Koktajle to rosnący trend w dziedzinie zdrowego żywienia. Ich popularność związana jest z opinią o prozdrowotnym wpływie na ludzki organizm. Łatwe w przygotowaniu mogą być urozmaiceniem diety, przekąską lub posiłkiem. Podczas gdy niektóre z nich składają się z warzyw i owoców, niektóre mogą zawierać niezdrowe składniki i cukry. Przy odrobinie wiedzy możemy cieszyć się koktajlami, które będą miały pozytywny wpływ na dietę i ogólne samopoczucie.
O koktajlach słów kilka
Koktajle to smaczne napoje będące mieszanką owoców, warzyw, soków, jogurtów, nasion i innych składników. Mogą być wegańskie oraz wegetariańskie. Do wykonania najbardziej podstawowego wystarczą dwa składniki. Klasyfikując koktajle wyróżniamy dwie główne grupy:
Koktajle owocowe
Nazwa mówi sama za siebie. Tego rodzaju koktajle zwykle zawierają jeden lub kilka rodzajów owoców. Mogą być połączone sokiem, wodą, mlekiem czy też napojem roślinnym. Z reguły są słodkie, kremowe i sycące. W przypadku chęci zgubienia paru kilogramów należy zwracać uwagę na kaloryczność składników i zawartość cukrów.
Zielone koktajle
Pod tym określeniem zwykle kryje się przewaga warzyw nad owocami. W swojej podstawowej wersji zielony koktajl łączy w sobie warzywa liściaste takie jak szpinak, sałata, jarmuż. Płynem bazowym jest woda lub sok. Niewielki dodatek owoców pozwala wyeliminować gorzki posmak. Zielone warzywa mają niską zawartość cukrów.
Potencjalne korzyści.
Raz, dwa i gotowe
Nie ma wątpliwości co do tego, że koktajle są po prostu wygodne. Przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut i jest niezwykle proste. Wkład w przygotowanie koktajlu ogranicza się do wyboru składników i uruchomienia blendera.
Bilans, bilans i jeszcze raz bilans
Badania pokazują, że przyswajamy za mało owoców i warzyw. Prawdą jest, że rzadko sięgamy po warzywa na przykład na śniadanie. Znacznie popularniejszym wyborem są płatki śniadaniowe czy też owsianka. Koktajle są świetnym sposobem na wyrównanie dysproporcji. Dzięki odpowiednio przygotowanym możemy przyswoić potrzebne wartości odżywcze. Koktajl z sałaty i banana, czy też jarmużu i truskawek brzmi niedorzecznie. Wbrew pozorom, to całkiem udane połączenie. Taka kombinacja to pozytywne doznania smakowe oraz bogactwo witamin.
Witaminy
Koktajle są doskonałym źródłem witamin. Witaminy występujące w zielonych warzywach liściastych, takie jak kwas foliowy, witamina B6 i niacyna, wpływają pozytywnie na układ nerwowy i odpornościowy. Witamina A zawarta m.in. w sałacie wpływa pozytywnie na wzrok i przyswajanie żelaza. Enzym bromelia zawarty w ananasie, a błonnik w bananach usprawnia działanie układu trawiennego. Warzywa i owoce wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Zagrożenia.
Zwróć uwagę na …
Największą popularnością cieszą się koktajle owocowe. Mieszanka truskawek, jagód, śmietany i cukru to przecież smak wakacji i dzieciństwa. Taka kombinacja jednak z pewnością nie jest ani dietetyczna, ani pełnowartościowa. Odpowiedni dobór składników pozwoli uniknąć błędów żywieniowych i osiągnąć zamierzony cel.
Gotowe koktajle
Różnica między zdrowym, a niezdrowym koktajlem w dużej mierze zależy od jakości i ilości składników wykorzystanych do jego przygotowania. Kupując gotowe koktajle, należy czytać etykiety. Przy wyborze gotowego koktajlu koncentruj się na tych, które zawierają pełnowartościowe produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa. Unikaj tych z zawartością sztucznych barwników, konserwantów i cukrów.
Co za dużo to niezdrowo
Prozdrowotne działanie koktajli jest niezaprzeczalne. Koktajl może być świetną alternatywą dla poszczególnego posiłku – śniadanie, podwieczorek, przekąska. Nie jest to jednak produkt, który powinien stać się daniem głównym. Wszystko w granicach rozsądku.
Koktajle są rewelacyjną alternatywą dla niezdrowych słonych i słodkich przekąsek. Pozwalają dostarczyć organizmowi ważnych wartości odżywczych i pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Warto jednak mieć na uwadze, iż wartość odżywcza koktajli może się drastycznie zmienić w zależności od konkretnych składników użytych do ich przygotowania.