Współczesny świat nieustannie serwuje ludziom kolejne nowoczesne technologie i innowacyjne sprzęty. Wysoki poziom cyfryzacji przyczynia się coraz częściej do uczucia przebodźcowania i przytłoczenia. Nierzadko dochodzi do uzależnień od smartfonów i internetu. Z pomocą przychodzi cyfrowe odtruwanie. Na czym polega i jak je przeprowadzić?
Digital detox – co to jest?
Cyfrowy detoks to praktyka polegająca na świadomej rezygnacji z użytkowania określonych urządzeń czy internetu na ustalony czas. Odcięcie się od cyfrowego świata poleca się zarówno osobom podejrzewającym u siebie uzależnienie, jak i tym, które po prostu czują się przytłoczone natłokiem informacji i chcą skupić się na czymś innym.
Coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę, że po telefon sięgają bez zastanowienia, odruchowo. Dlatego tak szokujące są nierzadko raporty na smartfonach, które prezentują, ile godzin dziennie spędza się online. Uświadomienie sobie tego, jak wiele życia poświęca się na eksplorowanie wirtualnej rzeczywistości, motywuje do odbycia detoksu.
Dlaczego warto zrobić sobie cyfrowy detoks?
Warto przeprowadzić cyfrowy detoks przede wszystkim po to, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Uzależnienie od aplikacji jest bardzo proste i może prowadzić do zaniedbywania codziennych obowiązków, bliskich osób czy samej siebie. Nadmierne korzystanie z social mediów i internetu generuje napięcie i stres, a przez to łatwo nabawić się problemów z koncentracją.
Problem uzależnienia prowadzi także do kłopotów ze snem. Detoks pozwala uniknąć tych zjawisk, a zastosowany odpowiednio wcześnie może nawet uchronić przed głębokim uzależnieniem. Warto odciąć się od świata online na jakiś czas, aby spędzić więcej czasu z bliskimi i poświęcić się zaniedbywanym współcześnie relacjom.
Zamiast surfować po internecie, powinno się spędzić chwilę z partnerem, dziećmi czy przyjaciółmi. Warto wyjść na randkę, spotkanie w restauracji, do SPA czy nawet polecieć na wakacje. Totalny reset na wyjeździe to coraz częściej stosowana praktyka. Detoks wpływa pozytywnie także na zdrowie fizyczne, ponieważ w ramach poszukiwania innych form spędzania czasu nierzadko wybiera się te związane ze sportem. Jeśli wolisz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzać czas sama ze sobą.
Digital detox pozwala nauczyć się lepszego zarządzania czasem i zwiększa świadomość tego, jak ważna jest każda godzina życia. Pokazuje, jak wiele wartościowych rzeczy da się zrobić dla siebie i innych, zamiast oglądać kolejne filmiki na telefonie bez żadnego celu. Taki czas można wykorzystać na rozwój osobisty, nauczenie się nowej umiejętności czy po prostu refleksję nad swoim życiem.
Cyfrowa przerwa powinna trwać co najmniej kilka dni, ponieważ w tym czasie najlepiej da się zauważyć wpływ mediów społecznościowych i urządzeń na swoje życie. Można zastosować także częściową rezygnację z wirtualnej rzeczywistości np. poprzez zaprzestanie użytkowania określonych stron i aplikacji, które zabierają zdecydowanie najwięcej Twojego czasu. Wiele osób pozostaje przy komunikatorach, aby w razie potrzeby mieć kontakt z bliskimi.
Kiedy najlepiej odłączyć się od nowych technologii?
Pierwsze odcięcie się od telefonu komórkowego najlepiej przeprowadzić w sprzyjających warunkach, np. podczas wakacyjnego wyjazdu, urlopu świątecznego czy długiego weekendu. Podczas takich dni ma się więcej ciekawych zajęć, dzięki czemu nie czuje się tak silnej potrzeby zaglądania do sieci.
Kolejne detoksy od social mediów będą przychodzić już łatwiej i warto je przeprowadzać co jakiś czas. Powinno się także narzucić sobie limity korzystania każdego dnia i ograniczyć używanie urządzeń z dostępem do internetu przed snem. Wpływa to bowiem źle na wypoczynek i zaburza jakość snu.
Warto przeprowadzić w swoim życiu taki detoks, aby znacznie poprawić jakość swojego funkcjonowania na co dzień i zatroszczyć się o swoje realne potrzeby.