Czym jest ghosting? To stosunkowo nowy trend w randkowaniu, ale nie tylko. Coraz częściej można zaobserwować go także w innych stosunkach międzyludzkich. Ghosting polega na nagłym zamknięciu relacji bez podania przyczyny. Osoba ghostująca przestaje dzwonić, pisać czy komunikować się w jakikolwiek inny sposób. Nie odpowiada też na próby kontaktu inicjowane przez drugą stronę. Co wpływa na popularność tego krzywdzącego porzucenia i jak radzić sobie z uczuciami, gdy ktoś bliski znika bez słowa?
Co to jest ghosting i jak wygląda w praktyce?
Ghosting to termin pochodzący od angielskiego słowa ghost, czyli duch. Nie odnosi się on jednak do żadnego zjawiska nadprzyrodzonego, tylko do sytuacji, która coraz częściej spotyka różnych ludzi. Ghosting to proces polegający na nagłym zakończeniu znajomości bez żadnego słowa wyjaśnienia. Mowa tu zarówno o relacjach romantycznych, jak i przyjacielskich bądź po prostu koleżeńskich.
W ramach ghostowania (bo tak określa się działania osoby, która rezygnuje z pielęgnowania więzi) dochodzi do całkowitego zerwania kontaktu na każdej możliwej płaszczyźnie. Bliska osoba przestaje pojawiać się na spotkaniach, nie odpisuje na wiadomości, nie odbiera telefonów i ignoruje wszelkie inne próby nawiązania rozmowy. Z tego względu staje się nieosiągalna w żaden sposób, a więc dosłownie znika z życia danej osoby.
Co czuje osoba, która doświadczyła ghostingu w związku lub przyjaźni?
Zaniechanie jakiejkolwiek formy komunikacji sprawia, że osoba doświadczająca ghostingu nie zna przyczyny nagłego zakończenia relacji. Taka niewiedza co do intencji potencjalnego partnera czy przyjaciela często ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne, Może bowiem prowadzić do uczucia odrzucenia oraz głębokiego smutku, zwłaszcza jeśli jedna ze stron była silnie zaangażowana w znajomość.
W przypadku zerwania relacji osoba, która została zghostowana, może stracić także poczucie własnej wartości. Zakończenie znajomości bez słowa staje się dla niej znakiem, że nie jest wystarczająco ważna, a jej potrzeby mogą być łatwo ignorowane. Dodatkowo porzuconą osobę często ogarnia poczucie winy, które rodzą myśli typu „co zrobiłam źle?”.
Ghosting czasami działa też jak przysłowiowa płachta na byka. Tak okrutny sposób kończenia relacji nie pozwala na zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. Dlatego ofiary tej nieprzyjemnej sytuacji często toczy frustracja, gniew i chęć zrozumienia przyczyn całego zajścia. W takich przypadkach zghostowana osoba może wypisywać do partnera czy przyjaciela, obsesyjnie śledzić jego poczynania w mediach społecznościowych czy snuć teorie spiskowe na temat podstaw do zerwania kontaktu. Takie działa zwykle nie przynoszą żadnych sensownych efektów, a jedynie pogarszają samopoczucie.
Ghosting – przyczyny tego zjawiska
Ghosting to zjawisko, które może mieć różne przyczyny. Na kończenie znajomości bez słowa wyjaśnienia często wpływa brak odwagi do stawienia czoła pewnym problemom. Wiele osób stosuje ghosting, ponieważ nie potrafi lub nie chce rozmawiać na trudne tematy. A wątek kończenia relacji zdecydowanie do takich należy. Dlatego niektórzy wolą zniknąć be słowa niż debatować o swoich uczuciach bądź podawać logiczne uzasadnienie dla decyzji o rozstaniu.
Jednak to nie są jedyne przyczyny stosowania ghostingu. To zjawisko mogą powodować także czynniki takie jak:
- strach przed konfrontacją z osobą poznaną online (np. w aplikacji randkowej);
- nieśmiałość lub niska samoocena;
- nieumiejętność przyznania się do błędu;
- problemy z okazywaniem uczuć;
- zaburzenia lękowe w postaci fobii społecznej;
- niechęć do tracenia czasu na relację, która nie jest „tym czymś”;
- wcześniejsze doświadczenie ghostingu i postępowanie wg. tego samego schematu.
Niezależnie od tego, jaki powód przyświeca ghostingowi, trzeba jasno i otwarcie powiedzieć, że jest to bardzo niedojrzałe zachowanie. Wszystko dlatego, że osoba, która z dnia na dzień zapada się pod ziemię, nie bierze pod uwagę emocji towarzyszących drugiej połówce lub przyjacielowi.
Dlaczego ghosting rani?
Zjawisko ghostingu rani z wielu powodów. Nagłe zerwanie kontaktu często kojarzone jest z lekceważącym podejściem do relacji oraz brakiem szacunku wobec drugiej osoby. Jeśli komuś zależało na znajomość, a partner postanowił zniknąć bez słowa, to takie odczucia mogą stać się bardzo intensywne.
Smutek czy żal nierzadko wynikają także z przywiązania. Czasami ghosting pojawia się w relacjach, które mają spory staż. Porzucenie po długim związku lub wieloletniej przyjaźni sprawia, że w życiu pojawia się pewna pustka. Nie można już zadzwonić czy napisać do bliskiej osoby, choć do tej pory była to normalna sprawa.
Jak radzić sobie z ghostingiem?
Ghosting to wyjątkowo przykry sposób na zakończenie relacji. Gdy ktoś urywa kontakt i przestaje odpowiadać na wiadomości, to w człowieku gromadzi się wiele trudnych emocji. Początkowe niedowierzanie szybko zmienia się w smutek lub złość. Nic dziwnego – nieuzasadnione rozstanie z dnia na dzień to naprawdę niemiła sprawa. Jednak nie warto pielęgnować w sobie negatywnych emocji, ponieważ nie prowadzą one do niczego dobrego.
Zamiast reagować na ghosting żądzą zemsty lub niepotrzebnym obwinianiem siebie samej, warto skupić się na pozytywach zakończenia znajomości. Wbrew pozorom taka sytuacja ma swoje plusy. Skoro ktoś potraktował Cię w tak podły sposób, to oznacza, że wcale nie był wart Twojej uwagi. Zatem dzięki zniknięciu tej osoby, nie tracisz czasu na relację, która i tak nie miała szans na powodzenie. Tym samym możesz nawiązać o wiele bardziej wartościową znajomość lub skupić się na swoich własnych potrzebach.
Jeśli ghosting dotknął Cię tak bardzo, że nie możesz poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby, to warto porozmawiać o tym ze specjalistą. Psycholog albo psychoterapeuta ułatwi przepracowanie trudnych emocji i pogodzenie się ze stratą. Wizyta u takiego lekarza jest w stanie przynieść realną pomoc w wychodzeniu na prostą.
Dziwny jest ten świat!