Komplement, liścik miłosny, a może wspólnie spędzony czas na spacerze – każdy z nas inaczej wyraża swoją miłość wobec innych i w inny sposób jej oczekuje. Nie odnosi się to tylko do relacji miłosnych, ale także do przyjaźni czy rodzicielstwa. Na czym dokładnie polega koncepcja pięciu języków miłości i jak ją wykorzystać do stworzenia silnego związku?
Teoria 5 języków miłości według Chapmana
Gary Chapman to amerykański psychoterapeuta i pisarz. Najbardziej zasłynął ze swojej bestsellerowej publikacji na temat 5 języków miłości. Podaje w niej przykłady poszczególnych języków i dowodzi, że prawidłowe posługiwanie się nimi pozwala uratować niejedno małżeństwo.
Koncepcja ta odnosi się jednak nie tylko do małżeństw. Sprawdzi się już na początku tworzenia miłosnego związku, a także w relacjach przyjacielskich czy rodzinnych – w końcu miłością możemy obdarzyć każdego. Gary Chapman uczy, jak robić to najefektywniej, a ja przedstawię Ci tę wiedzę w pigułce.
Różne języki miłości – na czym polegają?
Według Chapmana istnieje 5 sposobów okazywania miłości. U każdego z nas dominuje jeden lub dwa, choć oczywiście nie jest to sztywną regułą. Rozpoznanie własnego języka nie zagwarantuje jednak sukcesu w związku. W końcu w miłości chodzi o to, by okazywać ją innym. Dlatego też również ważne jest poznanie języka miłości drugiej osoby i postępowanie według jego zasad. Z jakimi stylami mamy więc do czynienia?
Wyrażenia afirmatywne
Wyrażenia afirmatywne to nic innego jak słowa uznania. Osoba, u której dominuje ten język miłości, ceni sobie komplementy. Nie dotyczą one jedynie wyglądu czy sposobu ubioru, ale także stylu bycia, konkretnych cech osobowości czy zachowań. Każdy taki komplement powinien być wyrażany szczerze, z głębi serca. Inaczej partner/partnerka od razu wyczuje, że są to słowa wymuszone. Jakich zwrotów można używać, aby okazać miłość bliskiej osobie?
- „Doceniam, że pozmywałaś/eś wczoraj naczynia”,
- „Podziwiam, że tak dobrze poradziłaś/eś sobie z nerwową sytuacją”,
- „Dziękuję, że zorganizowałaś/eś nam wspólny wyjazd”.
Nie można przy tym również zapomnieć o regularnym wypowiadaniu dwóch najważniejszych słów, czyli „Kocham Cię”. Oczywiście, może Ci się wydawać, że przecież druga osoba to wie, w końcu już raz to kiedyś mówiłaś. Jednak dla niej istotne jest, by słyszeć to częściej niż raz w roku. Wtedy czuje się prawdziwie kochana.
Jeśli więc zdajesz sobie sprawę, że werbalna afirmacja jest językiem miłości najbliższej Ci osoby, to staraj się chwalić na głos jej mocne strony. Skomplementuj przy znajomych lub przy rodzinie. Dziękuj nawet za proste przysługi, takie jak wyniesienie śmieci. Możesz również zostawiać krótkie liściki miłosne lub karteczki z komplementami.
Dobry czas
„Dobry”, a raczej „wartościowy” to w tym przypadku słowo klucz. Osoba, która posługuje się tym językiem miłości, lubi wspólnie spędzać czas. Warunkiem jest jednak uzyskanie pełnej uwagi lub wspólne osiąganie jakiegoś celu.
Jeśli dobry czas jest Twoim językiem miłości, to z pewnością najbardziej cieszysz się na wspólne kolacje, spacery czy innego typu aktywności. Istotne są również głębokie rozmowy (o dzieciństwie, marzeniach, czy nawet sprawach ekonomii). Zwracasz uwagę na kontakt wzrokowy i nie lubisz dzielić uwagi Twojego partnera z jego smartfonem.
