Z pewnością nie raz doświadczyłaś nieprzyjemnego poranka, podczas którego przez pół godziny wybierałaś stylizację na dzień. Znasz ten schemat – szafa pełna ubrań, ale i tak nie masz się w co ubrać. Jeśli chciałabyś coś w tym zmienić, to odpowiedzią może być zbudowanie tzw. capsule wardrobe. Jak wprowadzić taki minimalizm do swojej garderoby?
Czym jest capsule wardrobe?
Kolorystyczny misz-masz, wiele ubrań na półkach, które wysypują się z szafy po otwarciu i ciągłe problemy z podjęciem decyzji, w co się ubrać, to wyraźny znak, że należy rozpocząć porządki w szafie. Jeśli dodatkowo zależy Ci na zbudowaniu minimalistycznego zestawu, to capsule wardrobe wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Szafa kapsułowa to nic innego, jak określony zestaw ubrań, które można nosić ze sobą wymiennie. Przeważnie składa się z ponadczasowych klasyków, jednak nie jest to sztywną regułą. Może opierać się na kombinacji 33 ubrań na 3 sezony lub nawet bardziej ograniczonej wersji – 10 ubrań do 10 zestawów.
Sama koncepcja szafy kapsułowej pojawiła się w latach 70. ubiegłego wieku. Narodziła się w Wielkiej Brytanii, a konkretnie – w jednym z londyńskich butików. Jej pomysłodawczynią była Susie Faux. Uważała, że elementy garderoby powinny składać się z kilku najważniejszych i ponadczasowych ubrań. Z czasem tę koncepcję przejęły wszystkie fanki minimalizmu, a także podejście slow fashion.
Minimalizm w garderobie – na czym polega?
Znasz pewnie zasadę Pareto, ale czy wiesz, że obowiązuje ona również w szafie? Otóż wychodzi na to, że przez 80% czasu nosimy jedynie 20% naszych ubrań. Wynika z tego, że przy tworzeniu garderoby kapsułowej powinnaś sobie zadać pytanie, „Co noszę?”, a nie „Co chciałabym nosić?”. Dlatego też należy kierować się kilkoma najważniejszymi zasadami:
- Stwórz bazę kolorystyczną – postaw na trzy kolory bazowe. Mogą to być klasyczne zestawy, takie jak np. biel czerń i beż/granat lub nieco bardziej kolorystyczne. Wszystko zależy od tego, na jakie odcienie stawiasz na co dzień.
- Wybierz kolory dodatkowe – to naturalne, że preferencje kolorystyczne mogą wychodzić poza te klasyczne warianty. Dlatego też do bazy dobierz kilka barw (2-3), które będą stanowiły dodatek do codziennych stylizacji. Może to być np. butelkowa zieleń, czerwień, pastelowy róż i wiele innych.
- Pamiętaj przy tym, by dobierać kolory do swojego typu urody.
- Miej również na uwadze sezonowość – czasami może zdarzyć się tak, że w jednej szafie kapsułowej będą tak naprawdę 3-4 mniejsze. Wynika to ze zmian sezonów w naszej strefie klimatycznej. Można je podzielić na porę letnią, zimową i wiosenno-jesienną.
- Stawiaj na materiały wysokiej jakości – poliester czy akryl raczej nie przetrwają kilku sezonów. Zwracaj więc uwagę na skład materiałów na metkach. Pamiętaj również, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością.
Do skompletowania takiej garderoby nie trzeba od razu iść na zakupy i kupować wszystkiego od nowa. Zacznij na początek od swoich aktualnych zestawów. Pozbądź się wszystkich nieużywanych, niepotrzebnych rzeczy, a także tych, które wydają Ci się modne, ale w praktyce miałaś je na sobie może raz czy dwa w przeciągu ostatnich kilku lat. Takie czyszczenie szafy jest idealną okazją do przekazania ubrań na cele charytatywne.
Podstawowy zestaw ubrań do Twojej szafy
Niektórzy określają liczbę ubrań, z których powinna się składać capsule wardrobe. Niestety, takie sztywne podejście nie sprawdzi się u każdego. Jeśli obecnie masz w swojej szafie ponad 50 rzeczy, to trudno Ci będzie ograniczyć ten zestaw do zaledwie 10. Zresztą, nie o to w tym chodzi. Taka garderoba może mieć nawet 37 elementów, ważne, by tworzyły ją jedynie przedmioty, które faktycznie nosisz i które pasują do Twojego stylu.
Na samym początku opracowywania koncepcji, należy stworzyć bazę ubraniową. Będzie ona uzależniona od Twojego trybu życia i tego, co nosisz na co dzień. Jeśli pracujesz w biurze, w którym obowiązuje sztywny dress-code, to raczej będą to koszule, eleganckie spodnie czy nawet garnitury. Jeżeli zaś na co dzień stawiasz na bardziej uniwersalny styl, to pewnie będą to raczej T-shirty, spodnie czy spódnice. Pamiętaj przy tym o wygodzie. Nie kupuj samych szpilek, jeśli najchętniej wskakujesz w tenisówki.
Minimalistyczne podejście do ubierania się polega na tworzeniu zestawów. Jeśli już wybierzesz swoje bazowe ubrania, np. ulubione jeansy lub materiałowe czarne spodnie, które masz ochotę nosić codziennie, to spróbuj dobrać do nich kilka koszulek/koszul i par butów. Dzięki temu zbudujesz już kilka gotowych kompletów.
Tworzenie szafy kapsułowej pokazuje, że tak naprawdę nie potrzebujemy garderoby pełnej ubrań, by mieć w co się ubrać na co dzień. Taka przykładowa lista rzeczy niezbędnych może składać się z:
- okryć wierzchnich (np. trencz, płaszcz wełniany, kurtka jeansowa),
- spodni jeansowych,
- spodni materiałowych (np. z wiskozy),
- kilku koszul,
- koszulek typu T-shirt,
- spódnic (mini, midi, maksi, ołówkowych lub rozkloszowanych),
- sukienek (tych luźnych, letnich lub nieco bardziej zabudowanych na chłodniejsze dni),
- swetrów (zarówno tych pełnych, jak i rozpinanych typu kardigan),
- obuwie (wygodne, na co dzień i bardziej eleganckie, na wyjątkowe okazje).
Z pewnością sprawdzą Ci się również luźniejsze zestawy, do chodzenia po domu. Przeważnie składają się na to podomki, dresy lub bluzy. Przy tworzeniu garderoby kapsułowej możesz inspirować się innymi. Bazę pomysłów stanowi chociażby aplikacja Pinterest.