w malutkich buteleczkach i poza przyjemnym zapachem oferują szereg właściwości prozdrowotnych i relaksacyjnych. Ich podstawowy podział obejmuje wersje przeciwzapalne, wyciszające i pobudzające. Pamiętajmy, że dobroczynnymi właściwościami wyróżniają się wyłącznie naturalne olejki eteryczne, ponieważ ich syntetyczne odpowiedniki tylko ładnie pachną.
Właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne ze względu na ich właściwości prozdrowotne mogą być wykorzystywane pomocniczo w terapii wielu różnych schorzeń. W zależności od tego, jaki skład chemiczny ma konkretny olej, może on:
- łagodzić ból;
- mieć właściwości antyseptyczne;
- silnie uspokajać;
- koić.
Produkty o właściwościach przeciwzapalnych są szczególnie przydatne podczas przeziębienia i kataru. Mogą one radzić sobie również z łagodzeniem stanów zapalnych i wykazywać się właściwościami odkażającymi. W kategorii olejków wyciszających znajduje się przede wszystkim lawenda. Takie olejki pomagają zrelaksować się, wyciszyć i jakościowo odpocząć. Koją emocje i mogą być bardzo pomocne w zasypianiu. Produkty o właściwościach pobudzających z kolei pomagają w poprawie koncentracji i przyjemnie pobudzają nas do działania. Dają powiew świeżości i umożliwiają lepsze skupienie. Olejki eteryczne można wykorzystywać również na ból głowy, poparzenia czy bezsenność i stres.
Działanie olejków eterycznych
Każdy olejek wykazuje się nieco innymi właściwościami i działaniem. Dlatego wybierając taki produkt, warto zastanowić się, na jakim działaniu olejku eterycznego nam zależy. Wśród najpopularniejszych tego typu produktów można wymienić:
- olejek lawendowy – może być wykorzystywany do łagodzenia bólu, ale również stresu i poprawy nastroju, a także pomocniczo przy zasypianiu;
- olejek z drzewa herbacianego – ma właściwości antybakteryjne i tonizujące;
- olejek mandarynkowy – pobudza do działania;
- olejek pomarańczowy – poprawia nastrój i łagodzi napięcia oraz stres;
- olejek rozmarynowy – łagodzi bóle mięśni i głowy;
- olejek eukaliptusowy – ułatwia oddychanie i odkrztuszanie;
- olejek sosnowy – również ułatwia oddychanie;
- olejek różany – działa antydepresyjnie i nawilża skórę;
- olejek miętowy – łagodzi ból głowy i zmęczenie mięśni, a dodatkowo ułatwia trawienie;
- olejek cynamonowy – poprawia apetyt i koncentrację.
Stosowanie olejków zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Dlatego warto wykorzystywać takie produkty z umiarem.
Jak stosować olejki eteryczne?
Możliwości wykorzystania olejków eterycznych jest wiele. Niektóre olejki eteryczne można stosować bezpośrednio na skórę, inne z kolei wymagają rozcieńczenia. Jak używać olejków eterycznych? Mają one szerokie spektrum zastosowania. Najczęściej jednak wykorzystuje się je:
- w aromaterapii – inhalacja olejków może pomagać łagodzić stres, lęk czy depresję, a także wpływać na poprawę jakości snu i relaksu, wspomagać koncentrację i dodawać energii;
- do masażu – olejki eteryczne rozcieńczone olejem nośnym świetnie sprawdzają się podczas wykonywania masażu, by rozluźnić napięcie mięśniowe, a także poprawić krążenie krwi;
- podczas przeziębienia – wiele olejków eterycznych wykazuje działanie antysceptyczne, dzięki czemu wykonanie inhalacji parowej z dodatkiem olejku takiego jak na przykład eukaliptusowy, może udrożnić drogi oddechowe podczas przeziębienia, kaszlu czy zatkanych zatok;
- w kosmetykach – olejki eteryczne są powszechnie wykorzystywane w wielu kosmetykach ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, nawilżające, przeciwstarzeniowe czy antyseptyczne;
- do tworzenia domowych środków czystości – ze względu na to, że niektóre olejki wyróżniają się silnymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowym, mogą być stosowane jako naturalne środki czyszczące. Takim przykładem jest olejek cytrynowy, który razem z wodą i octem może stworzyć uniwersalny środek czyszczący.
Aromaterapia w codziennym życiu
Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych może być prowadzona nie tylko za pomocą dyfuzora, ale również świec czy nawilżaczy powietrza. Jest ona obecnie coraz bardziej popularnym elementem naszej codzienności. Aromaterapia wspiera poprawę nastroju i jakości snu, redukuje stres, może mieć działanie przeciwbólowe, a także promuje relaks.
Aromaterapeutyczny dyfuzor zapachowy a mieszanki olejków eterycznych
Obecnie chętnie wykorzystywane są dyfuzory aromaterapeutyczne, które działają przez rozpylanie niewielkich kropelek olejków eterycznych w powietrzu. Dzięki temu jest ono nim delikatnie, lecz równomiernie nasycone. Wybierając takie urządzenie, warto jednak zwrócić uwagę na jego pojemność i możliwość regulacji intensywności zapachu, a także czas pracy. Dyfuzor to świetny sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery w dowolnym pomieszczeniu.