W Polsce ze względu na rosnącą liczbę rozwodów i rozpadających się związków coraz częściej słyszy się o obowiązku alimentacyjnym. W końcu według przepisów to oboje rodziców odpowiada za utrzymanie dziecka, dlatego jeden z nich, który nie sprawuje codziennej opieki, powinien płacić alimenty na dziecko. Czym są oraz jaka może być ich wysokość? O tym napiszemy w naszym artykule.
Czym są alimenty na dziecko?
Alimenty to świadczenie, które wypłacane jest na rzecz dzieci, małżonka, rodziców i wnuków. W Polsce mamy do czynienia z obowiązkiem alimentacyjnym, który regulowany jest Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. W artykule 133 paragraf 1 wskazano, że na rodzicach dziecka ciąży obowiązek jego utrzymania. Rodzice powinni zaspokajać potrzeby dziecka w zakresie: pożywienia, zapewnienia środków higieny, ubrań i obuwia, a także mieszkania, leczenia i pokrycia kosztów kształcenia oraz wychowania. Rodzice powinni również zapewniać dziecku wypoczynek i rozrywkę.
Ważne! Żaden z rodziców nie może zrzec się obowiązku alimentacyjnego.
Aby otrzymać alimenty na dziecko, rodzic musi złożyć pozew w sądzie i dołączyć do niego skrócony odpis aktu urodzenia, a także wyrok rozwodowy lub akt ślubu w sytuacji pozostawania w związku małżeńskim. Kiedy dziecko pochodzi z wolnego związku, konieczne jest załączenie oświadczenia o uznaniu dziecka lub wyroku ustalającego ojcostwo. Dodatkowo rodzic, który ubiega się o alimenty powinien przedstawić zaświadczenie o zarobkach, a w przypadku ich braku zaświadczenie z Urzędu Pracy. Konieczne jest także załączenie wykazu kosztów utrzymania dziecka.
Jaka może być wysokość alimentów na dziecko?
Wysokość alimentów na dziecko jest związana z kosztami usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a także możliwościami zarobkowymi i majątkowymi rodzica. Podczas ustalania ich wysokości sąd kieruje się nie tylko potrzebami dziecka związanymi z ubraniami, wyżywieniem czy dachem nad głową, ale również jego stanem zdrowia oraz edukacją i rozrywką. Potrzeby dziecka są ściśle konfrontowane są możliwościami zarobkowymi rodzica.
Co istotne, obowiązek alimentacyjny nie wygasa z dniem ukończenia przez dziecko pełnoletności. Kiedy dziecko nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się np. z racji kształcenia na studiach, rodzic musi nadal płacić alimenty. Pamiętajmy, że w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, można żądać aby rodzic płacił alimenty przez cały czas.
Pomimo iż sąd ustala wysokość alimentów, każdy rodzic może wnieść pozew o ich podwyższenie, w sytuacji gdy:
- dziecko dorasta i zwiększyły się jego potrzeby;
- u rodzica płacącego alimenty zwiększeniu uległy jego możliwości zarobkowe.
Pamiętajmy, że nie ma jednej określonej kwoty minimalnej i maksymalnej alimentów. Istnieje zasada równości stopy życiowej dziecka i rodzica. Chodzi o to, aby dziecko żyło na podobnym poziomie, jak jego rodzice.
Alimenty na dziecko – kiedy rodzic nie płaci
Każda osoba, która posiada prawomocny wyrok sądu i nie otrzymuje alimentów na rzecz dziecka, może skorzystać z pomocy komornika. To właśnie on ustali jego dochody, zatrudnienie, rachunek bankowy i lokalizację. Dzięki temu możliwe będzie szybkie ściągnięcie zaległości alimentacyjnych. W Polsce miganie się od płacenia alimentów jest przestępstwem, co może być ścigane przez prokuratora.
W sytuacji, gdy rodzic znajduje się w trudnej sytuacji finansowej ma prawo ubiegać się o wypłatę alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Ubiegać się mogą o to osoby, w których rodzinie dochód nie przekracza 900 zł miesięcznie. Każda gmina, która wypłaca takie świadczenia wpisuje dłużników do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.
Partnerem artykułu jest Kancelaria Sprawy Rodzinne Lucyna Szabelska