Gdy mówi się o agresji, pierwsze na myśl przychodzą działania fizyczne. Ale nie tylko one mogą przybierać taką formę. Przemoc stosuje się także w sposób pasywny, bez użycia siły. Niekiedy takie doświadczenia ranią nawet bardziej. Jak według psychologów rozpoznać osobę pasywno-agresywną?
Czym jest bierna agresja?
Bierna agresja to zjawisko określane również jako agresja ukryta. Polega na tym, że osoba, która ją stosuje, wyraża niechęć, niezadowolenie czy manipulację pod przykrywką. Pozornie wydaje się, że nie ma nic złego na myśli, ale tak naprawdę wyżywa się emocjonalnie za pomocą cichych, toksycznych zachowań. Stosuje m.in.: sarkazm, ignorowanie czy ukrywanie zamiarów.
Jak rozpoznać bierną agresję u partnera?
Bierna agresja w związku to bardzo przykre zjawisko. Sprawia wiele bólu i nierzadko prowadzi do pogorszenia lub zakończenia relacji. Jakie zachowania partnera są objawem przemocy pasywnej?
- Sarkazm i niemiłe uwagi – gdy druga osoba wypowiada uszczypliwe komentarze np. na temat Twojego wyglądu, żartuje sobie z Ciebie w nieprzyjemny sposób lub podważa Twoje kompetencje. Może mówić, że to jedynie droczenie się lub żarty, ale takie słowa zwykle są celowe i pozwalają na dostrzeżenie pierwszej czerwonej flagi.
- Milczenie, ignorowanie – ciche dni czy unikanie rozmów na mniej lub bardziej poważne tematy to częsty sposób agresorów na pokazanie swojego niezadowolenia i wzbudzanie w Tobie poczucia winy. Uciekanie od konfrontacji ma na celu skłonienie osoby atakowanej do szukania źródła niedoboru komunikacji w sobie.
- Brak chęci współpracy – jednym z kluczy do udanego związku jest dzielenie się obowiązkami i działanie ku obopólnemu dobru. Partner pasywno-agresywny nie angażuje się we wspólne zadania, a jeśli to robi, wykonuje je w złym humorze, by zaprezentować swoje niezadowolenie. Psuje to atmosferę nawet podczas wspólnych zakupów czy innych drobnych czynności.
Jak poznać zachowania pasywno-agresywne u siebie?
Zachowań świadczących o biernej agresji można doświadczać, ale i samemu być ich źródłem. Aby rozpoznać w sobie takie cechy, należy mocno zastanowić się nad swoim postępowaniem w relacji. Zadaj sobie kilka pytań.
- Czy szczerze mówię o swoich uczuciach i potrzebach?
- Czy moje komentarze mogą sprawiać przykrość partnerowi?
- Czy unikam konfrontacji w niektórych sytuacjach?
- Czy stosuję złośliwości, gdy bywam niezadowolona?
Jeśli odpowiedź na pierwsze z nich brzmi nie, a na resztę tak, to znaczy, że pasywna agresja jest w Twoim przypadku bardzo możliwa. Najlepsze rozwiązanie to udanie się do specjalisty, ale pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa z partnerem. Zapytaj go, czy Twoje zachowania go krzywdzą i jak czuje się w tej relacji.
Jak radzić sobie z pasywną agresją?
Gdy zauważysz toksyczne zachowania u swojego partnera, musisz nauczyć się stawiać własne granice. Jeśli nie masz na coś ochoty lub coś sprawia Ci przykrość, jasno to komunikuj. Daj znać drugiej osobie, że wyczuwasz jej manipulacje i nie pozwalasz na nie. Unikaj agresji ze swojej strony, ponieważ nie ma nic gorszego niż odpowiadanie atakiem na atak.
Miej świadomość, że pasywno-agresywne prowokacje partnera mogą wynikać z nieprzepracowanych traum i lęków. Niekiedy w ten sposób próbuje on radzić sobie ze swoimi własnymi problemami. Najlepiej udać się na terapię dla par, która pomoże Wam znaleźć źródła Waszych problemów i znaleźć sposoby na ich rozwiązanie.
Zdrowa relacja z partnerem powinna dawać swobodę wyrażania własnych emocji, tworzyć atmosferę szacunku i wzajemnej akceptacji. Nikt nie powinien maskować swoich negatywnych emocji ani prowokować drugiej osoby. Każdy musi czuć się komfortowo. Jeśli cokolwiek w Twojej relacji Cię niepokoi, działaj natychmiast. Możesz zapytać również osoby ze swojego otoczenia, czy dostrzegają jakieś formy przemocy w tym związku.