ZaadoptujFaceta przeprowadziło badanie, aby dowiedzieć się, co Polki myślą o byciu singlem i jak podchodzą do tej kwestii. Nie ulega wątpliwości, że życie w pojedynkę to coś więcej niż styl życia, ponieważ 79% badanych przyznaje, że ma bogate życie towarzyskie i lubi poznawać nowych ludzi.
Powszechnie wiadomo, że pokolenie współczesnych Polek jest znacznie bardziej niezależne zarówno ekonomicznie jak i społecznie. Dziś brak faceta u boku nie jest już źródłem frustracji czy goryczy, co potwierdza 64% respondentek, które przyznają, że życie bez partnera sprawia, że czują się lepiej.
Niezależne, ale też szczęśliwsze
Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 7 milionów singli, co oznacza, że niemal 20% Polaków wiedzie samotne życie. Może wynikać to ze zmian światopoglądu wśród młodego pokolenia, ponieważ ponad 60% badanych zadeklarowało, że są bardziej szczęśliwe będąc singielkami niż w parze. Co więcej, 56% Polek twierdzi, że brak zaangażowania jest ich własnym wyborem, a 44% przyznaje, że jeszcze nie znalazło miłości. Kobiety, które są singielkami, cieszą się pełnią wolności. Są niezależne i zachowują równowagę między życiem osobistym i zawodowym” – wyjaśnia Rocio Cardosa.
Według Elyakim’a Kislev’a autora książki Happy Singlehood. The Rising Acceptance and Celebration of Solo Living, młodzi ludzie wolą być samotni, ponieważ są wtedy szczęśliwsi.
Z partnerem nie jest tak źle?
76% Polek twierdzi, że najdłuższy okres bez partnera to ponad rok, w porównaniu z 24%, które bez partnera pozostawały mniej niż rok. Natomiast, jeśli chodzi o życie w związku, to aż 81% Polek zgadza się, że jest to najlepsza rzecz w życiu, w porównaniu z 19%, które stwierdziły, że to utrata wolności. Jak widać, podejście do życia w pojedynek ma swoje dwie strony.
Pewne jest to, że niezależność jest coraz bardziej istotna dla tego pokolenia kobiet, ponieważ 83% badanych uważa, że bycie singlem jest dla nich synonimem niezależności, a tylko 17% utożsamia ten stan z niezadowoleniem. Warto też zauważyć, że zdecydowana większość badanych, precyzując 86%, twierdzi, że bycie singlem przynosi korzyści, takie jak lepszy rozwój zawodowy, więcej wolności, spokój ducha, głębsze poznanie samej siebie, posiadanie czasu dla siebie i możliwość wychodzenia z kimkolwiek się chce, bez pretensji i wyrzutów sumienia. Polki zgodziły się też, co do tego, że nie potrzebują partnera, aby być szczęśliwym.