Stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na małym metrażu nie musi być wyzwaniem. Niewielki balkon można zaaranżować na miejsce do odpoczynku i spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Jak to zrobić?
Aranżacja balkonu – od czego zacząć?
Zastanawiasz się nad tym, jak zagospodarować przestrzeń? Urządzanie małego balkonu w bloku warto zacząć od uprzątnięcia wszystkich rzeczy, które się na nim znajdują. Często wykorzystujemy go jako dodatkowe pomieszczenie i zagracamy wieloma przedmiotami, które nie mieszczą się już w mieszkaniu. Po zabraniu niepotrzebnych rzeczy zobaczysz, ile miejsca na balkonie posiadasz i co się na nim zmieści.
Następnie warto zmierzyć przestrzeń. Przyda się to, szczególnie gdy chcesz wymienić podłogę na balkonie. Zaplanuj powierzchnię, przygotuj plan tarasu, nawet taki na kartce, aby podczas zakupów dobrać odpowiednie rozmiary doniczek, czy mebli.
Rośliny na balkon, którym warto się przyjrzeć
Poszukiwanie roślin na swój balkon warto zacząć od rozpoznania, z której strony świata znajduje się taras, a także, czy jest to miejsce mocno nasłonecznione. Nie wszystkie rośliny lubią stać w pełnym słońcu, a jeszcze inne lepiej czują się, gdy znajdują się na balkonie od strony zachodniej.
Rośliny, które preferują dużo słońca to m.in. aksamitka, bakopa, petunia i pelargonia. Te cieniolubne to żurawka ogrodowa, funkia, bluszczyk kurdybanek, czy wilec.
Wszystkie jednak potrzebują odpowiedniego nawodnienia, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody. Konewka albo automatyczne systemy nawadniające to balkonowe must-have.
Jeśli Twój taras stoi w sąsiedztwie innych budynków, warto zastanowić się nad ściankami z roślinami pnącymi, które zapewnią więcej prywatności. Ochronią także przed wiatrem i ciągłym nasłonecznieniem, a do tego niesamowicie wyglądają.
Jakie meble i dodatki na mały balkon?
Meble na mały balkon należy dobrać pod jego powierzchnię. Zdecydowanie przydadzą się krzesła i stolik. Jeśli jednak Twój taras nie należy do największych, możesz znaleźć wersje składane, które nie zabiorą zbyt dużo przestrzeni. Montowane stoliki, które zainstalujesz na ścianie budynku i bez problemu złożysz, gdy potrzebujesz więcej miejsca, to świetna propozycja dla małego balkonu w bloku.
Dodatkową przestrzeń na przechowywanie różnych balkonowych przedmiotów, takich jak ziemia do roślin, czy poduchy na fotele i krzesła, zapewni Ci skrzynka ogrodowa. Możesz ją również przekształcić na ławeczkę, dzięki czemu zyskasz więcej miejsca do siedzenia.
Często na tarasach spotyka się huśtawki i podwieszane fotele, a nawet i hamaki. Służą przede wszystkim do wypoczynku podczas wiosennych i letnich dni. Można je również łatwo zdemontować.
Aranżację małego balkonu i tarasu warto uzupełnić o dodatki. Powinny one zgadzać się z ogólnym stylem, w którym urządzona jest przestrzeń. Do najpopularniejszych należą m.in. boho, minimalistyczny i nowoczesny.
Jaką podłogę wybrać?
Nie wszystkim podoba się podłoga wyłożona kafelkami. Dziś nie ma problemu z tym, by bez większych remontów zmienić jej wygląd. Balkon przez cały rok narażony jest na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego podłoga powinna być stworzona za pomocą materiałów, które będą odporne na warunki pogodowe. Do wyboru są m.in.:
- Sztuczna trawa – zapewni jeszcze więcej zieleni. Układa ją się na nawierzchni balkonu.
- Płytki imitujące drewno – można je samodzielnie złożyć na kafelkach. Montowane są za pomocą zaczepów, więc cały proces nie jest czasochłonny i zbyt skomplikowany.
- Płyty gumowe – to opcja, która spodoba się rodzicom i dzieciom. Są miękkie i antypoślizgowe, dzięki czemu zabawy na balkonie będą bezpieczniejsze.
Oświetlenie na małym balkonie
Letnie wieczory spędzane na balkonie to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych zalet posiadania tarasu. Warto zastanowić się nad jego odpowiednim oświetleniem, tak aby po zmierzchu nie trzeba było uciekać do mieszkania, a dalej wypoczywać na zewnątrz.
- Lampki solarne umieszczane w doniczkach to najłatwiejszy sposób, by oświetlić przestrzeń. Ich koszt nie jest zbyt wysoki, a one same ładują się przy pomocy promieni słonecznych.
- Świetlne girlandy – możesz skorzystać z popularniej opcji cotton balls, które znajdziesz w wielu kolorach. Zasilane są głównie na baterie, dzięki czemu nie musisz mieć połączenia z energią elektryczną na balkonie. Można zawiesić je wokół balustrady, czy nad sufitem.
- Kinkiety to dobra opcja, gdy nie ma przeciwwskazań do zamontowania ich na ścianie budynku Dają dużo światła, są ciekawą i funkcjonalną aranżacją oświetlenia dla Twojego balkonu.
- Lampiony pomagają stworzyć przytulny klimat. Wystarczy je ustawić na podłodze, a do środka włożyć duże świece. Można też skorzystać z mniejszych opcji, które stawia się na stolikach.
Niewielka przestrzeń nie wyklucza różnorodnych możliwości. Warto zagospodarować mały balkon w bloku, aby stworzyć swój własny stylowy kącik relaksu.