Jak więc wyrażać w ten sposób miłość? Najlepiej systematycznie organizować wspólne randki, na których poświęcić uwagę tylko sobie nawzajem. Może to być również czytanie ulubionej książki na głos. Pamiętaj jednak, że oglądanie filmu/serialu nie zalicza się do dobrze spędzonego czasu. W końcu uwaga pozostaje skupiona na akcji i bohaterach, a nie na drugiej osobie.
Dotyk
Dotyk jest dość specyficznym aspektem relacji, ponieważ stosunek do niego często zakorzeniony jest w kulturze. Jednak jako język miłości objawia się w potrzebie bliskości, w której nie chodzi tylko o seks. To również obejmowanie się w trakcie oglądania filmu, masowanie czy częste przytulanie. Oznacza to nie tylko miłość, ale również poczucie bezpieczeństwa. Takie osoby oczekują następujących gestów miłości:
- przytulania,
- całowania,
- trzymania za rękę,
- głaskania,
- obejmowania w pasie,
- współżycia intymnego.
Drobne przysługi
Wykonywanie drobnych przysług jest formą oddania i poświęcenia. Osoby, których dotyczy ten język, odczuwają miłość poprzez dostrzeganie „poświęcenia” ze strony partnera. Oczekują takich gestów, jak wyniesienie śmieci, uporządkowanie sterty prania, kupienie ulubionej drożdżówki w piekarni itp.
Przysługi mogą się wydawać dość trudnym językiem i mimo że komunikacja ważna jest w każdym aspekcie związku, to tutaj okazuje się kluczowa. Nie oszukujmy się, nikt nie potrafi się cały czas domyślać, czego potrzebuje druga osoba. Dlatego też warto prosić najbliższych, by sprecyzowali, co by im pomogło. Może to być lista powtarzalnych 4-5 rzeczy. Chodzi w tym jednak o systematyczność.
Obdarowywanie prezentami
Ostatni język na naszej liście to prezenty. Dla osoby, która się nim posługuje, istotne jest obdarowywanie, nawet małymi (z pozoru prostymi) rzeczami. Nie musi to być designerska torebka raz w miesiącu, ani nawet droga biżuteria. Czasami wystarczy niewielki bukiet z polnych kwiatów czy kupienie ulubionej czekolady. Najbardziej jednak liczy się pamięć. Istotne jest pamiętanie i celebrowanie rocznic, urodzin i innych ważnych okazji.
Prezentem często jest również czas i samo bycie z drugą osobą, gdy zwyczajnie tego potrzebuje. To także umiejętność słuchania. Czasami może nam się wydawać, że nasz partner nic nie potrzebuje (albo nawet sam tak twierdzi). W ciągu roku jednak mogą pojawić się tematy, w których przemyci swoje potrzeby, np. „zepsuła mi się wiertarka”, „chciałbym kiedyś spróbować skoku ze spadochronem”. Jeśli nauczysz się wyłapywać takie sygnały, to obdarowywanie bliskich przyjdzie Ci z łatwością.
Dlaczego warto posługiwać się językami miłości?
Częste kłótnie, brak komunikacji czy emocjonalny dystans to częste objawy zaniedbywania relacji. Rozpoznanie i posługiwanie się językiem miłości drugiej osoby ma szansę poprawić stosunki z innymi (partnerami, przyjaciółmi, rodzeństwem czy rodzicami).
Nie oznacza to, że są lekiem na wszelkie zło, ale z pewnością warto je zastosować. Prawidłowe okazywanie miłości sprawi, że wysiłek nie pójdzie na marne, a druga osoba będzie faktycznie odczuwała, że jest kochana. A bez wątpliwości są to solidne podwaliny zdrowego i szczęśliwego związku.
Języki miłości to dość rozległy temat i można by o nim dyskutować przez długie godziny. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie potrzeb najbliższych i posługiwanie się ich stylem wyrażania przywiązania. Wszystkim osobom zainteresowanych tematem polecam książkę Gary’ego Chapmana.