W naszym społeczeństwie wokół tematu psychoterapii i samych wizyt u psychologa wciąż krąży wiele negatywnych przekonań. Przeważnie wynikają one ze stereotypów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, obaw lub po prostu z pewnego skrzywionego obrazu terapii w popkulturze. Warto jednak kierować się faktami. Poznaj najpowszechniejsze mity oraz ich obalenia!
Najpowszechniejsze mity o psychoterapii
Mity przeważnie biorą się ze stereotypów, a te z kolei – z uprzedzeń, strachu czy po prostu niewiedzy. Zdrowie psychiczne to wciąż dość pomijany w Polsce temat, choć w ostatnich latach możemy zauważyć zwiększone zainteresowanie tym tematem. W mediach społecznościowych coraz więcej osób szerzy wiedzę o psychicznym samopoczuciu, relacjach oraz o terapii. Mimo to w dyskursie wciąż obecne są błędne przekonania. Oto zbiór popularnych mitów, o których czas najwyższy zapomnieć!
Mit 1: Na psychoterapię chodzą tylko osoby z „poważnymi problemami”
To chyba jeden z najpowszechniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów. To prawda, że psychoterapią objęte są osoby z chorobami psychicznymi lub zaburzeniami. Jednak nie są to jedyne powody, aby spotkać się z terapeutą. Terapia to także miejsce na poradzenie sobie z trudnymi emocjami, które są wynikiem takich sytuacji, jak np. rozwód, utarta pracy czy po prostu codzienne życie. Dzięki takim spotkaniom można również dowiedzieć się więcej o sobie i popracować nad komunikacją i budowaniem relacji z innymi.
Mit 2: Psychoterapeuta powie Ci, co masz zrobić ze swoim życiem
Cóż, mogłoby się to wydawać cudowne. Wystarczy pójść na psychoterapię, a dostanie się idealny przepis na życie i co krok po kroku robić w trudnych sytuacjach. Nie na tym jednak polega psychoterapia. Specjalista nie da Ci żadnej instrukcji obsługi samej siebie, a jedynie pomoże Ci samej dojść do wniosków. Pamiętaj, że psychoterapeuta nie udziela rad, ponieważ nie może decydować o Twoim życiu.
Mit 3: Psychoterapia to zwykła rozmowa, jak z przyjaciółką
Rozmowy podczas psychoterapii nie to gadanie dla samego gadania. Terapia ma spełniać określone cele, a sama relacja między klientem a specjalistą jest inna niż zwykła relacja przyjacielska. Klient nie wie zbyt dużo o swoim terapeucie i nie rozmawia z nim o jego problemach czy prywatnych sprawach.
Mit 4: Po psychoterapii będę w pełni szczęśliwa i pozbędę się złych emocji
Ani w psychoterapii, ani w życiu nie chodzi o to, aby przeżywać tylko pozytywne emocje. Każde z nich są nam potrzebne, aby prawdziwie żyć i odczuwać. Nawet takie emocje, jak złość, strach czy smutek, które często nazywamy negatywnymi, nie są niepotrzebne. Są po prostu trudnymi emocjami, które pojawiają się w życiu jako odpowiedź na konkretne sytuacje.
Mit 5: Psychoterapeuta to osoba z „problemami”
Psychoterapeutą nie zostaje pierwsza lepsza osoba z ulicy. Gdyby tak było, to faktycznie mogłaby wnieść na spotkania własny bagaż problemów i nieprzepracowanych traum. Jednak trzeba pamiętać, że psychoterapeuta to wykwalifikowana osoba, która nie dość, że przeszła wymagane szkolenia, to także przebyła własną psychoterapię. Właśnie po to, by nie przenosić swoich emocji na klienta. Nie oznacza to jednak, że jest to osoba pozbawiona jakichkolwiek uczuć i problemów – w końcu to nadal człowiek, który ma prawo do popełniania błędów.
Psychoterapia – fakty, którymi należy się kierować
Skoro znasz już mity, to czas najwyższy zaznajomić się z faktami na temat pomocy psychologicznej. Dzięki nim będziesz miała szerszy obraz tego, jak w ogóle wygląda psychoterapia i na co można się nastawiać.
Fakt 1: Psychoterapeuta pracuje w zgodzie z konkretnym nurtem
Każdy psychoterapeuta pracuje w konkretnym nurcie. Może to być terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, integracyjna, humianistyczno-egzystencjalna itd. Przed pierwszą wizytą, a nawet przed samym wyborem specjalisty, warto zapoznać się z charakterystyką danego nurtu i wybrać ten, który może się wydawać odpowiedni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym momencie zmienić terapeutę.
Fakt 2: Psychoterapeuta nauczy Cię rozpoznawać swoje emocje
Głównym celem psychoterapii jest rozpoznanie problemu oraz nauczenie, jak sobie z nim samodzielnie radzić. Do specjalisty może przyjść osoba, która np. ma problem z asertywnością, stawianiem granic czy po prostu z nawiązywaniem relacji. Co więcej, w terapii nie eliminuje się trudnych emocji – dzięki terapii nauczysz się je rozpoznawać, reagować na nie w odpowiedni sposób i nie tłumić. Spychane przez długi czas złość czy stres w końcu będą miały swoje ujście. Dlatego istotne jest, aby nie chować ich pod dywan, a pracować z nimi.
Fakt 3: Psychoterapia może być długim procesem
Okres trwania terapii zależy od różnych czynników. Czasami może się okazać, że wystarczy jedynie krótkoterminowa wersja lub nawet interwencja psychoterapeutyczna. W bardziej złożonych problemach wymaga się jednak poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Zmiany nie przychodzą z dnia na dzień, a sam proces terapii nie jest linearny. Oznacza to, że wciąż mogą pojawiać się gorsze momenty.
Fakt 4: Psychoterapeuta nie może opowiadać o Twoich problemach na zewnątrz
Psychoterapeutę, tak samo jak lekarza, obowiązuje tajemnica zawodowa. Nie musisz więc obawiać się, że o Twoich problemach będzie rozmawiał ze swoimi znajomymi czy drugą połówką, nie przekaże ich tez żadnym instytucjom ani Twojemu pracodawcy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, a dotyczą sytuacji zagrożenia życia klienta.
Fakt 5: Psychoterapia polega na budowaniu relacji
W procesie psychoterapii buduje się relacja między specjalistą a jego klientem. To więź, która ma służyć procesom leczenia. Nie oznacza to jednak, że klient uzależnia się od swojego terapeuty. Specjalista nie może naciskać na spotkania lub nadmiernie przedłużać terapii, ponieważ i jemu zależy, aby klient stał się samoświadomy i zyskał pełną autonomię działania.
Dlaczego warto udać się na wizytę u psychoterapeuty?
Jak już wiesz, na terapię nie udają się jedynie osoby z poważnymi zaburzeniami. Jest to miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują zmiany w swoim życiu czy postępowaniu lub po prostu pomocy w poradzeniu sobie z rozwiązaniem swoich problemów.
Dzięki psychoterapii można stać się bardziej świadomym, pewnym siebie człowiekiem, który nie lekceważy swoich emocji i wsłuchuje się w siebie. Można również zniwelować trudności w kontaktach z innymi lub przepracować traumy z dzieciństwa, które wpływają na zachowania w dorosłym życiu.
Warto poznać fakty i mity o psychoterapii, aby mieć wiarygodny i pełny obraz tego, jak to wygląda. Mylnych przekonań może być znacznie więcej, dlatego należy wystrzegać się przed wydawaniem pochopnych osądów. Zawsze lepiej weryfikować zasłyszane informacje u wiarygodnego źródła.